Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Dzięki temu młodemu wynalazcy już wkrótce oceany będą czyste!

Dzięki temu młodemu wynalazcy już wkrótce oceany będą czyste!

Oto Boyan Slat - pochodzący z Holandii 20 latek, który opracował prostą i skuteczną metodę czyszczenia oceanicznych wód. Być może już za parę lat problem unoszących się na powierzchni wód zanieczyszczeń przejdzie do historii!


Dotąd największym problemem przy takich przedsięwzięciach były prądy morskie, których kierunek trudny był do przewidzenia. Boyan, wraz ze swoją organizacją Ocean Cleanaup Foundation postanowił wykorzystać prądy dla własnych potrzeb.

Slat uważa, że dzięki tego typu konstrukcji długiej na 100 km w ciągu najbliższych 10 lat można by oczyścić najbardziej zaśmiecony obszar Pacyfiku nawet o 42%! Byłoby to równoznaczne z wyciągnięcie z wody aż 70,320,000 kg odpadów!

Póki co w pomysł ten zainwestowały władze Japonii. Fundacja buduje tam dwukilometrowe urządzenie tego typu. To najdłuższa pływająca konstrukcja na świecie!

Swój projekt Boyan chce rozpocząć od pozbycia się plastikowych odpadków.

Konstrukcja obraca się w stronę przeciwną do morskiego prądu i wyłapuje śmieci unoszące się na wodzie.

Oczywiście głównym celem Slata jest wyczyszczenie powierzchni Oceanu Spokojnego.

Boyan kalkuluje, że taka metoda pozwoli na przechwycenie 1 kg śmieci za cenę 4,5 Euro. To stanowi zaledwie 3% ceny, którą trzeba zapłacić za standardowe metody czyszczenia.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…