Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Ewolucja człowieka w przeciągu wieku

Ewolucja człowieka w przeciągu wieku

Naukowcy uważają, że większość zmian, które nastąpiły w przeciągu 100 lat są odpowiedzią organizmu na zmieniające się warunki, takie jak odżywianie, zdrowie i higienę. Oto główne zmiany, jakie zaszły w nas w ciągu ostatniego stulecia.



Zwiększenie wzrostu człowieka

Najnowsze badania wykazały, że ludzie w krajach rozwiniętych są wyżsi, a najwyższy średni wzrost na świecie - 185 cm mają mieszkańcy Holandii. Amerykanie
byli największymi ludźmi na świecie w czasie II Wojny Światowej. Ich średni wzrost wynosił 177 cm.

W wielu krajach przeciętny wzrost zwiększa się nie jednolicie. W niektórych krajach dotkniętych chorobami, wojnami i innymi problemami średni wzrost ludzi
potrafi się zmniejszyć. Naukowcy uważają, że największy wpływ ma na to głód lub epidemia jakiejś choroby i wpływa to głownie na następne pokolenie i utrzymuje się przez średnio 5 pokoleń. Dopiero po tym czasie wszystko wraca do normalności i człowiek zaczyna rosnąć.

Dodatkowo badania wykazały, że jest związek pomiędzy wzrostem i jakością życia. Wysocy ludzie są postrzegani jako bardziej inteligentni i wpływowi.

Wzrost wagi

Od 1970 roku, naukowcy badali dynamikę wzrostu dzieci Majów i ich rodzin w Gwatemali, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Kiedy rodzina przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, w dość krótkim czasie różnica wzrostu między rodzinami sięgnęła 11,4 cm. Jednak wraz ze wzrostem, zwiększyła się także waga. Stali się bardziej narażeni na otyłość.

Na świecie również odnotowano taką tendencję. Tak więc w 2013 roku 29% populacji świata cierpi na nadwagę i otyłość. Pytanie, dlaczego ludzie stają się coraz grubsi, jest przedmiotem debaty naukowej. Niektórzy badacze uważają, że winę ponosi przejadanie się i brak aktywności fizycznej. Ale jest też teoria, że dużą rolę odgrywa genetyka, a także wirusy które są związane z otyłością. Wbrew powszechnemu przekonaniu, wiele badań wykazało związek między otyłością a ubóstwem.

Niektórzy badacze sugerują, że trend ten jest związany z epigenetyką lub dziedziczeniem zmian, które wpływają na sposób w jaki organizm przechowuje nadmiar energii z pożywienia Na przykład, jeśli twoja matka i babcia żyły w ciężkich czasach, to informacja o tym jest przekazywana genetycznie z pokolenia na pokolenie. Gdy żyjesz w dostatku organizm magazynuje energię na wszelki wypadek w postaci tłuszczu.

Wczesne dojrzewanie

W wielu krajach zauważono, że dzieci zaczynają dojrzewać wcześniej, zwłaszcza dziewczęta. Wiele badań wykazało, że w ciągu ostatniego pół wieku, wiek dzieci które osiągnęły dojrzałość płciową jest mniejszy. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych stwierdzili, że wiek dziewczynki która dostaje pierwszej miesiączki spadł o 0,3 roku na dekadę od połowy 1800 roku. Badania wykazały również na istnienie związku pomiędzy otyłością i wcześniejszym dojrzewaniu. Dziewczynki o większej masie ciała. Może to mieć negatywny wpływ na zdrowie, gdyż badania wykazały, że początek dojrzewania jest związany z rozwojem nadciśnienia i cukrzycy w późniejszym życiu. Istnieją też społeczne konsekwencje. W niektórych kulturach, dziewczyna osiągająca dojrzałość płciową, jest uważana za wystarczająco dojrzałą do małżeństwa, co oznacza, że ma mniejszą możliwość kontynuowania nauki.

Długość ludzkiego życia i jego negatywne skutki

Obecnie ludzie żyją znacznie dłużej niż kiedykolwiek. Według WHO średnia długość życia na świecie wzrosła z 30 lat w 20 wieku do 70 lat w roku 2012. Eksperci przewidują, że globalna średnia długość życia dla kobiet urodzonych w 2030 roku wzrośnie do 85 lat.

Zwiększona długość życia jest związana z postępem medycyny, higieny i dostępu do czystej wody. Jednakże, chociaż takie czynniki zmniejszyły śmiertelność
z powodu chorób zakaźnych, z powodu chorób zwyrodnieniowych to wzrosła śmiertelność na choroby serca i raka.

Innymi słowy, ludzie żyją dłużej, ale umierają z powodu innych chorób niż w przeszłości. Odnotowano wzrost chorób autoimmunologicznych takich jak stwardnienie rozsiane i cukrzyca typu 1. Naukowcy uważają, że może być to spowodowane przez nadmierną higienę. Organizm narażony jest na zbyt wiele mikrobów, przez zbyt częste mycie i używanie detergentów układ odpornościowy nie produkuje odpowiednich przeciwciał nawet na te najbardziej nieszkodliwe mikroby.

Rozwój człowieka w przyszłości

Co nas czeka w przyszłości, biorąc pod uwagę jak szybko technologia zmienia nasz świat?

Istnieją pewne obawy, że w przyszłości nasze organizmy zmienią się dzięki inżynierii genetycznej. Będziemy mogli mieć bioniczne implanty, powstaną nowe leki, a organizm będą kontrolowały i leczyły nanoroboty co jeszcze bardziej przedłuży nasze życie. Naukowcy uważają, że możemy osiągnąć nieśmiertelność dzięki rozwojowi technologii w ciągu najbliższych 30 lat.

Co będzie zobaczymy ponieważ zawsze z tym dobrym idzie również złe. Możemy być pewni, że pojawią się również nowe choroby.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…