Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Metoda ho'oponopono

Metoda ho'oponopono

W języku hawajskim wyraz ho’oponopono oznacza “naprawiam”, “sprawiam, ze (coś) znowu prawidłowo funkcjonuje”.
Jest to starodawna hawajska metoda “uszlachetnienia” stosunków międzyludzkich zarówno społecznych jaki i prywatnych. Metoda ta ma przyczyniać się także do rozwoju osobistego jak i poszerzenia naszej świadomości.Według teorii ho’oponopono istnieją dwa stany umysłu:

- stan „oświecenia”, gdy jestesmy wyzwoleni od działania programów istniejących w naszym umyśle
- stan uzależnienia , w którym działamy pod wpływem tych programów.
(W tym właśnie stanie znajduje się większość z nas. Dlatego tez cokolwiek nam sie w zyciu przydarza, automatycznie oceniamy to pod katem: dobre/ złe – w zależności od tego czy zaspokaja nasze podstawowe potrzeby (dowartościowanie, bezpieczeństwo, wolnosc, zadowolenie) czy też nam w jakiś sposób zagraża.)

Wg. ho’oponopono – percepcja zewnętrznej rzeczywistości i wszystko czego w zyciu doświadczamy jest niczym innym tylko odzwierciedleniem procesów zachodzących w naszym wnętrzu.

Zanim nie uwolnimy się spod wpływu programów, będziemy przyciągać nieprzyjemne doświadczenia i sytuacje życiowe. Zycie jest dla nas szkolą (inni mówią – teatrem) i często doświadczamy wielu przykrych sytuacji zanim nie dostrzeżemy źródła problemu.
Ho’oponopono jest metodą która pomaga nam skrócić ten czas nauki (repetowania w „klasie” życia). Bo przecież nauka poprzez cierpienie nie jest jedyną drogą poszerzania świadomości. Naturalnym stanem każdego człowieka powinna być radość i harmonia.

Ho’oponopono wychodzi z założenia, ze bierzemy 100% odpowiedzialnosc za wszystko cokolwiek nam sie w życiu przydarza.

W życiu nic nie możne nas spotkać, na co, w taki czy inny sposób, nie wyraziliśmy naszej zgody – świadomie lub nieświadomie. Jest to, wg Ho’oponopono, ogólne prawo Wszechświata.

W momencie gdy słyszymy takie twierdzenie, pojawiają się zwykle dwie reakcje:

Uważamy, że jest szaleństwem branie indywidualnej odpowiedzialności za: kryzys ekonomiczny, zmiany klimatyczne, napady terrorystyczne, wojny, zdradę partnera/ki, kłótnie z sąsiadem, problemy w rodzinie itd. Twierdzimy, że zawsze to ktoś inny jest winny i potrafimy natychmiast przywołać masę argumentów na poparcie tej tezy.

Mamy poczucie winy, ze to my jesteśmy przyczyna tej czy innej sytuacji.

Oczywiscie w Ho’oponopono nie ma mowy o zrzucaniu winy na kogoś konkretnego i w żadnym wypadku osądzanie czy krytykowanie (zarówno innych jak i siebie) nie jest właściwym rozwiazaniem .

Tutaj właśnie przychodzi z pomocą metoda ho’oponopono.

Kiedy przydarza nam się coś nieprzyjemnego, uświadamiamy sobie, ze nie jest winien ani ktoś inny ani my, ani też nasz enigmatyczny „los”. Zamiast tego dostrzegamy, że jest w tym wydarzeniu pewien cel = doświadczenie ma nas czegoś nauczyć.
Na dany moment, nie jest aż tak wazne co to ma byc za lekcja.
Zaczynamy przeprowadzać następująca procedure:

Prosimy o wybaczenie za to wszystko co my wnieśliśmy do tej sytuacji i to w jaki sposób sprawiliśmy, ze dana sytuacja stała się dla nas niepomyślna.

Wyrażamy miłość do danej osoby, sytuacji
Wyrażamy milosc do siebie samego
Dziękujemy Wszechświatowi (Bogu), ze nadarzyla nam sie okazja do usuniecia przeszkody w poszerzeniu naszej swiadomosci. Dziekujemy rowniez osobie (sytuacji), ktora odegrala określoną rolę, aby pomocnam w tym “przebudzeniu”.

Wyjaśnienia:

Prośba o przebaczenie nie ma brzmieć: “przepraszam, ze ci nastąpiłam na nogę”. Nie chodzi tutaj o skruchę i bicie się w pierś, ale o uświadomienie sobie na spokojnie, ze w danej sytuacji przyczyna leżała w nas samych. Bardzo ważne jest rozróżnienie że mimo iż to my nieświadomie przyciągnęliśmy tę sytuację, nie jest to nasza intencjonalna wina. Zadziałać mogły nasze programy, lub byc może – jeśli ktoś wierzy w reinkarnacje – jest to nasza “lekcja do odrobienia”.

W języku greckim prośba o przebaczenie ma związek ze słowem metania (μετάνοια), co etymologicznie oznacza meta- , znaczy przekształcenie + nous, znaczy umysł, czyli uświadomienie sobie.

