Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Burning Man - jedyny tak festiwal

Burning Man - jedyny tak festiwal

Zapomnijcie o Przystanku Woodstock! Czekamy aż u nas pojawi się impreza wzorowana na Burning Manie! Klimat rodem z "Mad Maxa", odrobina magii, niecodzienne wehikuły i obowiązkowo - wielka, płonąca kukła - to najbardziej rzucające się w oczy elementy tego corocznego, pustynnego wydarzenia.


Burning Man ("Płonący człowiek") to coroczne wydarzenie na pustyni Black Rock w północnej Newadzie. Czerpie swoją nazwę od rytualnego podpalania kukły w sobotni wieczór. Jeden z pomysłodawców imprezy, Larry Harvey, chciał podobno w ten sposób symbolicznie pogrzebać przeszłość po tym, jak zostawiła go jego dziewczyna. Inne niepotwierdzone przez pomysłodawców źródło inspiracji to słynny film pt. Kult.

Wydarzenie jest opisywane przez uczestników jako eksperyment w tworzeniu społeczności, radykalnej samo-ekspresji i całkowitemu poleganiu na samym sobie. W swojej otoczce przypomina ono neopogańskie święto, zaadaptowane do realiów stechnicyzowanego społeczeństwa. Oprócz płonącej kukły, będącej punktem kulminacyjnym imprezy, organizatorzy zapewniają m.in. zaawansowane pokazy laserowe, a także prezentacje wizualnych efektów wysokich napięć w postaci kolejnej maskotki, Magneto Mana.

W znacznej mierze jednak atrakcyjność Burning Mana polega na aktywności samych uczestników, na ich barwnych strojach (bądź też ich braku) i innych elementach wyglądu, wymyślnych środkach lokomocji po terenie festiwalu, czy prowizorycznych konstrukcjach, które ustawiają na pustyni. Bardzo często nawiązują oni do baśni, mitologii, tradycji religijnych, przez co impreza nabiera bardzo niecodziennego charakteru, ocierającego się o kilkudniowe parateatralne zaimprowizowane show bez podziału na widownię i wykonawców.

Festiwal trwa osiem dni. Rozpoczyna się w ostatni poniedziałek sierpnia, a kończy w dni amerykańskiego święta pracy.

W 2008 roku udział w Burning Manie wzięło 49599 osób, wśród nich dużo osób z Doliny Krzemowej, związanych z technologią i biznesem. Szerszy opis uczestników tego festiwalu, jak i samych wydarzeń biorących tam miejsce, można znaleźć w języku polskim w książce Daniela Pinchbecka pt. Przełamując umysł.

W USA, Kanadzie, a także w innych częściach świata organizowane są wydarzenia wzorowane na Burning Manie np. w Afryce (AfrikaBurn, RPA) czy Europie (NoWhere, Hiszpania).

Źródło: http://wikipedia.pl

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…