Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Państwa, które zakazały występów cyrków ze zwierzętami.

Państwa, które zakazały występów cyrków ze zwierzętami.

Dla wielu krajów cyrki to już ciemna strona w historii dręczenia zwierząt. Są kraje które zakazały występów cyrków ze zwierzętami w obrębach swoich granic. Niestety w USA i wielu krajach Europy, pomimo nadużyć ze strony treserów, nie zwraca uwagi na los wykorzystywanych zwierząt.Oto kraje, które zakazały występów cyrków ze zwierzętami:

1. Boliwia:
Boliwia zasługuje na brawa gdyż jest pierwszym państwem na Świecie, który wprowadził zakaz występów zwierząt na terenie całego kraju. Współautorka ustawy, Anita Serrana Revollo, rozpoczęła kampanię, dzięki której zakaz wszedł w życie w dniu 1 lipca 2009 roku. Zakaz opierał się nie tylko na wykorzystywaniu zwierząt, ale na ich przetrzymywaniu w niewłaściwych warunkach. Według mediów nie trzeba było długo walczyć, gdyż ustawa była poparta nie tylko poprzez mieszkańców ale i polityków.

2. Peru
Drugie w kolejności było Peru. W 2011 prezydent Alan Garcia podpisał ustawę dotyczącą zakazu wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Po zebraniu dowodów i długich dochodzeniach prowadzonych przez lokalnych obrońców zwierząt, ustawa przeszła. Do tej pory na ulicach Limy możemy zobaczyć grafiki uświadamiające ludziom, czym cyrk jest naprawdę.

3. Grecja 


Około 50 organizacji podjęło się próby zakazu występów cyrków ze zwierzętami w Grecji.
Tim Philips z organizacji Adi, która rozpoczęła kampanię w 2006 roku w Grecji powiedziała :
"Widzieliśmy mnóstwo cierpienia w greckich cyrkach. Pamiętam hipopotama mieszkającego w małej brudnej klatce z tyłu samochodu ciężarowego oraz śmierdzący basen, w którym mógł się potarzać. Podziwiamy rząd grecki za podjęcie się tak ważnej roli w życiu zwierząt nie tylko cyrkowych". Grecja jest jednak jedynym państwem z tego grona, gdzie zakaz obejmuje wszystkie zwierzęta, nie tylko te egzotyczne.


4. Cypr


Zaraz po Grecji, Holandii, Bośni i Hercegowinie Cypr był czwartym krajem, który wprowadził zakaz występowania cyrków ze zwierzętami. Zakaz uprawomocnił się po czternastu latach prób organizacji prozwierzęcych i ekologicznych.

5. Paragwaj


To trzeci kraj w Ameryce Południowej, który wprowadził zakaz. Przy okazji obrońcom zwierząt udało się wprowadzić w życie zakaz wykorzystywania zwierząt konnych do wożenia odpadów domowych. Zamiast zwierząt używa się motocykli.

6. Kolumbia


Według organizacji ADI, w Kolumbii boliwijski rząd głosował- 36 głosów było zakazem wykorzystywania zwierząt w cyrkach dla ludzkiej rozrywki, a 8 przeciwko. To czwarty kraj, który wprowadził zakaz w Ameryce Łacińskiej. Według organizacji ADI 18 z 25 największych cyrkowych firm, wykorzystywało zwierzęta w swoich występach.

7. Holandia.


29 października 2012 nowy rząd holenderski ogłosił w ramach porozumienia koalicyjnego zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach. Wilde Dieren de Tent Uit, holenderska organizacja ochrony zwierząt, od lat dążyła do wprowadzenia takiego zakazu i wraz z fundacją AAP, przyjęła z radością decyzję rządu i zadeklarowała, że zajmie się umieszczeniem zwierząt w schroniskach, w których będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Wcześniej w Holandii nie obowiązywały żadne przepisy regulujące warunki i standardy wykorzystywania zwierząt w cyrkach. Pierwszą ważną próbę wprowadzanie takiego zakazu podjęto w 2008 r., jednak nie została ona przegłosowana w parlamencie.

8. Słowenia 


Słowenia nie posiadała własnych cyrków, ale co sezon przyjeżdżały cyrki z dzikimi zwierzętami. W tej samej ustawie dotyczącej ochrony zwierząt, jest zakaz polowania na zwierzęta dla ich futra, skór i piór. Ubój rytualny bez ogłuszenia jest również zakazany.

Przyłącz się - https://cyrkbezzwierzat.wordpress.com/
"Skoro w innych krajach udało się wprowadzić zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrku, nie ma powodu, dla którego nie dałoby się zrobić tego samego w Polsce. Żeby to osiągnąć, potrzebne jest wsparcie każdej osoby, która troszczy się o los zwierząt. Przede wszystkim nie chodź do cyrków, w których zmusza się do występów zwierzęta, oraz zachęcaj do tego znajomych. Przybliż im fakty związane z cyrkami. Zaprotestuj, kiedy zauważysz, że w szkole lub markecie rozdawane są “bezpłatne” bilety do cyrku. Przyłącz się do kampanii CYRK BEZ ZWIERZĄT! "

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…