Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jamajka depenalizuje posiadanie marihuany!

Jamajka depenalizuje posiadanie marihuany!

Marihuana pozostaje częścią jamajskiej kultury od 2-3 wieków, palona przez dużą część społeczeństwa dla relaksu czy w celach leczniczych, a przez rastafarian, którzy swoją religię wychwalają w rytmach reggae, traktowana jako sakrament religijny.

Używka stała się po raz pierwszy nielegalna w 1913, a potem w 1961, ze względu na podpisane przez Jamajkę porozumienie międzynarodowe, które zdelegalizowało ją także w innych krajach. Ale wiedziony przykładem amerykańskich stanów Colorado i Waszyngton, jamajski parlament zdepenalizował marihuanę we wtorkową noc!Nowa ustawa toruje drogę legalnemu przemysłowi konopnemu, który ma podlegać nadzorowi państwa. Depenalizuje ona posiadanie 2 uncji (56 gramów) na własny użytek, traktując to jako wykroczenie karane mandatem. Dodatkowo, zalegalizowana została uprawa osobista do 5 roślin konopi na własnym terenie.

Mniejszy problem z nabyciem medycznej marihuany będą również mieli, przybywający tłumnie na Jamajkę zagraniczni turyści, którzy będą teraz mogli wystąpić o pozwolenie zakupu małych ilości na terenie kraju, co wspomoże lokalną ekonomię. Nie da się przy tym nie zauważyć, że na liberalizację prawa antynarkotykowego wpływ miała ogromna fala legalizacji marihuany w Stanach Zjednoczonych, które wcześniej trzymały w tej kwestii Jamajkę pod ogromną presją polityczną.

Jak oznajmił w parlamencie jamajski minister spraw wewnętrznych, Peter Bunting: Przegłosowanie ustawy nie oznacza całkowitej liberalizacji uprawy, transportu i handlu ganją. Organy ścigania będą kontynuować egzekwowanie jamajskiego prawa, zgodnego z traktatami międzynarodowymi. To spotkało się z uprzejmym oświadczeniem ambasadora USA, który przyznał, że „wewnętrzna polityka Jamajki jest jej własną sprawą”, ale „USA będzie kontynuować ściganie przemytu”.

Jamajscy politycy mają nadzieję, że depenalizacja poza zwiększeniem napływu turystów otworzy również drogę lokalnemu przemysłowi medycznemu, który już zresztą zabrał się do pracy, bo na rynku pojawił się pierwszy produkt do leczenia glaucomy o nazwie „Canasol”. Także minister handlu, Anthony Hylton, przyznał iż nowe prawo stanowi „wielki potencjał” dla jamajskiego społeczeństwa. Mechanizmy administracyjno-prawne, precyzujące w jaki sposób nowa ustawa zostanie wprowadzona w życie, zostaną ustalone w najbliższych miesiącach.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…