Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Fraktale od Fractal Universe - jak powstają?

Fraktale od Fractal Universe - jak powstają?

l_146338957b8c825cotojestfractalunive.jpg

Moją przygodę z fraktalami rozpocząłem 6 lat temu. Od samego początku byłem zafascynowany ich wszechobecnością oraz niemalże magicznymi właściwościami.

Fraktale możemy odnaleźć w każdej dziedzinie naszego życia: w matematyce, przyrodzie, fraktalną strukturę mają m.in. serce, układ krwionośny, drzewa, kwiaty ale także i góry.


Możemy je odnaleźć również w grafice komputerowej, gdzie już od początku istnienia tej dziedziny były wykorzystywane w filmach takich jak „Gwiezdne Wojny” czy „Stat Trek”. Ta przygoda trwa aż do dziś, czego przykładem może być chociażby film „Avatar”.

Ale na tym się nie kończy. Okazuje się, że fraktale możemy odnaleźć także w dynamice oraz ruchu planet, w cyklach pogodowych, notowaniach giełdowych, a nawet w ruchu naszych gałek ocznych, a telefony komórkowe „zgubiły” wielkie wystające z nich anteny, ponieważ ktoś, pewnego razu wygiął kawałek drutu w … fraktal.

9749114501319602418684181.jpeg

Uogólniając, są to algorytmy które niczym klocki LEGO „Boga” z serii Wszechświat służą do jego budowy i leżą u podstaw jego konstrukcji. Natura nie buduje drzewa z kół, prostokątów i kwadratów jakie znamy z lekcji geometrii, lecz z nieregularnych kształtów zwanych fraktalami.

Zacząłem się więc zastanawiać czy można użyć ich właściwości do tworzenia obrazów, czy da się fraktalnie „wyginać” piksele na ekranie komputera?

Przez lata opanowywałem różnorodne programy do tworzenia grafiki komputerowej, od Pov-Ray’a, gdzie tworzyłem grafikę w oparciu o matematyczne skrypty po May’ę czyli najbardziej zaawansowany program do animacji trójwymiarowej. Jednak żaden z nich nie posiadał narzędzi, które pozwoliły by mi na głęboką eksplorację wyobraźni na jakiej mi zależało. Nieco znudzony nauką obsługi kolejnych programów zacząłem skupiać się na niszowym oprogramowaniu.

1569914501320092418684181.jpeg

Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z fraktalną grafiką, która trwa od ponad 4 lat aż do dziś. Często poświęcałem całe noce na eksplorację nowych przestrzeni, próbując objąć wyobraźnią pojawiające się kształty, co z kolei pozwalało mi na lepszą ich eksplorację.

Ponieważ program, którego używam nie posiada żadnych samouczków czy internetowych tutoriali, wszystkiego uczyłem się sam: dzień za dniem, kształt za kształtem, funkcja za funkcją, poszerzając swoje horyzonty każdego dnia, aż do momentu w którym zwykłe zainteresowanie przekształciło się w pasję, a później w … sztukę.

l_1463391bd7f2b45apophysisfractaluniv.jpg

Żadna grafika nigdy nie jest do końca skończona, to co widzimy to ujęcie, „PrintScreen” uchwycone w określonym momencie ewolucji danego fraktala. Im więcej czasu poświęcam danej funkcji tym bardziej ona ewoluuje, tworzą się nowe wersje graficzne, kolorystyczne, zwiększa się kompleksowość, a czasem wręcz przeciwnie, fraktale „rozwijają” się w dość proste geometryczne figury.

Chciałbym zaprosić was do eksploracji owych fraktalnych światów prezentując kilka wybranych prac.

Moje prace znajdziesz:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…