Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Duchowość a religia

Duchowość a religia

Wiele osób myli pojęcie Duchowość. Nie potrafi rozdzielić go na duchowość z religią lub z czymś mistycznym nadnaturalnym. Niektórzy ludzie myślą, że osoby rozwijające swoją duchowość należą do jakiejś sekty. Dużo takich obaw wynika z braku wiedzy i obawy przed manipulacją. 



Sam też taki byłem. Teraz staram się poznać i zrozumieć te różnice. Po pewnym czasie zrozumiałem, że to nie jest coś tajemniczego czy nadnaturalnego, na pewno nie można mieszać duchowości z sekciarstwem. W poniższym tekście chodzi mi o same założenia religii. Wiem, że jest coś takiego jak duchowość religijna, którą można osiągnąć poprzez zgłębianie wiary w ramach jednej religii. Chciałbym to pojęcie wyodrębnić i być ponad religiami.

Oto główne różnice między religią, a duchowością:

1. Religia uczyni z Ciebie motyla - duchowość Cię wyzwoli.

Religia mówi - podążaj według ideologii i przestrzegaj pewnych zasad, ale i tak się znajdzie sposób żeby Cię ukarać. Duchowość pozwala podążać za głosem serca i tym co czujesz. Religia mówi nam czego mamy nie robić, że ciągle robimy coś źle. Duchowość nie nakłania Cie do niczego, nie musisz rezygnować z siebie i możesz żyć zgodnie ze swoimi wartościami. Wszystko jest dla Ciebie wystarczy, że będziesz szanować innych.

2. Religia pokazuje Twój strach - duchowość pokazuje jak jesteś odważny.

Religia mówi nam o konsekwencjach naszych czynów i straszy nimi. Duchowość sprawia, że jesteś świadomy konsekwencji, ale Twoim zadaniem nie jest skupianie się na strachu. Takie podejście umożliwia poruszanie się po w dzisiejszym świecie, który według religii jest pełen pokus. Duchowość bazuje na miłości, a nie na strachu. Uczy nas jak kontrolować strach.

3. Religia przekazuje Ci prawdę - duchowość umożliwia odkrywanie jej.

Religia mówi nam w co mamy wierzyć i co jest słuszne. Według duchowości sami możemy to odkryć i zrozumieć na swój wyjątkowy sposób. Pozwala nam odkryć prawdę w nas samych.

4. Poszczególne religie oddzielają się od siebie - duchowość łączy religie.

Dzisiaj na świecie jest wiele religii i każda z nich według ich samych jest tą prawdziwą najważniejszą. Często religie się zwalczają, nawet w ramach odłamów jednej religii. Religie na przestrzeni wieków były i są wykorzystywane przez ludzi do władzy nad innymi. Duchowość widzi prawdę w każdej z religii, łączy je bo prawda jest taka sama dla wszystkich nas pomimo naszych różnic i wyjątkowości. Duchowość koncentruje się na Bogu, nie skupia się na różnicach.

5. Religia uzależnia - duchowość wyzwala.

Jeżeli uczestniczysz w wydarzeniach religijnych to tylko wtedy będziesz postrzegany jako osoba religijna, ktoś godny zaufania. To pozwoli Ci osiągnąć pełnię szczęścia. Duchowość pokazuje, że nie trzeba dodatkowych bodźców żeby być szczęśliwym. Powinniśmy być tam gdzie jesteśmy szczęśliwi. Boskość jest i wzrasta w nas, dlatego nie musimy jej szukać na siłę.

6. Religia równa się kara - duchowość równa się karma.

Religia opiera się na przekonaniu nieuniknionej kary, jeżeli nie będziemy przestrzegali pewnych zasad. Duchowość pozwala nam zrozumieć, że każde nasze działanie wiąże się z reakcją. Musimy sobie uświadomić, że nasze działania powodują pewien ruch, dobre będą skupiać wokół nas dobro, złe zło. Finalnym efektem naszego postępowania będzie nasze kolejne wcielenie. Jego postać będzie w dużej mierze zależała od tego jak postępujemy w naszym obecnym życiu. Może być też taka sytuacja, że nasza dusza zakończy wędrówkę i trafi do Pana.

7. Religia prowadzi nas jedną drogą - duchowość pozwala tworzyć własną.

Podstawą religii jest historia która opowiada o Bogu lub Bogach ich podróży, oświeceniu i prawdzie jaką odkryli. Dzięki temu możemy iść ich śladami. Duchowość pozwala na własny spacer, na własną podróż do oświecenia i odkryć prawdę na swój sposób.


Pamiętajcie religia prowadzi nas do pewnego momentu, później zaczynamy zadawać pytania i szukać. To naraża nas na pewne niebezpieczeństwa, jeżeli uwierzymy bezgranicznie w to co nam niektórzy próbują przekazać, możemy stać się fanatykami, pójść złą ścieżką rozwoju duchowego. Trzeba umieć równoważyć pewne aspekty. Jedno jest pewne religia nie wyklucza duchowości, a duchowość religii.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…