Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Domy, które możesz postawić małym kosztem

Domy, które możesz postawić małym kosztem

Szukasz kontaktu z Matką Ziemią, ale potrzeba wygody skutecznie zniechęca cię od skonstruowania sobie przytulnego szałasu w pobliskim parku? Musisz więc wiedzieć, że ekologiczne budownictwo wcale nie jest takie drogie.

Earthship

Oto dom budowany z surowców, które najłatwiej w danym rejonie spotkać. Przydają się zarówno butelki, jak i wypełnione piaskiem opony, które stanowią tu najważniejsze tworzywo. Sprawdza się ono nie tylko jako solidny budulec, ale także chronią wnętrze domu przed zimnem w nawet dość chłodnych klimatach.


Istnieje, nawet w Polsce, sporo firm zajmujących się stawianiem „eartshipów”.

Domy „Cob”

Podstawowym materiałem, z którego zbudowane są te domy jest glina połączona z piaskiem i słomą. Często kształt nośnej ściany tej konstrukcji wzorowany jest na ciągu Fibonacciego, tworząc charakterystycznego „ślimaka”. Dobrze skonstruowany dom „cob” potrafi wytrzymać w każdym klimacie nawet do 500 lat!

Budynki „earthbag”

A te bajeczne chatki zbudowane są z polipropylenowych worków wypełnionych zbitą ziemią. Całość utrzymywana jest za pomocą dwóch potężnych beli i przymocowanych do nich drutów. Domy „earthbag” to najlepsza alternatywa dla mieszkańców terenów, gdzie niska zawartość gliny w glebie wyklucza postawienia budynku opisanego punkt wyżej.

Cordwood

Mimo, że z daleka dom ten może przypominać budynek wykonany z kamienia, to w rzeczywistości podstawowym surowcem jego konstrukcji są drewniane pieńki. Wykorzystuje się najczęściej miękkie drewno sosny albo cedru, które wzmocnia się zaprawą (najczęściej jest to cement, wapno i woda).

Nora Hobbita

Już bliżej Ziemi to chyba żyć nie można. Bohaterowie tolkienowskich powieści mieszkają bowiem w zimnych norach, których wnętrze zachwyca przytulnością. Taki dom, fachowo nazywany jest „A Low Impact Woodland Home”, a jego zbudowanie nie wymaga dużego nakładu finansowego.

Niedawno taka hobbicia nora postawiona (a raczej wykopana) została w Walii. Jej autor – Simon Dale wykorzystał w swej konstrukcji kamienie i drewno, które znalazł w pobliżu swojej posesji. Natomiast do budowy ścian użył słomiane bele, które na końcu pokrył tynkiem. Dach swojej chaty Simon szczelnie zasłonił grubą folią, a całość zamaskował warstwą gliny i ziemi.

Tworząc swój wymarzony dom, Dale zamknął się w budżecie 3000 euro!

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…