Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Niesporczak - najtwardszy mieszkaniec naszej planety

Niesporczak - najtwardszy mieszkaniec naszej planety

Najtwardsze zwierzę na Ziemi potrafi przeżyć suszę, mróz, pobyt we wrzącej wodzie a nawet potężne kosmiczne promieniowanie. Nie zabije go nawet 10 lat przebywania na pustyni bez jednej nawet kropelki wody! Da sobie też radę na samym dnie oceanu. Poznajcie niesporczaka!Niesporczaki to malutkie bezkręgowce, które są praktycznie niezniszczalne! Potrafią bowiem poradzić sobie w warunkach, w których każdy inny mieszkaniec naszej planety szybko wyzionąłby ducha.

Niesporczaki przeżyły wszystkie pięć masowych wymierań!

Co zatem sprawia, że te żyjątka są twardsze niż radzieckie czołgi? Sprawdźmy.

1. Niesporczaki zmieniają swoją formę, gdy brakuje wody

W sytuacjach, kiedy te bezkręgowce stają w obliczu drastycznych zmian warunków, potrafią całkowicie wysuszyć swoje ciała poprzez zastąpienie wody w organizmach trehalozą – niekrystalizującym się cukrem, który nie uszkadza ścian komórek zwierzęcia. Dzięki temu niesporczaki przygotowane są na przeżycie w najskrajniejszych warunkach.

2. Ich rozmiary pozwalają im łatwo ukryć się przed drapieżnikami

Niesporczaki to jedne z najmniejszych wielokomórkowych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Rzadko kiedy osiągające wymiary ziarenka maku (1,5 mm) zwierzęta z łatwością kryją się przed drapieżnikami w mulistych dnach mórz.

Są tak małe, że pewnie nigdy ich nie dostrzeżesz.

3. Ich paszcze wypełnione są ostrzami

Niesporczaki to może i małe, ale jakże zaciekłe bestie! Ich otwory gębowe to prawdziwie zabójcza broń. Wypełnione ostrymi jak brzytwa zębami paszcza działa niczym włócznia. Zwierzęta te łowią za jej pomocą glony, ale także i inne małe żyjątka.

4. Niesporczaki poleciały w kosmos… i przeżyły

Ostatecznym testem „niezniszczalności” niesporczaków było wysłanie ich w kosmos. Tak uczynił szwedzki badacz K. Ingemar Jonsson z uniwersytetu w Kristianstadzie. Zwierzęta stały się częścią "załogi" naukowego satelity FOTON-M3 w 2007 roku. Wystawiona na działanie próżni, promieni kosmicznych, a nawet zabójczego promieniowania UV, większość bezkręgowców przeżyła tę podróż i bezpiecznie wróciła na ziemię.

5. Przeżyją na naszej planecie dłużej niż jakikolwiek inny organizm

Niesporczaki wałęsały się po ziemi i morzach na długo zanim pojawił się tu pierwszy przedstawiciel gatunku ludzkiego. I prawdopodobnie przeżyją nas. Czy te niesamowite żyjątka będą ostatnimi organizmami, które przetrwają na naszej planecie? To już pokaże czas.

Niesporczaki działają w swoim biznesie nieprzerwanie od pół miliarda lat!

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…