Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Banan w walce z rakiem

Banan w walce z rakiem

Zgodnie z najnowszymi badaniami Japońskiego Instytutu Badawczego, w pełni dojrzały banan z czarnymi plamami na skórce produkuje substancję zwaną TNF (Tumor Necrosis Factor), która ma zdolność zwalczania komórek rakowych.


Im ciemniejsze plamy na skórce banana, tym większa ilość dobroczynnej substancji. Wg badań, dojrzały żółty banan jest 8 razy bardziej efektywny w aktywizacji białych krwinek, niż jego zielona wersja.
Wystarczy jeść jednego banana dziennie, aby podnieść odporność organizmu!

Banany to owoce tropikalne najczęściej spożywane przez małe dzieci i sportowców. Są lubiane głównie przez swój słodki smak i wysoce odżywcze walory. Banany są bardzo nietrwałe, dlatego do innych zakątków świata przewozi się je zwykle w niedojrzałej, zielonej postaci, oczywiście w chłodniach (inaczej mało prawdopodobne, by przetrwały tak daleką podróż). Dziś o zdrowotnych właściwościach bananów, tych antyrakowych także.

Antyrakowe i wzmacniające
Banany to źródło fruktooligosacharydów, które bardzo dobrze wpływają na pracę jelit. Dzięki dużej zawartości prebiotyków w składzie banany kolonizują jelita dobroczynnymi bakteriami i pomagają usprawnić procesy wydalania. Ograniczają gnicie, pozwalają na obniżenie pH w jelitach i skracają czas przebywania w nich niestrawionego pokarmu. To sprawia, że banany zapobiegają rakowi jelita grubego. Pomagają także na wrzody żołądka, niwelując nadkwasotę i problemy trawienne. Przy niestrawności i zgadze warto wdrożyć banany do codziennego menu, bo działają łagodząco na błonę śluzową żołądka. Banany to także środek wspomagający walkę z rakiem nerek. Przeciwutleniacze fenolowe w nich zawarte działają ochronnie na nerki, poprawiając ich wydolność.

Witaminy i minerały
Banany są cenione głównie przez sportowców, za skład i wartości odżywcze. Wysiłek fizyczny to często spadek ilości potasu, którego ilość w naszym organizmie banan wyrównuje. Uzupełniają też zapasy glikogenu, spalonego podczas treningu. Średnio 1 banan to aż 400 mg potasu i tylko 1 mg sodu. Banany to także źródło witaminy C, beta karotenu, witaminy E, D, K, cynku, miedzi i kompleksu witamin B. Banany zawierają też kwas foliowy. Substancja ta ochrania przed nowotworami, działa na system nerwowy i pracę mózgu.

Funkcje życiowe
Banany doskonale wyrównują poziom kwasowo-zasadowy w ciele człowieka. Obniżają cholesterol, dobrze wpływają na pracę systemu nerwowego i serca. Dzięki dużej ilości serotoniny i dopaminy banany poprawiają nastrój i łagodzą stany depresyjne, Osoby ze skłonnością do chorób na tle nerwowym, częstych zmian nastroju i pesymiści, powinny jeść je codziennie. 

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…