Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Kurkumina

Kurkumina

Kurkumina  może być odpowiedzialna za osłabianie tworzenia i przechowywania wspomnień związanych ze strachem. Badania przeprowadzone na zwierzętach laboratoryjnych (szczurach) sugerują, że kurkumina może być też stosowana u ludzi w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD).


Badania wykazały, że kurkuma może wywierać korzystny wpływ na ludzki organizm. Wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Związek ten zbadano już pod kątem użycia jako leku w wielu chorobach, od raka, przez układ krążenia, chorobę Alzheimera, a na zapaleniu stawów oraz chorobach serca. Naukowcy sugerują, że kurkumina może być również używana w terapii zespołu stresu pourazowego
Wyciąg uzyskiwany z korzenia Curcuma longa, rośliny rodzimej w południowo-wschodnich Indiach, spokrewnionej z imbirem, od wieków stosowany jest w kulturach indyjskiej i wschodnioazjatyckich jako przyprawa i barwnik. Ceniona jest ze względu na swój wyrazisty, lekko gorzki smak i nie są to jej jedyne zalety.


"Zaburzenie stresu pourazowego (PTSD) dotyka obecnie około 8 proc. ludności w USA, a szczególnie podatni są na nie żołnierze powracający z czynnej służby wojskowej. Jedynymi preparatami dopuszczonymi do obrotu są antydepresanty i leki uspokajające, które jedynie maskują ból i nie leczą jego przyczyny, którą są traumatyczne wspomnienia. Zespół psychologów z City University of New York postanowił się skupić na potencjale kurkuminy, ponieważ już wcześniej wykazano, że wyciąg z korzenia egzotycznej rośliny zmniejsza objawy depresji zarówno u zwierząt laboratoryjnych, jak i u ludzi.


Nie wszystkie szczury się boją

Zespół pod kierownictwem doktora psychologii Glenna E. Schaffa przebadał proces tworzenia się traumatycznych wspomnień w PTSD. Później sprawdzono, jaki wpływ na niego ma dieta wzbogacona kurkuminą. Badania przeprowadzono na szczurach, które podzielono na trzy grupy. W dwóch grupach podawano zwierzętom standardowe pożywienie, trzecia grupa zaś była karmiona karmą z 1,5-procentowym dodatkiem kurkuminy. Grupa ta spożywała średnio 270 miligramów ekstraktu dziennie. Po pięciu dniach zaczęto wywoływać negatywne skojarzenia u badanych zwierząt, wiążąc je z pewnym dźwiękiem. Podczas jego emisji szczury były delikatnie rażone prądem. Jedną z dwóch grup karmionych standardowym pożywieniem pozostawiono jako grupę kontrolną, wolną od przykrych skojarzeń. Pierwsze doświadczenie obejmowało badanie wpływu kurkuminy na fizyczne zmiany w mózgu szczurów. Zespół odkrył, że substancje zawarte w przyprawie zmieniają boczny obszaru ciała migdałowatego. To właśnie ta struktura uważana jest za miejsce, w którym przechowywane są wspomnienia strachu. Podanie kurkuminy w wystarczająco dużych ilościach może w istotny sposób powstrzymywać tworzenie się tych wspomnień.


W drugim doświadczeniu wykazano, że kurkumina może zaburzać sam proces powstawania negatywnych skojarzeń. Szczury wcześniej rażone prądem już na sam dźwięk zastygały w bezruchu ze strachu. Efekt ten utrzymywał się przez długi czas mimo zaprzestania rażenia prądem. Okazało się, że takie zachowanie dotyczy wyłącznie szczurów karmionych w tradycyjny sposób. Natomiast szczury, których pożywienie było wzbogacone o kurkuminę, nie zastygały w bezruchu po emisji samego sygnału dźwiękowego.

Naukowcy sądzą, że dieta wzbogacana o kurkuminę w znaczący sposób osłabia rekonsolidację wspomnień związanych ze strachem, zarówno tych niedawnych, wytworzonych w ciągu ostatnich 24 godzin, jak i tych starszych, powstałych do dwóch tygodni wstecz. To z kolei może świadczyć o tym, że nawet starsze wspomnienia mogą być blokowane przez kurkuminę.Najważniejsze z punktu widzenia zastosowania klinicznego jest to, że ten efekt jest trwały. Naukowcy nie znaleźli żadnego dowodu, że wspomnienia mogą powracać pod wpływem czynników wcześniej warunkujących strach.

Oczywiście mózgi szczurów i ludzi bardzo się różnią, więc trudno jest przenosić wyniki tego doświadczenia bezpośrednio na nas. Jednak może już teraz warto polubić tę przyprawę i tak na wszelki wypadek włączyć ją do jadłospisu."

Badania opublikowano w czasopiśmie "Neuropsychopharmacology"

Zobacz także:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…