Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Zwierzęta w modzie

Zwierzęta w modzie

Zwierzęta używane są także jako dostawca materiałów stosowanych w produkcji odzieży, obuwia, wyposażenia gospodarstwa domowego czy samochodów. Owce i krowy rozmnażane są ponad miarę, a wiele z nich zabija się zaraz po urodzeniu, ponieważ skóra cielęca czy futro z karakułów to bardzo cenny surowiec. Lisy, norki, króliki, jenoty i szynszyle, trzymane są w klatkach i zabijane, bo ich futro to luksusowy materiał, na którym można zarobić bardzo dużo pieniędzy. Dzikie zwierzęta także zabijane są przez myśliwych w ramach zabawy, aby z ich skóry i futra wykonać odzież, obicie fotela czy dywanik na podłogę. W naszym przekonaniu, wszystkie zwierzęta potrzebują tego, aby chronić je przed staniem się produktami, szczególnie wtedy, gdy na rynku istnieje bardzo szeroki wybór alternatywnych materiałów, które nie pochodzą od zwierząt.


Futro

Podczas produkcji futra znacząca liczba zwierząt – obojętnie czy dorastały one uwięzione w klatkach na wielkich fermach czy zostały złapane we wnyki w swoim naturalnym środowisku, obdzierana jest ze skóry żywcem. Aby uszyć jeden płaszcz potrzeba aż 35 zwierząt, a cały przemysł futrzarski zabija około 30 milionów rocznie. Noszenie futer dzisiaj odrzucane jest przez coraz to większą ilość ludzi. Na pewno wpływ na to ma liczna dokumentacja fotograficzna i filmowa, pokazująca cierpienie zwierząt na fermach, ich powolną agoniczną śmierć – przez zagazowywanie, rażenie prądem czy po prostu obdzieranie żywcem. Aczkolwiek, potrzebujemy tych samych argumentów do całkowitego wyeliminowania z dzisiejszego rynku jakichkolwiek elementów wyprodukowanych ze skóry czy włosów zwierząt, takich jak skóra naturalna czy wełna. Ponieważ każdy taki produkt niesie za sobą cierpienie i śmierć jednostki.

Skóra naturalna

Wielu z nas widziało szokujące obrazki z ferm futrzarskich, na których widać cierpiące w klatkach lisy i norki czy też sceny z obdzierania ich żywcem ze skóry, rażenie prądem i zagazowywanie. W rezultacie społeczeństwo powoli przestaje akceptować futra. W wielu krajach fermy futrzarskie zostały całkowicie lub częściowo zdelegalizowane. Nakładane są restrykcje, które w praktyce uniemożliwiają hodowlę. Widać postępy.

Aczkolwiek, skóra i kożuchy nadal cieszą się wysokim popytem. Rzadziej niestety już zwracamy uwagę na fakt, że skóra naturalna i kożuch to także skóra zwierzęcia, która została specjalnie opalana czy też garbowana za pomocą masy chemikaliów, aby uzyskać pożądaną strukturę i kolor. Podczas gdy wiele ludzi pomyśli dwa razy zanim założy na siebie futro, robią bardzo często wyjątki dla skóry naturalnej czy kożuchów, ponieważ powszechnie uważa się je za produkt uboczny przemysłu mięsnego. W rzeczywistości jednak są one czymś bardzo odległym od bycia jedynie produktem ubocznym. Prawda jest taka, że tzw. zwierzęta rzeźne, hodowane są właśnie ze względu na zapotrzebowanie na ich mięso i skórę. Zatem płacąc za skórę naturalną przyczyniasz się bezpośrednio do rosnących zysków rzeźni i wspierasz finansowo cały przemysł mięsny.

Wełna

Wełna to produkt odzwierzęcy, który jest powszechnie konsumowany i niestety bardzo rzadko kwestionowany. Jego produkcja wiąże się z ogromnym cierpieniem owiec, jakie niesie za sobą ich hodowla i wykorzystywanie. Włókna wełny zawierają w sobie długie i elastyczne białka, zwane keratyną. Zanim zaczęliśmy wykorzystywać owce, produkowały one wystarczająco dużo wełny stanowiącej doskonałą izolację ich ciał przed chłodem. Dziko żyjąca owca nie wymagała strzyżenia. Natomiast owce hodowane dzisiaj rozmnażane są selektywnie, aby skrzyżować gatunki produkujące więcej wełny niż naturalnie.

Proceder selektywnego rozmnażania w rezultacie powoduje szereg chorób związanych z nadmierną ilością owłosienia, takich jak śmierć z przegrzania czy muszyca, która spowodowana jest zagnieżdżaniem się larw much w skórze, uszach, nosie czy w okolicy narządów płciowych i odbytu zwierzęcia. Strzyżenie owiec powoduje u nich niesamowity ból oraz liczne obrażenia. Pracownicy na siłę krępują owcę podczas strzyżenia, aby ściąć każde, najmniejsze nawet włókno z jej ciała, nie zwracając przy tym uwagi na stres czy rany, jakie jej zadają. W naszym przekonaniu, nikt nie powinien zmuszać tych zwierząt do produkowania szalików, swetrów, rękawiczek i płaszczy.

Alternatywy

Dzisiaj masz do wyboru mnóstwo ubrań i materiałów, do produkcji których nie zostało wykorzystane ani jedno zwierzę. Bardzo łatwo można znaleźć buty, kurtkę, sweter czy szalik, wyprodukowane z włókien syntetycznych i roślinnych, jak np. bawełna, konopie czy len. Również zakup obuwia zimowego czy przeznaczonego do górskich wędrówek nie stanowi problemu. Co więcej, syntetyczne materiały coraz częściej poddawane są recyklingowi, a same produkty także często szyte są z materiałów uzyskanych z recyklingu. Bez problemu możesz kupić dzisiaj torbę uszytą z baneru reklamowego, do złudzenia przypominająca wyglądem i właściwościami skórzaną czy też buty wykonane z materiału odzyskanego z butelek plastikowych!

Mamy tak dużo możliwości, że wszystkie materiały produkowane dla nas przez zwierzęta powinny zostać schowane w szafie historii.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…