Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Komosa ryżowa- quinoa

Komosa ryżowa- quinoa

Quinoa, czyli komosa ryżowa to niezwykle pożywny, ale również bardzo zdrowy produkt. Warto zapoznać się z tym składnikiem i spożywać dla lepszego zdrowia.


Komosa ryżowa wywodzi się z rodziny Chenopodium. Spokrewniona jest z amarantusem i podobnie jak on, posiada niezwykłe właściwości. Mimo że kształtem i smakiem zbliżona jest do ziaren zbóż, tak naprawdę zbożem nie jest. Zalicza się ją do pseudozbóż, czyli roślin, które wytwarzają obfite w skrobię nasiona. W najdawniejszych czasach komosa była podstawowym pożywieniem Inków. Ceniono ją, i ciągle ceni, za wysoką wartość odżywczą.

Cenne źródło białka

Porównując komosę do innych zbóż, wyróżnia się ona niezwyklewysoką zawartością białka. Jej nasiona obfitują w białko bezglutenowe, które sprawia, że produkt ten może być spożywany w profilaktyce celiakii, polegającej na całkowitym wyeliminowaniu z pożywienia produktów zawierających gluten.

Quinoa to bogactwo aminokwasów. W nasionach znajduje się osiem aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie może samodzielnie syntezować, dlatego muszą być dostarczone w pożywieniu.

Komosa to również bogactwo wapnia (jest go więcej niż w mleku) oraz tłuszczów. To także wspaniałe źródło żelaza, fosforu, witaminy E i witamin z grupy B. Ponadto zawiera duże ilości potasu, cynku, oraz błonnika pokarmowego.

Jej lecznicze właściwości

Komosa stosowana jest na różne dolegliwości. Przyczynia się do wzmocnienia całego organizmu. Szczególnie zaleca się ją wszystkim, którzy mają problemy z nerkami (przyczynia się do pobudzania i rozgrzewania funkcji ciała). Stanowi świetny produkt uzupełniający niedobory witamin i minerałów.

Z czym komponować

Quinoa świetnie komponuje się z innymi produktami. Może zastąpić: ryż, makaron albo ziemniaki. Stanowi świetny dodatek do zup, sałatek, ale także wytrawnych dań.

Składniki aktywne i właściwości komosy.

Ziarna Quinna zawierają znacząco więcej cynku niż inne zboża. Są bogate w potas, magnez, żelazo, miedź, mangan, witaminy z grupy B oraz witaminę E.

Interesujący jest skład aminokwasów rośliny. Nasiona komosy cechują się obecnością wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli takich, które nie są syntetyzowane w organizmie zwierzęcym i muszą być dostarczane w pożywieniu. Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem białka, w przeciwieństwie do zbóż zawiera dużo lizyny, fenyloalaniny, tryzyny, cysteiny i metioniny, aminokwasy, które są ograniczającymi dla innych zbóż. Jest produktem wysokobiałkowym, niskokalorycznym i nie zawiera glutenu. To decyduje o jej walorach dietetycznych.

Ziarno quinoa w kuchni

Przed przygotowaniem należy dobrze wypłukać, aby usunąć saponiny. Bardzo szybko kiełkuje po 8 godz. moczenia i 12 (lub mniej) godz. kiełkowania kiełki są gotowe do spożycia. Smak kiełków jest słodkawy przez co nadają się same w sobie lub w mieszance z innymi kiełkami do wytwarzania mleczek kiełkowych. Z tego powodu jest bardzo ceniona przez entuzjastów diety surowej żywności.

Ziarna quinoa przyrządza się w taki sam sposób jak ryż. Różnica polega jedynie na znacznie krótszym czasie gotowania. Quinoa z powodzeniem zastępuje dodatki takie jak ziemniaki, kaszę, makaron czy ryż i może być wspaniałym komponentem zup oraz dań jednogarnkowych. Mąka z quinoa stanowi doskonałą podstawę zapiekanek na słodko i na słono. Warzywo to jest również dostępne w postaci śrutu lub płatków, które można schrupać w świeżym müsli.

Liście quinoa przyrządza się z kolei podobnie jak m.in. szpinak -nie bez przyczyny zalicza się ją zatem do grona warzyw liściowych.

Aby uzyskać kiełki ziarna przed przygotowaniem należy dobrze wypłukać, aby usunąć saponiny. Quinna bardzo szybko kiełkuje. Po 8 godz. moczenia i 12 (lub mniej) godz. kiełkowania kiełki są gotowe do spożycia. Smak kiełków jest słodkawy przez co nadają się do spożycia same w sobie lub w mieszance z innymi kiełkami.

Zastosowanie w kosmetyce

To, co daje zdrowie, pośrednio wspomaga także urodę. Rozmaite wyciągi z nasion, olejki i maseczki oczyszczające znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry domowymi sposobami. Znajdujemy je także w składzie profesjonalnych preparatów kosmetycznych. Nasiona quinoa są cennym surowcem kosmetycznym. Zawierają proteiny, węglowodany, tłuszcze nienasycone, kwasy tłuszczowe z grupy omega 3 oraz witaminy. Tak bogaty skład surowca wykazuje działanie neutralizujące wobec wolnych rodników, które czynią spustoszenie w skórze (traci ona elastyczność, sprężystość i wilgoć). Ziarna komosy dodane do preparatów kosmetycznych hamują procesy starzenia się skóry, poprawiają jej elastyczność, miękkość, ukrwienie, a także zmniejszają wrażliwość na promieniowanie UV.

Peeling zbożowy

Garść zmielonych nasion komosy zalej niewielką ilością wody lub letniego przegotowanego mleka. Dobrze wymieszaj. Możesz dodać łyżeczkę płynnego naturalnego miodu – łagodzi podrażnienia skóry i odżywia ją. Papkę nałóż na twarz i wymasuj ruchami od środka na zewnątrz, omijając okolice oczu. Spłucz.

Maseczka dla cery suchej

Dwie łyżki nasion komosy gotować na gęsto ze szklanką wody. Jedną łyżeczkę kwiatu rumianku i kwiatu lipy rozkruszyć a następnie zalać kilkoma kroplami gorącej wody. Zmieszać komosę z ciepłymi ziołami i nakładać na twarz. Po 20 min. zmyć ciepłą wodą.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…