Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Panama zakazała cyrków z udziałem dzikich zwierząt!

Panama zakazała cyrków z udziałem dzikich zwierząt!

Po wielu latach starań organizacji zajmujących się prawami zwierząt, uchwała nr 149 przyjęta przez Autoridad Nacional del Ambiente (ANAM) 27 lutego zeszłego 2013 roku, a opublikowana 9 kwietnia 2014 r. w „Gaceta Oficial”, wprowadza zakaz wwożenia na terytorium Republiki Panamy dzikich zwierząt wszelkiego gatunku i pochodzenia wykorzystywanych w cyrkach stałych i wędrownych, spektaklach, wystawach i innych formach rozrywki z udziałem publiczności.


Ponadto, ustanawia okres dwóch miesięcy dla cyrków z dzikimi zwierzętami, które aktualnie przebywają w kraju, w którym to czasie mają opuścić jego terytorium, a także kary w wysokości od miliona do 10 milionów dolarów dla tych, które nie zastosują się do nowej uchwały.

Uchwała nie znajduje zastosowania w przypadku zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych, kolekcji prywatnych oraz ośrodków zajmujących się ratowaniem zwierząt.

Panama przyłącza się do innych krajów w regionie jak Boliwia, Peru, Paragwaj, Kolumbia, Kostaryka i Salwador, które w ostatnich latach ustanowiły podobne zakazy. Rząd Panamy podpisał w grudniu 2013 roku międzynarodową deklarację, w której zobowiązuje się do poprawienia dobrobytu zwierząt. Wspomniana deklaracja (Declaración Universal sobre Bienestar Animal DUBA) podkreśla, że zwierzęta są istotami czującymi i zasługują na ochronę przed okrucieństwem.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…