Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Uprawa marihuany. Co za nią grozi? Jak uniknąć kary?

Uprawa marihuany. Co za nią grozi? Jak uniknąć kary?

Walka z mafią

W Polsce ciągle mówi się o walce z handlarzami narkotyków. Politycy, zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej, żądają zaostrzenia kar dla dilerów. Tworzy się w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii coraz to nowe przestępstwa. Wszystko te kroki uzasadniane są rzekomym wzrostem zagrożenia ze strony grup przestępczych. Międzynarodowe szajki mają przemycać kokainę przez polskie porty do Europy. Zza wschodniej granicy iść do Polski ma kontrabanda z heroiną. Z kolei plantatorzy z Holandii mają otwierać plantacje konopi indyjskich w polskich szklarniach.


Walka z ludźmi

Palacz trawki powinien orientować się, co dzieje się na froncie walki z narkotykami. Nie jest zagrożony tylko karą za posiadanie konopi indyjskich. Wiele przepisów skierowanych przeciwko mafii narkotykowej może rykoszetem uderzyć także w niego. Dzieje się tak dlatego, że w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii nie ma rozróżnienia, czy popełniono przestępstwo narkotykowe po to, aby zaspokoić własne potrzeby, czy też chodziło o handel. Na podstawie tego samego artykułu może odpowiadać konsument konopi indyjskich jak i członek gangu.

Uprawa

Jednym z takich artykułów jest art. 63 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Na podstawie tego artykułu karalne jest uprawa i zbiór konopi indyjskich. Karalne jest także ich wytwarzanie. Prokuratura rozróżnia, że uprawa konopi indyjskich zachodzi wtedy, gdy roślina jest jeszcze w ziemi, a wytwarzanie zaczyna się wtedy, gdy została zebrana i przygotowana do dalszej obróbki. Zarzut wytwarzania dostaje się zazwyczaj wtedy, gdy konopie się suszy i porcjuje. Nie ma to w praktyce wielkiego znaczenia. Za uprawę i zbiór konopi indyjskich jak i wytwarzanie grozi kara 3 lat więzienia.

Uprawa znacznych ilości

W art. 63 ust. 3 ustawy przewidziano surowszą karę w razie uprawy, która może dostarczyć znacznych ilości konopi indyjskich. To ile konopi stanowi znaczną ilość zasadniczo uzależnione jest od opinii biegłego toksykologa. On ocenia, ile z uprawy można sporządzić porcji narkotyku. Ponadto sądy różnie oceniają znaczną ilość. Dla niektórych sądów 100 porcji narkotyku jest już znaczną ilością. Inne podchodzą bardziej racjonalnie i do takiej ilości zaliczają kilka, a nawet kilkanaście tysięcy porcji. Dlatego tak ważne jest w postępowaniu karnym rzetelne zważenie konopi indyjskich.

Jak się bronić?

W przypadku uprawy, inaczej niż w przypadku posiadania, nie ma możliwości umorzenia postępowania karnego. To nie oznacza, że nie można się bronić. Przykładowo można zeznać do protokołu, że jest się osobą używającą konopi indyjskich i były one przeznaczone na własne potrzeby. Podkreślić trzeba fakt ujawnienia niewielkiej ilości konopi indyjskich, co dodatkowo przemawia za konsumenckim przeznaczeniem. Wyjaśnić można motywy uprawy konopi odwołując się np. do niechęci kontaktowania się z przedstawicielami świata przestępczego. Sądy też przychylnie patrzą się na dobrowolny udział w terapii związanej z używaniem konopi indyjskich. Zaświadczenie np. z poradni Monar często uwiarygadnia wyjaśnienia oskarżonego. Dzięki niemu można się także na podstawie art. 72 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii starać o warunkowe umorzenie postępowania karnego.

Polska daleko w tyle

Jak widać polski ustawodawca surowo potraktował uprawę konopi indyjskich, mimo że mogą służyć własnej konsumpcji. Nie ma możliwości bezwarunkowego umorzenia postępowania karnego jak w przypadku posiadania niewielkich ilości. Polskim przepisom daleko jest do rozwiązań np. z Czech, gdzie uprawa konopi jest znacznie łagodniej traktowana.

Autor: Krzysztof Grabowski, prawnik prowadzący od 5 lat sprawy użytkowników narkotyków

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…