Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

10 powodów, dla których warto segregować

10 powodów, dla których warto segregować

Rok temu na początku wakacji weszła w życie nowelizacja ustawy „śmieciowej”. Mówi ona o przejęciu przez gminy obowiązku odbioru odpadów oraz ich zagospodarowania. Jednym z najlepszych sposobów gospodarowania odpadami jest recykling polegający na ich ponownym wykorzystaniu. Z recyklingiem związana jest segregacja, która w dużej mierze dotyczy zużytych opakowań.Wyselekcjonowane odpady stanowią wartościowe surowce wtórne, które po przetworzeniu zyskają „drugie życie” w takiej samej lub zupełnie innej postaci. Dzięki temu oszczędzamy zasoby przyrody, energię oraz zmniejszamy ilość odpadów wywożonych na wysypiska śmieci.


Co daje ustawa i jak radzić sobie z nową rzeczywistością podpowiada Dariusz Mainka, ekspert z firmy HSM Polska, producenta maszyn belujących papier, folię i butelki PET.

1. Przede wszystkim zapobiegać
Ustawa wprowadza hierarchię postępowania ze śmieciami, na której pierwszym miejscu jest zapobieganie powstawaniu nadmiernej ilości odpadów. „Każdy, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów” – cytując zapisy ustawy.

2. Segregacja w imię porządku
Odpowiednie rozdzielanie i składowanie odpadów sprawi, że w przyszłości śmieci przestaną być uciążliwym problemem. Mowa tu nie tylko o przepełnionych przydomowych śmietnikach czy wysypiskach, ale również dzikich wywózkach śmieci na łono natury.

3. Gmina właścicielem śmieci
Ustawa mówi o przejęciu przez gminy obowiązków związanych z odbiorem i zagospodarowaniem wszystkich odpadów komunalnych wytwarzanych na ich terenie. W związku z tym, tak popularne wywożenie śmieci na dzikie wysypiska przestaje być zasadne.

4. Zgniatanie oszczędza miejsce
Segregacja, zgniatanie puszek i butelek, a także regularny odbiór odpadów znacznie zmniejszą miejsce potrzebne na składowanie odpadów oraz koszty ich transportu.

5. Szybciej i efektywniej odzyskiwane surowce
Posegregowane odpady można znacznie łatwiej i szybciej poddać procesowi recyklingu, który pozwala na powtórne wykorzystanie surowców. Szkło, aluminium czy plastik można wielokrotnie przetwarzać i ponownie wykorzystać. Z butelek PET można produkować np. bluzy polarowe.

6. Prąd z torebki
Energia odzyskana w profesjonalnej spalarni z jednej torby plastikowej pozwala się świecić żarówce przez 10 minut.

7. Profesjonalnie znaczy bezpiecznie
Specjalistyczne unieszkodliwienie bądź przetworzenie odpadów pozwala chronić środowisko naturalne, a tym samym życie i zdrowie ludzi. Ponadto jest to nowa gałąź gospodarki, która tworzy dodatkowe miejsca pracy.

8. Kupuj rozsądnie i czytaj etykietki
Proces zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci powinniśmy rozpoczynać już w momencie dokonywania zakupów. Pamiętajmy, aby kupować tylko to, co jest nam naprawdę potrzebne oraz zwracać uwagę na termin przydatności. Rozsądniejsze i bardziej przemyślane zakupy to nie tylko oszczędność domowego budżetu, ale również wielkie ułatwienie podczas segregacji odpadów. Ważne jest również czytanie instrukcji na opakowaniach dotyczących sposobu segregacji, aby robić to tak, jak należy.

9. Z własną torbą na zakupy
Każda rodzina „produkuje” rocznie około 500 torebek, czyli tyle, ile mieści się w jednej sprasowanej beli na wysypisku. Wielokrotne wykorzystanie plastikowych torebek i chodzenie na zakupy z własną torbą znacznie zmniejsza ilość produkowanych przez nas odpadów.

10. Dobre nawyki u maluchów
Pamiętajmy również o dzieciach, które powinniśmy uczyć dobrych nawyków od najwcześniejszych lat. Nasze pociechy muszą wiedzieć jak segregować śmieci, do czego służą kolorowe worki i dlaczego nosimy na zakupy płócienne torby. Przedstawiając dzieciom w przystępny sposób eko zachowania, sami nauczymy się lepiej segregować.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…