Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Rokitnik

Rokitnik

Rokitnik to coraz bardziej popularna roślina w naszym kraju. Swoją popularność zawdzięcza głównie swoim fantastycznym walorom zdrowotnym i olbrzymiej zawartości witaminy C. Roślina wzięła się z dalekiej Rosji, gdzie jest nazywana “Złotem Syberii”.Od wielu lat jest hodowana w Azji i wykorzystuje się ją do wszelkiego rodzaju przetworów, oleju i bezpośredniego spożycia. Kobiety w Azji od wieków zdają sobię sprawę jak cudownie wpływa na włosy i paznokcie ze względu na substancje, które się w nim znajdują.


Rokitnik zasłynął u nas poprzez ogromną zawartość witaminy C, które może wynosić nawet 1100 mg. Jej najwyższe stężenia możemy odnaleźć w owocach rosnących w Środkowej Europie.

Dla porównania podam przykład, że dzika róża ma średnio 400 mg. Rokitnik jest więc świetnym sposobem na wzmocnienie odporności swojego organizmu i doskonale nadaje się na lekarstwo jeśli już przeziębienie nas dopadnie.

Wskazane jest więc jej zażywanie w okresie jesienno-zimowym. Ponadto witamina ta pomoże osobom cierpiącym na słabą krzepliwość krwi i krwawienie z dziąseł. Witamina C bierze też udział w trawieniu, więc stosując rokitnik pozbędziemy się też wielu problemów trawiennych. Warto wspomnieć, że witamina ta w rokitniku jest bardzo odporna na obróbkę termiczną.

Wskazane jest, by robić przetwory takie jak soki i dżemy na okres zimowy. Tak wysoka zawartość witaminy C może pomóc chronić organizm przez zgubnym działałniem promieniowania kosmicznego, rentgenowskiego i jako lek osłonowy przy kuracji antybiotykowej. Typowy suplement diety w tabletce zawiera jedynie 25-100 mg tej witaminy.

Wiele badań wskazuje także na to, że połączenie witaminy C i E wraz ze sterolami roślinnymi skutecznie przyczyniają się do zmniejszenia stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenia się “złego cholesterolu”. Jest więc to bardzo prosta i zdrowa alternatywa dla nienaturalnych margaryn obniżających cholesterol, których efekty nie są nawet w połowie tak spektakularne jak przy stosowaniu rokitnika. Rokitnik ma też spore ilości witaminy K, która ma wpływ na poprawienie krzepliwości krwi.

Bardzo interesujący jest też olej z rokitnika, który stał się ostatnio bohaterem wielu artykułów o zdrowiu. Jest to całkowicie naturalny, przyjemny i zdrowy sposób na różnego rodzaju problemy natury gastrycznej. W szpitalach w Rosji wykorzystuje się ten olej, aby załagodzić wrzody, zgagę i wspomóc ich gojenie. Oleju z rokitnika nie powinny spożywać osoby cierpiące na kamicę nerkową.

Nie tylko olej ma wspaniały wpływ na zdrowie – wielokrotnie udowodniono naukowo, że napary i owoce rokitnika mogą bardzo pomóc osobom z reumatoidalnym zapaleniem stawów – niwelują bóle reumatyczne oraz poprawiają inne dolegliwości występujące przy tej chorobie – bóle, sztywnienie i ograniczenie ruchliwości.
Rokitnik ma także zastosowanie w radiologii – chroni organizm przed zgubnym wpływem promieni rentgenowskich na ciało oraz działa osłonowo przy zażywaniu leków. Co ciekawe, rosyjscy astronauci zażywali olej z rokitnika by ochronić się przed promieniowaniem kosmicznym!

Roślina ta bardzo często jest wykorzystywana w kosmetyce. Olej z rokitnika można wykorzystywać do leczenia grzybic, odmrożeń, oparzeń i odleżyn. Jest też często składnikiem szamponów przeciwłupieżowych, na porost włosów o pozostałych kosmetyków pielęgnujących włosy.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…