Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Marihuana nie obniża ilorazu ilorazu inteligencji u nastolatków

Marihuana nie obniża ilorazu ilorazu inteligencji u nastolatków

Jak twierdzą naukowcy z University College of London, nie ma związku pomiędzy okazjonalnym używaniem marihuany przez nastolatków, a niższymi rezultatami testów na iloraz inteligencji. Ale mimo że badanie wskazuje, iż umiarkowane używanie marihuany nie prowadzi do gorszych wyników w szkole, czy gorszej sprawności intelektualnej, jej nadużywanie, zdaniem naukowców, może wciąż prowadzić do gorszych rezultatów egzaminów u 16-latków.


Badanie wskazuje, że używanie marihuany pozostaje mocno skorelowane z konsumpcją innych używek tj. alkohol, tytoń, czy innych środków psychoaktywnych. Jak mówi szef badania przeprowadzonego przez University College of London, Claire Mokrysz: Nasze wnioski sugerują, iż konopie mogą wcale nie mieć negatywnego wpływu na świadomość, jeśli tylko uwzględnimy cały szereg innych używek tj. tytoń czy alkohol. To może zaś sugerować, że wyniki wcześniejszych badań, które pokazywały gorsze funkcjonowanie procesów poznawczych u użytkowników konopi, mogły być bardziej rezultatem ich zachowania i stylu życia, niż samego używania konopi.

Jako podstawy badania naukowcy użyli danych z Przekrojowego Badania Dzieci i Rodziców w Avonie (Avon Longitudinal Study of Parents and Children), które śledzi zdrowie dzieci urodzonych w okolicach Bristolu pomiędzy 1991 i 1992. Analitycy przestudiowali dane 2,162 dzieci, które przeszły test na iloraz inteligencji w wieku 8 lub 9, a potem 15 lat, kiedy każda z osób będących przedmiotem badania przeszła sondę na temat używania konopi.

Analitycy wykorzystali analizę regresyjną w celu przestudiowania tego, w jaki sposób marihuana wpływała na wyniki w edukacji. Wstępne rezultaty pokazywały wprawdzie, że używanie konopi wydawało się mieć związek z pogorszoną aktywnością intelektualną, jednak marihuana okazała się być ostatecznie skorelowana z innymi zachowaniami o pewnym stopniu ryzyka tj. picie alkoholu i palenie tytoniu.

Po uwzględnieniu tych czynników w badaniu naukowcy nie znaleźli żadnego związku pomiędzy używaniem konopi i niższym ilorazem inteligencji u 15-latków. Jednak bardziej notoryczni użytkownicy konopi – którzy wypalili marihuanę przynajmniej 50 razy do czasu osiągnięcia 15 lat – pokazali marginalne upośledzenie zdolności edukacyjnych. Dzieci te miały tendencję do osiągania gorszych wyników, dokładnie 3% niższych od innych dzieci, na obowiązkowych egzaminach w wieku 16 lat, nawet przy uwzględnieniu wpływu innych czynników tj. alkohol, tytoń i inne środki psychoaktywne.

Jak tłumaczy Mokrysz: Ludzie często wierzą, że używanie konopi może mieć w dłuższej perspektywie niszczący wpływ na zdolności intelektualne, ale niezwykle trudno jest oddzielić bezpośrednie efekty marihuany od innych czynników. Ciężko jest ustalić co powoduje co, czy dzieci gorzej się uczą, ponieważ palą zioło, czy też palą zioło, ponieważ źle się uczą? I to jest właśnie ważna wiadomość dla społeczeństwa, bo wiara w to, że konopie są wyjątkowo szkodliwe, może odciągać uwagę od innych, potencjalnie groźnych zachowań.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane na dorocznym Kongresie Europejskiej Szkoły Neuropsychofarmakologii w Berlinie. Jak dodał dla BBC News prezes kongresu, Guy Goodwin, wykładowca na Uniwersytecie Oksfordzkim: To potencjalnie ważne badanie, ponieważ sugeruje, iż skupianie się na nieudowodnionych szkodach powodowanych przez konopie może przesłaniać fakt, że ich używanie pozostaje często powiązane z innymi, o wiele bardziej dostępnymi środkami psychoaktywnymi, oraz czynnikami lajfstajlowymi.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…