Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ostatnia mistrzyni plemiennego tatuażu

Ostatnia mistrzyni plemiennego tatuażu

Ta urocza babcia wykonuje tatuaże tradycyjną metodą. Znana jest jako "The Last Tattoo Artist". Ostatnia mistrzyni plemiennego tatuażu w regionie. Fang-od ma ponoć 93 lata i mieszka w wiosce Buscalan, wysoko w górach Kalingi. 


To ostatnia osoba, która praktykuje tradycyjne zdobienie ciała, będące kiedyś kluczowym aspektem lokalnej kultury. Tatuaż był nie tylko symbolem odwagi i męstwa na ciałach mężczyzn, ale także symbolem piękna na ciałach wytatuowanych kobiet. Fang-od zaczęła tatuować jako młoda dziewczyna, nauczona fachu przez ojca i jedno z jej misternych dzieł, tzw. „naszyjnik”, można podziwiać na szyi, ramionach i piersiach jej rodzonej siostry. Sama Fang-od również ma taki „naszyjnik”, jak i wiele innych tatuaży na nogach i przedramionach. 

Obecnie młodych kobiet już się nie tatuuje, więc paradoksalnie jedynym sposobem na przetrwanie tej tradycji jest zainteresowanie bogatej młodzieży z Manili i zagranicznych turystów. Prawie codziennie przybywają nowi chętni, którzy pokonali długą drogę, by dotrzeć do Fang-od i otrzymać tradycyjny tatuaż z ostatniego istniejącego źródła. Nie jest to najpiękniejsze dzieło – zazwyczaj stonoga lub jakiś geometryczny wzór, kreska jest gruba, choć precyzyjna, a sam proces ponoć bardzo bolesny – mimo to popyt jest bardzo duży. Nie wiemy, czy to po prostu przemijająca moda, czy wzrastające zainteresowanie wymierającą tradycją, ale gdybyśmy kiedykolwiek chcieli mieć tatuaż, ten wydawałby nam się najbardziej właściwy. Bo ten tatuaż ma historię, ma znaczenie i wykonany jest u źródła, u osoby, która niedługo może umrzeć, a wtedy będzie to jeden z ostatnich takich tatuaży na świecie.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…