Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mięso usunięte z listy produktów zalecanych w zdrowej diecie

Mięso usunięte z listy produktów zalecanych w zdrowej diecie

Mięso usunięte z listy produktów rekomendowanych w zdrowej diecie. Taka decyzja została podjęta podczas ostatniego spotkania Dietary Guidelines Advisory Committee (DGAC). DGAC to komitet powołany przez HHS (United States Department of Health and Human Service) i USDA (The United States Department of Agriculture), a w jego skład wchodzą uznani eksperci z zakresu zdrowia i dietetyki. DGAC wydało swój pierwszy zestaw zaleceń w 1985 roku.


Ostatnie zebranie komitetu, na temat wytycznych w 2015 roku, odbyło się 15 grudnia. W trakcie tego spotkania, którego celem było ustalenie nowych wytycznych zdrowego żywienia dla Amerykanów, pomiedzy specjalistami doszło do dyskusji na temat definicji “chudego mięsa”, które znalazło się w pierwszej wersji zaleceń. Po prawie dwugodzinnej zamknietej dyskusji komitet przedstawił ostateczną wersję swoich zaleceń, dotyczących
diety wywierającej korzystny wpływ na organizm. 

Wśród produktów rekomendowanych znalazły się:
- warzywa i owoce,
- produkty pełnoziarniste,
- nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu,
- owoce morza,
- rośliny strączkowe,
- orzechy.
Całkowicie pominięto wcześniej obecne na liście chude mięso.
DGAC zaleca także umiarkowanie w spożyciu alkoholu oraz zmniejszenie konsumpcji czerwonego i przetworzonego mięsa, rafinowanych zbóż oraz cukru.

Wiadomo jednocześnie, że na takiej decyzji komitetu mogło zaważyć również to, że spożycie mięsa jest bardzo nieekologiczne. Jak donosi Mary Clare Jalonick z Associated Press: “Szkic zaleceń, który zaczął krążyć miesiąc temu stwierdział, że zrównoważona dieta pomaga zapewnić dostęp do żywności zarówno obecnej ludności, jak i przyszłym pokoleniom”.

Taka decyzja DGAC bardzo wzburzyła lobby mięsne w USA i z pewnością będzie ono walczyć o zmiany zaleceń. Rekomendacja DGAC zostanie prawdopodobnie opublikowana w ciągu 30 dni w Rejestrze Federalnym zaleceń. Po tym terminie, opozycja ma 45 dni na ewentualne komenarze. Ostateczej decyzji należy się spodziewać w czwartym kwartale 2015 roku.

Źródło:

https://news.yahoo.com/diet-guidelines-might-pull-back-meat-183321871–politics.html

https://www.meatingplace.com/Industry/News/Details/55362

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…