Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Por

Por

Cheops- faraon i właściciel najpotężniejszej piramidy egipskiej sprzed około 4500 lat, zapłacił swego czasu magowi- wróżbicie za oddane sobie usługi, takim oto zestawem : 1000 gruszek, 100dzbanów piwa, 1 wół i 100 skrzynek porów. Mojżesz z lubością wspominał zupę z porów, którą pijał w Egipcie. Cesarz Neron jadał mnóstwo porów, szczególnie przed swoimi artystycznymi występami w rzymskim cyrku, bo tak on jak i inni w owym czasie - wierzyli, że sok z porów wspaniale wpływa na czystość głosu. Arystoteles wierzył,że perliczki i kuropatwy dlatego tak przenikliwie krzyczą, ponieważ chętnie skubią pory.


Najsłynniejszy lekarz starożytności, Hipokrates leczył porami gruźlicę, choroby nerek i krwawienia z nosa. Ponadto polecał jadać pory matkom karmiącym, by zwiększyć laktację, a mężom by zwiększyć potencję.


Faktem jest , że pory są moczopędne i wzmagają laktację. Są lekko strawne. Por ma właściwości wzdymające, dlatego jest przeciwwskazany dla osób, stosujących dietę lekkostrawną, cierpiących na choroby wątroby, miewających bóle jelitowe i wzdęcia. Dzieciom poniżej 3 roku życia lepiej nie podawać tego aromatycznego warzywa jako dania głównego.

Jak wybrać najlepszego pora?
Podczas zakupów należy zwrócić uwagę na to, czy dolna część pora nie ma zgrubień oraz czy liście są jędrne bez żółtych lub czarnych plam. Kolor liści nie ma nic wspólnego z ich świeżością i jakością, ponieważ jest zależny od odmiany pora. Jeśli ktoś ma bardzo wrażliwy żołądek, niech unika surówek z porów, a jada je gotowane lub duszone. Te świetną jarzynę poleca się szczególnie osobom starszym i dzieciom skłonnym do obstrukcji, a także jako odtrutkę po zatruciach (np. parami ołowiu w drukarniach, czy nieświeżym pokarmem, grzybami itp.) Według francuskiej medycyny ludowej (we Francji jada się pory często) pory leczą reumatyzm, a syrop z porów - koklusz.


Gdyby się opierać na niektórych źródłach zagranicznych, trzeba by reklamować pory jako jarzynę chyba najbogatszą w sole żelaza (wprost nieprawdopodobnie dużo, bo aż 41mg w 100g). Polskie źródła podają o wiele, wiele mniej bo zaledwie 0,6 mg %. I komu wierzyć? :) 100g porów dostarcza 22-37 kalorii, a więc pory nie tuczą! Z witamin mają tylko nieco witaminy C, A i b1. Z soli mineralnych sporo wapnia, fosforu, siarki i trochę magnezu, manganu, krzemu , siarki i potasu.

Pory są wciąż jeszcze u nas za mało wykorzystywaną jarzyną zimową.

Pory mają właściwości obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, dzięki czemu zmniejszają ryzyko zawału serca i chorób układu krążenia.

Poza tym bardzo dobrze wpływają na układ odpornościowy i oddechowy, stabilizują poziom cukru we krwi, wpływają dobroczynnie na układ trawienny oraz mają właściwości bakteriobójcze.

Działają alkalizująco (zasadotwórczo), dlatego zalecane są osobom skarżącym się na dolegliwości reumatyczne.

Pory pobudzają laktację i przeciwdziałają zastojom mleka u karmiących matek. Jednak wykazano, że po zjedzeniu przez matkę pora, jej mleko może charakteryzować się specyficzną wonią i smakiem, przez co dziecko będzie je piło niechętnie. Mleko takie może również być przyczyną kolki jelitowej u dziecka.

Wspomagają oczyszczanie organizmu, dzięki czemu są używane przy zatruciach pokarmowych, czy np. zatruciach grzybami.

Mają właściwości antyseptyczne – przy skaleczeniu, czy pęknięciu skóry należy przyłożyć liść białej części na ranę i zawinąć bandażem.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…