Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Galoterapia

Galoterapia

Galoterapia (inaczej Haloterapia, od greckiego „halos”, czyli „sól”) jest zdobywającą coraz większą popularność metodą terapeutyczną, wykorzystującą lecznicze właściwości wdychania powietrza nasyconego solą.


Około 20 milionów lat temu Wschodnia Europa była częściowo przykryta płytkim morzem, po zniknięciu którego pozostały duże ilości odłożonej soli. Dzisiaj znajdują się one na głębokościach od 10 do 300 m pod ziemią. W XIV wieku zaczęto wydobywać sól dla użytku własnego i dla handlu, powstały duże kopalnie soli w wielu miejscach, między innymi na południu Polski w okolicach Krakowa.

W 1843 roku polski lekarz Feliks Boczkowski zaobserwował, że obecność powietrza nasyconego suchymi cząstkami soli w kopalniach miała działanie lecznicze na osobach z chorobami układu oddechowego. W 1958 roku w Wieliczce, w okolicach Krakowa powstało pierwsze na świecie solne sanatorium dla pacjentów z chorobami układu oddechowego.

W ten sposób powstała metoda leczenia znana jako speleoterapia – polegająca na przebywaniu pacjentów w środowisku naturalnych jaskiń solnych. Speleoterapia stała się bardzo skuteczną, a zarazem tanią metodą leczenia dla osób z chorobami układu oddechowego i skóry. Naturalna obecność suchego aerozolu chlorku sodu w bardzo czystym środowisku ma największy wpływ na działanie lecznicze jaskiń solnych. Innymi ważnymi czynnikami są stała temperatura i niska wilgotność powietrza.

Dziś speleoterapia jest konwencjonalną i dająca bardzo dobre wyniki niefarmakologiczną metodą leczenia. W wielu krajach utworzono speleoterapeutyczne kliniki (speleolecznice), które położone są w pobliżu naturalnych podziemnych jaskiń solnych: Austria (Salzebad-Salzeman), Polska (Wieliczka), Rumunia (Siget), Azerbejdżan (Nakhichevan), Kirgistan (Chon-Tuz), Rosja (Berezniki), region Karpat ukraińskich (Solotvino), Ukraina (Artemovsk, okręg Doniecka), Białoruś (Soligorsk).

W latach 90-tych ubiegłego wieku, ze względu na niewielką ilość jaskiń solnych odpowiednich do wykorzystania w celach leczniczych, podjęto pierwsze próby odtworzenia ich klimatu na powierzchni ziemi, w kontrolowanych warunkach.

W ten sposób powstała Galoterapia metoda, która odtwarza środowisko naturalnych jaskiń solnych w pomieszczeniach znajdujących się na powierzchni ziemi. Pacjenci przebywają w spokojnych pomieszczeniach, które od wewnątrz przypominają do złudzenia prawdziwe jaskinie solne. Klimat wewnątrz tych pomieszczeń jest wiernym odwzorowaniem klimatu panującego w prawdziwych jaskiniach solnych, włącznie ze wszystkimi jego leczniczymi właściwościami. Dodatkowymi zaletami galoterapii w porównaniu do speleoterapii są możliwość monitorowania pacjentów przez lekarzy w trakcie trwania seansu oraz modyfikacji parametrów takich jak wilgotność powietrza czy temperatura, w celu dostosowania ich do wymogów leczniczych poszczególnych pacjentów.

Efekty Galoterapii
Galoterapia jest w pełni naturalną i bezpieczną metodą leczenia, zapewniającą pacjentom długoterminową ulgę. Może być stosowana jako kuracja wspomagająca do przepisanych leków lub stanowić leczenie podstawowe. Gdy galoterapia stosowana jest wraz z lekami, może zwiększać ich efektywność oraz zmniejszać ich wymaganą ilość. Nie ma również limitu wiekowego przy stosowaniu tej metody leczenia, ani przeciwwskazań dla kobiet w ciąży.

Galoterapia stosowana jest przede wszystkim w leczeniu takich dolegliwości jak:
• choroby dróg oddechowych – astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, częste infekcje wirusowe, katar i kaszel (także kaszel spowodowany paleniem papierosów);
• schorzenia dermatologiczne – alergie i uczulenia, trądzik, łuszczyca;
• choroby psychosomatyczne: lęki, depresje, niska odporność na stres, bezsenność;
• bóle i zapalenie stawów.
Pozytywne efekty galoterapii są zauważalne już po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji.

Galoterapia nie powinna być stosowana przez pacjentów u których stwierdzono:

 • choroby nerek;
  • niewydolność serca;
  • choroby nowotworowe;
  • gruźlicę.
 • Osoby z tymi schorzeniami przed podjęciem galoterapii powinny skonsultować się z lekarzem.

  Galoterapia w domu:
  Dla osób, które z różnych względów nie mogą poddać się galoterapii w klinice, istnieje alternatywne rozwiązania w postaci urządzeń, które można stosować w zaciszu własnego domu.

  Lampy solne są naturalnym jonizatorem powietrza – wzbogaca je w jony ujemne, neutralizując szkodliwe działanie promieniowania elektromagnetycznego, wytwarzanego przez urządzenia domowe, takie jak kuchenki mikrofalowe czy komputery. Lampa taka to po prostu wydrążona bryłka soli kamiennej, wewnątrz której umieszczona jest żarówka lub świeczka.

  Coraz większą popularnością cieszą się również tzw „fajki solne” – urządzenia inhalacyjne, których wnętrza wypełnione są kryształkami soli. Główną zaletą tego urządzenia jest możliwość korzystania z niego praktycznie w każdym miejscu, czy to w domu, czy w pracy.

  / zdrowie.wp.pl /

  Komentarze

  Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…