Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Siła i zdrowie na roślinach

Siła i zdrowie na roślinach

Przedstawiamy Wam dzisiaj tłumaczenie artykułu Melody Schoenfeld – siostry Brada Schoenfeld’a – jednego z największych autorytetów w świecie sportów siłowych. Melody jest trenerką i dietetyczką, od lat zajmuje się przerzucaniem ciężarów na diecie roślinnej.

Jestem weganką od 14-stu lat. Nie spożywam żadnych produktów odzwierzęcych, nie jem ryb. Jestem weganką, niezależnie od okoliczności. Nie jem jaj, mleka, mięsa, nie korzystam z serwatki i kazeiny. Nie noszę wełny, jedwabiu ani naturalnej skóry. Od kiedy w wieku 5 lat uświadomiłam sobie jak cierpieć muszą gotowane żywcem homary, wiedziałam, że weganizm jest moją drogą i wyborem. Nie jestem w stanie znieść myśli o krzywdzeniu innych zwierząt. Tak, weganizm to dla mnie kwestia etyki i moralności.


Na co dzień jestem zawodniczką trójboju siłowego. Ważę jedyne 50 kg, w martwym ciągu podnoszę 115 kg, przysiad wykonuję z 90 kg sztangą. Podciągam się na drążku z dodatkowym, 20 kg obciążeniem. Wyciskam nad głowę 24 kg odważnik i wyginam w rękach stalowe pręty i podkowy. Nie tylko moja siła nie ucierpiała z powodu przejścia na weganizm, ale i moja skóra nabrała lepszego wyglądu, wzrósł mój poziom energii, a moje wyniki krwi jeszcze nigdy nie były tak dobre jak dziś.

Nie próbuję nikogo przekonywać, nie umoralniam, nie chcę narzucać nikomu diety roślinnej. Ale jeżeli weganizm wzbudza u Ciebie wyłącznie wątpliwości związane ze spadkiem siły i niedoborami pozwól, że spróbuję je rozwiać. Spójrz na takich sportowców jak Mike Mahler, Patrik Baboumian czy Frank Medrano – fenomenalne przykłady tego jak dieta roślinna działa w sporcie.

Co jeść? Jedno z lepiej zaprojektowanych badań dotyczących diety wegańskiej mówi:

Dobrze zaplanowane diety wegetariańskiej, szczególnie te zawierające mleko i/lub jaja mogą dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych, również dla osób uprawiających sport [patrz też stanowisko ADA i Komitetu Olimpijskiego]

Przejdźmy więc do konkretów. Co powinny jeść osoby trenujące siłowo na diecie roślinnej?

SPOŻYWAJ WYSTARCZAJĄCE ILOŚCI BIAŁKA

Mimo, że dostarczenie sobie odpowiedniej ilości białka jest stosunkowo proste, uważam, że sportowcy powinni zwiększyć jego ilość. Oprócz codziennej diety bogatej w ziarna, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe i seitan, korzystam również z odżywek białkowych które mieszam z niesłodzonym mlekiem migdałowym. Polecam takie produkty jak SunWarrior, Vega czy Paradise Herb Maca Pro.

SUPLEMENTUJ KREATYNĘ

Polecam jej suplementację wszystkim, szczególnie osobom na diecie wegańskiej. Kreatyna może pomóc nam w budowaniu masy mięśniowej, rozwijaniu siły oraz posiada kilka innych, pro zdrowotnych właściwości [patrz tutaj].

ZADBAJ O MIKROELEMENTY W DIECIE

Cynk, witamina B12, D, żelazo i wapń wydają się niedoborowymi składnikami wśród wegan. Musisz więc być pewny, że dostarczasz sobie ich odpowiednio dużo. Polecam kiełki pszenicy, szpinak, pestki dyni, ciemną czekoladę oraz pozostałe orzechy i warzywa zielonolistne. Witaminę B12 znajdziesz w produktach fortyfikowanych oraz w suplementach. Witamina D wymaga co najmniej 15 minutowej ekspozycji na słońce. Możesz ją też dostarczyć poprzez suplement lub wzbogacaną w witaminę D żywność. Przykładowe źródła wapnia to tofu, soja, nasiona sezamu, chia, fasola, migdały i brokuły.

Z żelazem jest nieco trudniej. Żelazo z produktów odzwierzęcych jest lepiej wchłanialne niż to ze źródeł roślinnych. Dlatego warto zastosować kilka haczyków, które ułatwią nam przyswajanie żelaza pochodzenia roślinnego.

  • -upewnij się, że włączasz do posiłku bogatego w żelazo produkty bogate w witaminę C aby ułatwić wchłanianie żelaza. Jednocześnie uważaj na produkty bogate w wapń, które upośledzają przyswajalność żelaza.
  • -herbata i kawa również może zaburzyć wchłanialność żelaza więc staram się nie pić ich podczas posiłków bogatych w żelazo.
  • -jedzenie mniejszych porcji żelaza w ciągu dnia będzie korzystniejsze niż wrzucanie dużej ilości do jednego posiłku.
  • -szpinak, chociaż bogaty w żelazo, zawiera dużo szczawianów, które utrudniają jego przyswajalność. 
  • -Dobrym źródłem żelaza będzie soja, spirulina, komosa ryżowa,
  • orzechy nerkowca, pestki słonecznika, suszone morele i figi, fasola i brokuły.

JEDZ ZDROWE TŁUSZCZE

Wielu wegan bardzo ogranicza tłuszcz w swojej diecie. Może to powodować zaburzenia we wchłanianiu niektórych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach i zaburzać równowagę lipidów we krwi. Orzechy, nasiona, oliwa z oliwek i awokado zapewniają dobrej jakości tłuszcze. Ważne aby podnieść w swojej diecie zawartość kwasów omega-3. Polecam suplementy roślinne zawierające DHA/EPA. Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest też siemię lniane oraz nasiona chia.

NIE PRZESADZAJ Z WĘGLOWODANAMI

Największym błędem wielu wegan jest opychanie się chlebem, krakersami, ciasteczkami i innymi źródłami niekorzystnych węglowodanów. To dlatego część wegan cierpi na niedobory składników odżywczych. Polecam zwiększenie ilości kolorowych warzyw (zielone, czerwone, pomarańczowe) w diecie, fasoli, owoców i orzechów. Warto włączyć do diety pełne ziarna zbóż, ale nie powinny one stanowić większości spożywanych przez ciebie kalorii.

Powyższe informacje to dobry fundament pod zmianę diety, ale w żaden sposób nie wyczerpuje tematu. Zadawaj pytania i szukaj informacji. W międzyczasie baw się dobrze, ciesz się jedzeniem i podnoś ciężkie rzeczy!

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…