Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ciekawe wnioski z ostatnich badań nad psychodelikami

Ciekawe wnioski z ostatnich badań nad psychodelikami

Tabu powoli zaczyna pękać i możliwości praktycznego wykorzystywania psychodelików są coraz chętniej badane przez naukowców z całego świata. Mimo że na naszym konserwatywnym gruncie w dalszym ciągu poruszanie tematów związanych z narkotykami w dalszym ciągu wywołuje dość niezdrowe reakcje, to mimo wszystko ust zamykać nie będziemy. Oto krótki zbiór najważniejszych badań nad psychodelikami z ostatnich lat.


Potencjał psylocybiny w redukcji psychologicznego niepokoju u osób chorych na raka

Psylocybina – psychodeliczna substancja obecna w niektórych grzybach od lat znana była ze swych terapeutycznych właściwości. Wiele przeprowadzonych już wcześniej badań wskazywało, że związek ten może być wykorzystywany w łagodzeniu strachu przed umieraniem u chorych na nieuleczalne nowotwory.

Nie inaczej prezentuje się wniosek psychiatrów i psychologów z nowojorskiego uniwersytetu. Uczeni twierdzą, że kontrolowane sesje z psylocybiną wpływają na drastyczną przemianę podejścia pacjenta do swojej choroby, zmniejszenie stanów depresyjnych, a nawet zmianę postrzegania fizycznego bólu.

LSD i psychodeliki nie mają wpływu na rozwój chorób psychicznych

Z mitem dotyczącym psychodelików zmierzyli się uczeni z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się danym zebranym od 130 tysięcy osób (z czego 22 tysiące z nich przynajmniej raz brało psychodeliki). Nie udało się znaleźć żadnej relacji pomiędzy tymi substancjami a psychicznymi problemami, na które rzekomo mieliby cierpieć ci, którzy po nie sięgają.

https://vader.joemonster.org/upload/rzw/13590097c8d20aetumblr_n5q7tyF2pJ1sm.png

Konkluzja - "W ciągu ostatnich 50 lat dziesiątki milionów ludzi skorzystało z psychodelików i w dalszym ciągu brak nam dowodów na powodowane przez nie jakiekolwiek problemy długoterminowe.”

Stosowanie grzybków psylocybinowych w terapii rzucania palenia jest skuteczne w 80%

W tym badaniu wzięli udział ludzie uzależnieni od nikotyny, którzy palą papierosy od minimum 30 lat. Eksperyment, który przeprowadzono dowiódł, że aż 80% z badanych zdecydowało się na podjęcie zdecydowanych kroków w rzuceniu swojego nałogu. Warto nadmienić, że najlepsze, legalnie dostępne na rynku środki w najlepszym wypadku pomagają uporać się z problemem jedynie 30% chętnym.

https://vader.joemonster.org/upload/rzw/135901031434a841426888386_by_knur82.jpg

Stosowanie psylocybinowych grzybów wpływa na jakość wspomnień

Badania przeprowadzone przez pracowników londyńskiego Imperial College rzuciło nieco światła na wpływ psylocyny (zmetabolizowanej przez ludzki organizm psylocybiny) na mózg człowieka. Według dwóch rożnych doświadczeń wynika, że substancja ta sprawia, że wspomnienia wydają się znacznie bardziej żywe i jaskrawe.

https://vader.joemonster.org/upload/rzw/1359011f5c23ddc1426888386_by_knur82.jpg

Psychodeliki a tendencje samobójcze

Kolejny mit, który pokutuje nad psychodelikami dotyczy ich wpływu na pojawianie się myśli samobójczych. Oczywiście był on już niejednokrotnie obalany. Ostatnio naukowcy z uniwersytetu w Alabamie przeprowadzili ankietę wśród 190 tysięcy osób! Wygląda na to, że substancje psychodeliczne nie tylko nie sprawiają, że człowiek chce się zabić, ale i wręcz przeciwnie – znacznie redukują stres, a co za tym idzie – chęć targnięcia się na własne życie.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…