Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czy podświadomie reagujemy na emocjonalne zdarzenia w przyszłości?

Czy podświadomie reagujemy na emocjonalne zdarzenia w przyszłości?

Możliwe jest, że nasz podświadomy umysł w jakiś sposób "widzi" zdarzenia mające nastąpić za 1 do 10 sekund. Nim staniemy się świadomi zdarzenia, nasze ciała mogą reagować zmianami rytmu bicia serca, zmianami na skórze lub w układach nerwowych.


Metaanaliza ponad dwudziestu eksperymentów przeprowadzonych przez siedem niezależnych laboratoriów zasugerowała, że jesteśmy podświadomie zdolni do generowania "predyktywnej aktywności wyprzedzającej" (predictive anticipatory activity, PAA). Owa analiza, zatytułowana "Analiza predyktywnego wyprzedzania fizjologicznego poprzedzającego pozornie nieprzewidywalne bodźce", została przeprowadzona przez psycholog Julię A. Mossbridge z Northwestern University i opublikowana w dzienniku "Frontiers in Psychology" w październiku 2012 roku.

W wielu spośród przeanalizowanych badań, ochotnikom pokazywano przypadkowo dobrane obrazy, które miały generować reakcje emocjonalne lub być neutralne. Zanim został wyświetlony obraz, ciało ochotnika już zarejestrowało stosowną reakcję. Najsilniejsze reakcje następowały po ukazaniu obrazu, jednak delikatna reakcja pojawiała się kilka sekund wcześniej, sugerując podświadomą odpowiedź na przyszły bodziec.

Czucie cudzej udręki na odległość: pozorne połączenie psychiczne

Autorzy badania użyli następującej analogii na opisanie zjawiska. Wyobraź sobie patyk wystający pośrodku rzeki, wokół którego płynie woda. Patyk ten reprezentuje przyszłe zdarzenie, jest to zakłócenie - zdarzenie emocjonalne, pobudzające, lub z innego powodu istotne. Upływ wody w rzece reprezentuje upływ czasu, gdy nasz świadomy umysł dostrzega ten patyk.

Woda wokół patyka jest bardziej zaburzona po przepłynięciu przez niego. Delikatne zaburzenie na powierzchni wody pojawia się jednak już krótko przed patykiem. Podświadomy umysł wykrywa zaburzenie krótko przed zdarzeniem.

Autorzy badania zauważają, że w celu zweryfikowania istnienia PAA potrzebne będzie stworzenie jednego standardu dla przeprowadzenia wielu eksperymentów. Ta metaanaliza mogła jedynie przyjrzeć się eksperymentom, w których zastosowano różne metody. Autorzy stwierdzili jednak występowanie istotnej wskazówki, że PAA rzeczywiście istnieje. W celu zweryfikowania tej hipotezy, zalecili przeprowadzenie w przyszłości dalszych badań z użyciem ustalonego standardu.

Co może powodować to zjawisko?

Oto niektóre z sugestii dotyczących tego, co może wywoływać PAA:

1. Świadomy umysł myli się co do występujących zdarzeń. Zdarzenie mogło tak naprawdę nastąpić 10 sekund wcześniej, gdy ciało na nie zareagowało, lecz świadomy umysł nie zarejestrował tego od razu.

2. Może działać znana z fizyki kwantowej retroprzyczynowosć (z ang. retrocausation). Sugerowano, że przyszłe i przeszłe zdarzenia mogą wchodzić w interakcje między sobą.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…