Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czaszki z Paracas to inny gatunek człekokształtnych?

Czaszki z Paracas to inny gatunek człekokształtnych?

Na południowym wybrzeżu Peru na półwyspie znajduje się pustynia Paracas. To na tym jałowym obszarze peruwiański archeolog Julio Tello dokonał zdumiewającego odkrycia. W 1928 roku odkrył ogromny cmentarz pośród piasku i skał. W grobach Tello znalazł szkielety, które do dziś dzień wzbudzają wiele kontrowersji zarówno w świecie naukowców jak i zwykłych ludzi. Znalezione szkielety miały nadnaturalnie długie czaszki. Ten fenomen spowodował, że od tego czasu mówi się o nich czaszki z Paracas. Tello znalazł ponad 300 takich czaszek. Szacuje się, że mają około 3000 lat.Do tej pory starano się forsować teorię na temat naturalnie wydłużanym czaszkom. Kilka innych kultur praktykowało takie formy wydłużania i deformacji czaszek, ale ich techniki dawały różne niekoniecznie oczekiwane wyniki. Niektóre plemiona południowoamerykańskie stosują wiązanie czaszki u niemowląt, w celu zmiany ich kształtu. Wiążą oni głowę niemowlęcia na drewnianym szkielecie. Ma to na celu deformację czaszki poprzez stały nacisk przez długi okres czasu. Ten rodzaj deformacji głowy zmienia kształt, ale nie zmienia wielkości, wagi i objętości czaszki, zachowując standardowe własności i cechy czaszki ludzkiej.

Czaszki z Paracas są różne. Część zwana mózgoczaszką jest o 25% większa od ludzkiej, same czaszki są cięższe o 60 % od ludzkich. To doprowadziło naukowców do wniosku, że nie mogły być modyfikowane przez wiązanie. Są one również różne strukturalnie i zawierają tylko jedną płytkę ciemieniową, gdzie ludzkie czaszki mają dwie. Różnice te pogłębiają tajemnicę pochodzenia czaszek. Naukowcy nie potrafili wyjaśnić tych różnic.

Dyrektor Muzeum Historii Paracas wysłał próbki 5 czaszek w celu poddania ich testom genetycznym. Próbki składały się z włosów, skóry, zębów, fragmentów kości czaszki. Laboratorium genetyczne nie zostało poinformowane o pochodzeniu próbek, w celu uniknięcia stronniczości. Wyniki okazały się fascynujące.

DNA mitochondrialne (dziedziczone po matce) przedstawiały mutacje nieznane dotąd u ludzi, naczelnych ani innych zwierząt. Mutacje pokazały, że mamy do czynienia z zupełnie nowym człowiekiem - bardzo odległym od Homo Sapiens, Neandertalczyków czy Denisowian. Osoby z Peracas były tak różne od nas, że nie były by wstanie krzyżować się z nami. "Nie jestem pewien, czy nawet pasują do znanego nam naszego drzewa ewolucyjnego" powiedział genetyk.

Konsekwencje tego odkrycia są ogromne. Dalej nie wiemy kim byli ludzie z Paracas. Dlaczego są tak różni od nas. Czy to była inna bardziej zaawansowana rasa ludzi która wyginęła w jakiś niewytłumaczalny sposób. Czy może była to kolonia kosmitów, którzy niestety nie zaaklimatyzowali się na Ziemi. Pozostaje pytanie czy może żyją przodkowie tych ludzi? Te badania spowodowały zwiększenie ilości pytań niż odpowiedzi.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…