Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

8 sposobów na stymulację mózgu

8 sposobów na stymulację mózgu

Mózg jest częścią naszego ciała, która jest najczęściej w użyciu, ale którą równie często zaniedbujemy. Wydaje się, że cały czas o niego dbamy, jednak większość z nas poświęca mu niewiele czasu i w wolnych chwilach osłabia go oglądając na przykład telewizję lub spędzając godziny w Internecie.

Oto osiem sposobów, które pomogą Ci ożywić mózg:

1. Ćwicz
Badania przeprowadzone na University of Texas w Dallas, że regularne ćwiczenia fizyczne pomagają starzejącym się osobom poprawiać swoją pamięć i zdrowie mózgu. Badania wykazały, że zwiększony jest przepływ krwi do hipokamba- obszaru mózgu, który jest odpowiedzialny za chorobę Alzheimera. Jeżeli nie lubisz ćwiczyć, poszukaj motywacji, by ćwiczyć regularnie.2. Wysypiaj się

W czasach kiedy nasz stan zależy od kawy lub napojów energetycznych. Dużo pracujemy i zamiast się porządnie zregenerować ,wypijamy kolejną kawę. A to właśnie podczas snu nasz mózg oraz ciało najlepiej się regenerują. Jeżeli więc chcesz zachować ostrość umysłu, po prostu kładź się wcześniej spać.

3. Czytaj książki, zamiast oglądać telewizję

Wiadomym jest, że czytanie pobudza wyobraźnię. Czytanie jest jedną z najważniejszych aktywności umysłowych. Udowodniono, że regularne, aktywne czytanie poprawia inteligencję werbalną, jednocześnie zmniejszając skutki starzenia się mózgu w późnych latach życia. Pamięć, inteligencja płynna oraz inne zdolności poznawcze nie pogarszają się u osób regularnie czytających, bez względu na wiek. 


4. Przestań być zależnym od swojego Smartphone'a

Jak sama nazwa wskazuje, smartphone może dać nam odpowiedź na każde pytanie, ale to nie znaczy, że musimy się do niego zwracać z każdą potrzebą. Chcesz gdzieś się dostać, zapamiętaj drogę- zostaw google maps w spokoju. Przypomnij sobie jak się liczy, użyj mózgu ;). 


5. Zacznij zapamiętywać

Numery telefonów, numery kart, numer dowodu osobistego. Wydaje się, że masz to wszystko w jednej kieszeni, w portfelu, w komórce. Powtarzaj sobie te numery. Zwróć uwagę na to, że pamiętasz numery z dzieciństwa- datę urodzin kolegi lub numer telefonu do sąsiadów. Wtedy nie było komórek...

6. Zadbaj o swoją dietę!

Właściwie dobrane pokarmy zawierające powyższe składniki odżywcze mogą w sposób optymalny zwiększyć energię, umysłową kreatywność i poprawić samopoczucie organizmu.
Całkowita energia niezbędna do funkcjonowania struktur mózgu jest generowana z pożywienia, reguluje też procesem wzrostu i przemian komórek mózgowych. Dlatego neurony potrzebują „dobrego” tłuszczu, kompleksu mikroelementów, witamin oraz innych ważnych składników odżywczych. Warto zaznaczyć, że neurony są bardzo wrażliwe i podatne na czynniki toksyczne. Toksyny, które mogą zostać wprowadzone do organizmu z pokarmem, bądź też powstają w organizmie jako produkty uboczne przemian, są przyczyną uszkodzeń komórek mózgowych, a w efekcie mogą powodować zaburzenia ich zachowań i wiele schorzeń. 


7. Słuchaj i graj

Ludzie z wykształceniem muzycznym, którzy praktykują grę na instrumentach prawdopodobniej dłużej utrzymają mózg w dobrej kondycji. Dlatego też, nawet jeżeli nie posiadasz takiego wykształcenia lub talentu muzycznego - słuchaj przyjemnej muzyki, nuć, próbuj muzycznej przygody. Śpiewać każdy może...

8. Opuść strefę komfortu

Życie zaczyna się na końcu strefy komfortu. Wtedy też ścieżki neuronowe inaczej pracują. Pamiętaj by rozwijać swoje życie i swój umysł w nowe. Zaczynaj nowe przygody, nie bój się zmian. Daj swojemu mózgowi szansę na coś nowego. Np. wracając z pracy do domu, zmień trasę- mało, ale inaczej :).

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…