Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

10 ciekawostek o witaminie C

10 ciekawostek o witaminie C

Każdy z nas wie, że witamina C (kwas askorbinowy) jest niezbędna dla naszego zdrowia i długiego życia. Każdego dnia staramy spożywać owoce i witaminy, aby dostarczyć jej odpowiednie ilości do naszego organizmu. Czy wiemy jednak ile należy jej przyjmować? Jakie istnieją jej formy? A może nie doceniamy jej należycie? Oto najciekawsze informacje o witaminie C.


1. Witamina C ratunkiem na ból zęba

Czy wiesz, że gdy zacznie boleć Ciebie ząb możesz natychmiast pozbyć się bólu? Wystarczy rozpuścić łyżeczkę (~3 g) witaminy C w szklance letniej wody i przepłukać nią jamę ustną. Witamina C zacznie działać już po kilkunastu sekundach – znacznie uśmierzy ból i zadziała przeciwzapalnie.

2. Witamina C jest tańsza niż przypuszczasz!

Wiele z nas w okresie jesienno-zimowym suplementuje się różnego rodzaju witaminami. Preparaty te zazwyczaj są drogie i stanowią zauważalną część naszego domowego budżetu. Warto jednak wiedzieć, że kilogram kwasu askorbinowego (E300) w formie proszku kosztuje około 35 zł. Kwas ten niczym nie różni się od tego w tabletkach i jest dokładnie tak samo przyswajalny. Można go kupić w sklepach z odczynnikami chemicznymi, bądź dodatkami do żywności.

3. Witamina C w tabletce i substancje pomocnicze

Wiele z Was bardzo skrupulatnie czyta skład jedzenia, które spożywa każdego dnia. Czy mamy taki sam nawyk w odniesieniu do lekarstw, które mają nam pomóc? Niestety nie możemy liczyć na uczciwość producentów lekarstw i suplementów. W tabletkach mogą znaleźć się takie substancje jak:

 • -żółcień chinolinowa (E104) – nadaje kolor tabletce, szkodliwy, może powodować nadpobudliwość
  • laktoza jednowodna - wywołuje nieprzyjemne objawy u cierpiących na nietolerancję laktozy
  • talk – rakotwórczy
  • alkohol poliwinylowy – polimer używany do produkcji farb, tekstyliów, rakotwórczy
  • makrogole– środek przeczyszczające
  • dwutlenek tytanu – w dużych ilościach szkodliwy
  • skrobia ziemniaczana
  • sacharoza
  • stearynian magnezu – substancja ułatwiająca produkcję tabletki, utrudnia wchłanianie witamin w jelitach
 • 4. Prawie wszystkie zwierzęta produkują witaminę C!

  Wszystkie zwierzęta oprócz człowieka, niektórych małp, nietoperzy i świnki morskiej produkują witaminę C. Przykładowo psy czy koty leżąc wygodnie na kanapie produkują ok 1000-2000 mg witaminy C dziennie. W sytuacji stresowej wartość ta rośnie i może sięgać nawet 7200 mg! Warto zaznaczyć, że istnieją witaminy dla zwierząt, które zawierają nawet 1000 mg. Dla zdrowego psa zaleca się 250 mg, a dla starszych psów to 500-1000 mg. Jak to się ma do ludzi, którzy tej witaminy nie produkują, a norma dla nich jest 10 razy mniejsza? W diecie człowieka znajduje się średnio 40-80 mg dziennie.

  5. Zapotrzebowanie dzienne na witaminę C

  Przez wiele lat uważano, że człowiek zużywa 60 mg witaminy C w ciągu dnia. Wielu lekarzy twierdziło, że zażywanie większej ilości to "sikanie dolarami", jednak jakiś czas temu Unia Europejska zdecydowała się podnieść tę normę do 100 mg dziennie. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że szklanka owoców czarnej porzeczki zawiera 400 mg witaminy C, to staje się oczywistym, że stosowanie się do tych norm nie ma najmniejszego sensu. Jedzmy jej jak najwięcej – nie ma się czego bać!

  6. Kto zje 18 000 mg witaminy C?

  Pewnie zastanawiasz się nad tym, czy istnieje mozliwość przedawkowania witaminy C. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Linus Pauling twierdził, że nie tak łatwo jest ją przedawkować. Był wielkim entuzjastą i praktykiem stosowania tej witaminy. Prowadził nad nią badania w swoim instytucie Linus Pauling Institute of Science and Medicine w Menlo Park. Witaminę tę zaczął zażywać w ilościach 100 mg dziennie przez kilka lat, aż doszedł do dawki rzędu 18 000 mg! Dziś badania nad tą witaminą kontynuuje jego przyjaciel dr Matthias Rath.

  7. Najbogatsze źródła witaminy C

  Gdzie znajdziemy ogrom witaminy C? .

 • rokitnik zwyczajny – 500-1000 mg
  • dzika róża – 430 mg
  • pietruszka – 180 mg
  • czarna porzeczka – 160 mg
 • 8. Obróbka termiczna witaminy C

  Witamina C niestety "ginie" w wysokiej temperaturze i dzieje się to tym szybciej, im wyższa jest temperatura. Istnieje jednak parę wyjątków – jednym z nich jest papryka. Gotując czy też smażąc paprykę biodostępność witaminy C wcale nie ulega zmianie. Warto więc zrobić zapasy papryki na zimę, kiedy zapotrzebowanie na tę witaminę znacznie wzrasta.

  9. Z czym łączyć witaminę C?

  Istnieją pewne związki, które zwiększają przyswajanie witaminy C przez nasz organizm. Do tych substancji należy rutyna, która spowalnia utlenianie się witaminy C. Spore ilości rutyny znajdziemy w kaszy gryczanej, podbiale, owocach czarnego bzu i wielu innych roślinach. Witamina C lubi także towarzystwo flawonoidów, których spore pokłady znajdziemy w owocach cytrysowych i warzywach takich jak papryka czy pomidor. Co ciekawe, entuzjaści yerba mate także znajdą ją w swoich tykwach.

  10. Z czym nie łączyć witaminy C?

  Na pewno wiesz, że witamina C w pomidorze ginie, gdy spotka się z ogórkiem. Czy jednak wiesz, że z tej samej przyczyny nie należy łączyć pomidorów z dynią, cukinią i bakłażanem? Dzieje się tak ze względu na wysoką zawartość askorbinazy, która rozkłada witaminę C. Możemy jednak temu zapobiec, zakwaszając naszą sałatkę przez dodanie np. odrobiny octu jabłkowego.

  Komentarze

  Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…