Podczas pracy z metodą ho’oponopono – uświadamiamy sobie, ze nie ma sensu wskazywanie winnego. Zamiast tego należy dostrzec w danej sytuacji okazję do poszerzenia świadomości i przyśpieszenia rozwoju duchowego.

Kiedy wyrażamy miłość do danej osoby, sytuacji, wszechświata, uświadamiamy sobie ze Milosc jest zawsze obecna w nas, w rozumieniu Jednosci wszystkich istot. Wszyscy i wszystko jest forma energii i wszyscy przynależymy do tego samego Zrodla.

W momencie kiedy wyrazasz milosc, możesz wyobrazić sobie dana osobe (sytuacje) w otoczeniu swiatlosci, od ktorej wszyscy pochodzimy.

Miłość do siebie samego można wyrazić w podobny sposób = poczuć przynależność do Światła i Jedności.

Wdzięczność– eucharistia, od greckiego słowa ευχαριστώ, co w etymologicznym znaczeniu oznacza poczucie radosci. Gdy czuje radosc i szczescie – to znaczy znajduje sie w moim stanie naturalnym. Dzieje się tak gdy usuwam przyczyne, ktora spowodowala, ze odczuwalam lek, poczucie winy, nienawisc, zazdrosc, krytykowalam i osadzalam innych itd.

Czuje radosc, ze wyzwolilam energie, ktora dotad “wiezilam” w negatywnej formie i pozwalam wrocic tej energii do Zrodla. Czuje wdziecznosc że poprzez ten proces moja swiadomosc zostala poszerzona.

Metoda ho’oponopono, to pradawna metoda hawajskich szamanów.
Dzisiaj jej skuteczność jest wyjaśniana naukowo w oparciu o szereg teorii:

Zbiorowa świadomość (Karl Jung)
Morfogenetyczne pole (The Morphogenetic Universe, Rupert Sheldrake)
Fizyka kwantowa
  Ciałaenergetyczne człowieka (ciało przyczynowe)

Również w wielu religiach świata możemy znaleźć elementy nawiązujące do metody ho’oponopono.

Zadajemy sobie pytanie = w jaki sposób mogę zmienić świat, rzeczywistość, skoro jest tak wiele problemów?. Oto możemy wyobrazić sobie, ze każdy z nas wrzuca do jeziora kamyczki, które są odzwierciedleniem naszych przekonań, uczuć, myśli, czynów.
Na powierzchni jeziora tworzy się niezwykle skomplikowana siatka fal, która jest wypadkową działań wszystkich “kamyczków”.

Z pomocą metody ho’oponopono przestajemy wrzucać “kamyczki” i oczyszczamy jezioro z naszego negatywnego wpływu. Przestajemy też poddawać inne istoty wpływowi naszych szkodliwych działań. Zwiększamy przejrzystość i klarowność „jeziora”.

Metoda ho’oponopono przydaje się zarówno w przypadku problemów w relacjach miedzyludzkich, w rodzinie, pracy, szkole, świecie, jak i w przypadku innych kłopotów osobistych (nałogi, nadwaga, problemy finansowe, itd.).

Metody tej nauczylam sie na warsztatach rozwoju osobistego. Jej dzialanie jest szczegolnie skuteczne w przypadku pracy z problemami z przeszlosci, ale mozna ja rowniez stosowac profilaktycznie.

Kiedyś zapytałam instruktora (Robert Najemy , www.Holisticharmony.com) w jaki sposób mogę używać jej profilaktycznie, np. wobec moich uczniów, w szkole.
Odpowiedz była następująca: “Przed każdymi warsztatami weź listę uczestników i przed każdym nazwiskiem powiedz:

Przepraszam jeśli mam w sobie coś, co może spowodować twoja negatywna reakcje
kocham cie
kocham siebie

dziękuję za oczyszczenie tej sytuacji

Podobnie możemy zachowywać się gdy oglądamy wiadomości w telewizji, czy dowiadujemy się o czymś nieprzyjemnym lub smutnym .

Swego czasu na tym blogu wiele mówiło sie o książce i filmie “The Secret”, oraz problemach związanych z tym ze nie zawsze udaje sie nam zrealizować jakieś konkretne marzenie .
Gdy zauważymy, ze Prawo Przyciągania opóźnia sie z działaniem, to znak, ze warto dodatkowo zastosować ho’oponopono, bo możliwe ze cos w nas blokuje rezultaty. Trzeba najpierw ozdrowić daną sytuację z z miłością i wdzięcznością – aby osiągnąć pożądany cel.

Metoda jest z pewnością godna polecenia dla wszystkich osób które czują, że ze swoimi problemami znalazły się w ślepym zaułku. Na pozytywne rezultaty nie trzeba będzie dlugo czekac. Wszyscy podążamy przecież drogą rozwoju świadomości a metoda ho’oponopono może okazać się na tej drodze niezwykle pomocna.

Życzę powodzenia i bardzo chętnie poczytam doświadczeniach czytelników bloga – stosujących tą metodę

Agni

/ zenforest.wordpress.com /

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…