Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Choroby cywilizacyjne XXI wieku

Choroby cywilizacyjne XXI wieku

Rozwój cywilizacji ma swoje ciemne strony - jedną z nich są choroby cywilizacyjne. Z tego artykułu dowiesz się czym są i jak im zapobiegać.


Wiek XXI to okres, w którym rozwój cywilizacyjny wchodzi na nowy poziom. Rozwój gospodarki i postęp przemysłu następują dzisiaj szybciej niż kiedykolwiek. Stawiamy na innowacje, szukamy kolejnych nowinek technologicznych, które uproszczą nasze życie, a przy tym nasza mobilność osiągnęła niespotykanie wysoki poziom. Jednocześnie to moment, gdy głośno wypowiadamy słowa „choroba cywilizacyjna”. Co to oznacza w kontekście naszego zdrowia?

Choroby cywilizacyjne są definiowane jako globalnie występujące schorzenia, do których pojawienia się przyczynił się rozwój cywilizacyjny. Wiele z tych zchorzeń ma bardzo poważne następstwa i może prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia i zdrowia.

Przyczyny chorób XXI wieku

Katalog przyczyn chorób cywilizacyjnych można podzielić na dwie kategorie – bezpośrednie i pośrednie.

Nasze organizmy w ciągu tysięcy lat ewolucji przygotowały nas do ciężkiego wysiłku fizycznego.

Człowiek jest jednym z najwytrzymalszych stworzeń na Ziemi, doskonale przystosowany do zmiennych warunków środowiskowych. Odporność organizmu determinuje w dużej mierze właśnie wysiłek fizyczny, bez niego nasz organizm staje się "leniwy" i podatny na choroby.

Kolejnym grzechem są używki, w tym alkohol, papierosy oraz kawa, a także brak odpoczynku i sytuacje stresowe.

Do przyczyn pośrednich zalicza się uprzemysłowienie w wyniku którego znacznie wzrasta zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego.

Hałas, przed którym wbrew pozorom trudno się uchronić a który otacza nas bez przerwy i wywiera stały niekorzystny wpływ na organizm.

Ostatnim czynnikiem często lekceważonym jest nasilenie światła, szczególnie w miastach. Wystarczy kiedy przypomnisz sobie kiedy ostatni raz widziałeś wyraźnie gwiazdy nocą.

No właśnie pewnie dość dawno...

Dzisiaj większość ludzi mieszka w aglomeracjach które nigdy nie śpią, co również wpływa na zakłócenia snu i potęguje zmęczenie.

Choroby cywilizacyjne, czyli które?

Wśród dolegliwości, które są efektem postępującego rozwoju cywilizacyjnego można z powodzeniem wymienić:

 • -choroby sercowo – zawał serca, udar, nadciśnienie;
 • -choroby przewodu pokarmowego;
 • -choroby psychologiczne: pracoholizm, alkoholizm, depresja, nerwica, narkomania;
 • -otyłość, cukrzyca,
 • -i jak zawsze nowotwory...

Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?

Skoro żyjemy w nieustannym stresie, zewsząd jesteśmy narażeni na hałas, a nasze prace skupiają się na ośmiu godzinach przesiedzianych przy ekranie komputera, czy możemy zrobić cokolwiek, by uniknąć chorób cywilizacyjnych?

Okazuje się, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami aż 52% sukcesu w walce ze schorzeniem jest zależne od nas samych, w tym od zdrowego trybu życia, właściwego odżywiania i prawidłowego leczenia.

Na ogólny bilans ma wpływ środowisko, w którym żyjemy oraz genetyka.

Co można zmienić?

 • -Postaw na aktywność fizyczną. Może nie od razu na siłownię z kompletem odżywek - chociaż wielu powiedziało by, że to fajne. Wystarczy trochę spaceru, jakaś przejażdżka czy spróbowanie czegoś nowego jak pójście na ścianę wspinaczkową.
 • -Może jedz trochę lepsze jedzenie. Błędem żywieniowym jest mała ilość owoców i warzyw. Wiem ciężko wyobrazić sobie niedzielny obiad bez tradycyjnego schabowego, lecz warto ograniczyć smażone mięso do porcji raz na 2-3 dni. Zastanówmy się również nad ilością spożywanej soli i cukrów, a przy tym dobrze jest ograniczyć fast – food.
 • -Używki. Fajki, alkohol, twarde/miękkie, różowe, w proszku, wszystkie. Każdy wie o czym mowa, najlepiej - w ogóle, dobrze - ograniczać.
 • -Jeżeli żyjesz w ciągłym pośpiechu i stresie – zwolnij. Osoby które narzucają sobie szybkie tempo życia są dużo bardziej narażone osłabienie kondycji. Szczególnie dotyczy to osób żyjących w dużych miastach.

 • -Ratunkiem jest wygospodarowanie czasu na chwilę spokoju, aby odpocząć od natłoku obowiązków. Ten czas można wykorzystać na swoje hobby, spacer po parku wracając z pracy czy spotkanie ze znajomymi.

 • -Ważne żeby na chwilę złapać dystans, zredukować poziom stresu.
 • -Nie unikaj lekarzy.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…