Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Gluten i Candida, co je łączy

Gluten i Candida, co je łączy

Wrażliwość na gluten wyprzedziła candidę, czy przerost drożdżaka sprawiła, że straciliśmy umiejętność trawienia tego białka?Jeżeli chodzi o dietę bezglutenową, to panuje teraz po prostu na nią szał. Wszyscy w około zaklinają się, że gdy usuniesz gluten z diety, ożyjesz/odżyjesz, odflegmisz się wreszcie, pozbędziesz drożdżycy w nadmiarze, generalnie ozdrowiejesz. Jednak odrzucenie chleba, tylko z tego powodu, że taka jest moda, nie jest dobrym pomysłem. Będziesz szalenie modny, ale może staniesz się nieszczęśliwy. Okazuje się, że chleb jest istotną radością w życiu i poważnym symbolem, a odrzucenie go wiąże się z wielkim dyskomfortem.


Co to jest góra i w jaki sposób? Słynne pytanie zadawane przez wykładowców przysposobienia obronnego i odpowiedź na nie. Jest to ukształtowanie terenu w sposób wypukły.

No właśnie, co to jest gluten i w jaki sposób?

W wielkim skrócie, gluten jest białkiem składającym się z gliadyny i gluteniny i działa jak emulgator, czyli zagęstnik pożywienia. Gluten spożywamy najczęściej w pszenicy, ale liczba ziaren z glutenem jest naprawdę długa, a do tego wielu wrażliwych na gluten, również jest uczulonych na owsiankę, gdyż trudno dziś znaleźć taką, nieskażoną glutenem. Ludzie uczuleni na gluten, nie tylko są wrażliwi na owies, ale równie często na mleko krowie, oraz inne zboża, które na gałkę glutenu nie zawierają.

Z kolei co to jest Candida i w jaki sposób?

Candida albicans to są drożdże, które są i muszą być obecne u większości Ziemian. Zdrowe jelito zawiera mnóstwo dobrych bakterii, które utrzymują candidę w ryzach, nie pozwalając na jej przerastanie. Jeśli ta równowaga jest zaburzona (zwykle poprzez stosowanie antybiotyków, lub spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczu wraz z cukrem w diecie, inni piszą tylko o cukrze) candida narasta. Przez swoje procesy metaboliczne, candida uwalnia do naszych cielsk szkodliwe toksyny. Gdy zaczyna rosnąć, okropnie brzydnie, bo zamienia komórki drożdży do postaci włókien, lub nici, które przewiercają się przez tkanki pojedynczych komórek.
To ohydne działanie niszczy biofilm wyściółki jelita i może również przewiercić się przez ścianę jelita. Białka i resztki jedzenia, które nigdy nie przechodzą przez kosmki, teraz mają wolną drogę, aby wejść do krwiobiegu.

Skołowany organizm reaguje na te inwazje, tak jak gdyby były to patogeny. Z powodu przerostu candidy więc, następuje uwalnianie białka zwanego gluten do krwi, co powoduje, że ludzie zaczynają się na gluten uczulać. Oczywiście, inne białka też przenikają do krwi, przez nieszczelne jelito, ale nie są takimi alergenami.

Czyli nie da się działać w ten sposób, że załatwimy tylko jedną sprawę, gdy mamy nietolerancję glutenu. Nie wystarczy nie jeść glutenu, bo on i tak się gdzieś w Twoim pożywieniu znajdzie, a z kolei jak masz przerost candidy, to gluten dostanie się do krwi, i uczuli Cię, nawet jak nie byłeś na gluten wrażliwy.

Jednym słowem lepiej być zdrowym, pięknym i bogatym, niż wręcz przeciwnie.

Znowu, jak zwykle wszystko się kręci wokół cukru, a raczej tłuszczu, jak twierdzą witarianie.
Gdy się jednak zdecydujesz nim zostać, witarianinem w sensie, nie jesz glutenu wcale, gdy wybierzesz 811, nie masz przerostu drożdżycy, ani oporności na insulinę, generalnie nie masz tego wszystkiego, co inni mają, a nie chcą.

Jednak masz coś innego. Coś na kształt słowiańskiej niezaspokojonej tęsknoty w sercu.

Pewnie dlatego jeszcze w roku 2187 potomkowie mieszkańców okolicznych wioch wspominać będą z trwogą okrutny jęk i złowrogi skowyt jakie rozległy się w ciszy pięknego śnieżnego poranka roku pańskiego 2015, gdy zakończywszy stosowne ablucje, zamiast do kawusi z bułeczką maślaną, znowu zasiadłam do bananowego szejka.

Wikary na głos mrozem niesiony po siołach osiwiał w sześć sekund. 

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…