Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Współcześni opiożercy

Współcześni opiożercy

Przez tysiące lat opiaty były stosowane w wielu różnych celach. Cofając się do czasów przedbiblijnych, Opium było stosowane jako środek leczniczy, anestetyk, w celach rytualnych lub po prostu, aby się naćpać.


W XV wieku spożycie opium było szeroko rozpowszechnione w Chinach, a potem, w XVIII wieku nadeszli Brytyjczycy, którzy chcieli wykorzystać nałóg opiumowy, by zrównoważyć sytuację ekonomiczną, ponieważ Chiny gospodarczo radziły sobie bardzo dobrze, co oczywiście Brytyjczykom się nie podobało. Następnie, do początku wieku XX, zażywanie opium i opiatów zostało zabronione, ze względu na duży wpływ, jaki wywierały na klasę robotniczą – co oznacza, że wykonywane było mniej pracy.

W najnowszych czasach opiaty zaczęły być demonizowane, ze względu na nadzwyczajny potencjał uzależniający i zdolność do skłaniania użytkowników do angażowania się w czynności przestępcze po to, aby zdobyć kolejną działkę. Jednak dzisiaj używanie opiatów stało się bardziej popularne, głównie ze względu na wzrost liczby dostępnych farmaceutycznych opioidów oraz dzięki militarnej okupacji Afganistanu i jego pól makowych, których produkty są wysyłane na zachód i w rezultacie ulice są zalewane tanią heroiną, która zamienia coraz więcej ludzi w uzależnionych.

Przeglądając statystyki napotkałem zadziwiające fakty. Przez ostatnie 40 lat liczba przedawkowań narkotyków (głównie opiatów) wzrosła około 10 razy w stosunku do liczby z początku lat 70-tych, wraz z eksponencjalnym wzrostem ukazującym ten fakt. W ciągu zaledwie 10 lat (między 1998 a 2008 rokiem) przedawkowania opioidów wzrosły 3-krotnie i dotyczy to głównie krajów zachodnich.

USA, Kanada, Australia i Europa to obszary, w których odsetek użytkowników opioidów jest najwyższy, z ponad 10 000 aktywnych użytkowników (liczba ta tak naprawdę jest prawdopodobnie o wiele wyższa). Ćpanie w krajach takich jak Rosja, kraje Południowej Ameryki, Wschodniej Azji czy Afryki jest nieporównywalnie mniejszym zjawiskiem, co wskazuje na to, że stosowanie opioidów jest najpopularniejsze w krajach zachodnich. Prawdopodobnie w innych krajach dostęp do tego rodzaju narkotyków nie jest tak łatwy, głównie dlatego, że bogatsze kraje są zaopatrywane przez przemytników narkotyków, którzy widzą w tych krajach perspektywę dużo wyższego zarobku.

Jednak wiek użytkowników to przede wszystkim przedział między 17 a 35 r. ż., więc wciąż są to narkotyki rekreacyjne, dla tych, którzy znajdują się na hedonistycznym etapie życia. Istnieje jednak spora grupa użytkowników po 35 r. ż., którzy są zapewne typem osób, które potrafią utrzymać pracę, stosują opioidy w ramach walki z chronicznym bólem lub nie byli w stanie przestać, gdy byli młodsi, a ich uzależnienie pogłębia się wraz z postępującym czasem.

Te dane demograficzne pokazują, że użytkownicy opioidów to już nie tylko klasa robotnicza. Coraz więcej użytkowników należy do klasy średniej i wyższej, oraz są w stanie prowadzić całkiem normalne życie, a ich ćpanie nie przeszkadza im w życiu prywatnym.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…