Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Odmiany jogi

Odmiany jogi

8984514599452213505385580.jpeg

Joga jest jednym z najstarszych systemów treningowych. Wywodząca się z Indii i praktykowana na całym świecie metoda poprawia zdrowie, gibkość i świadomość ciała milionów ludzi. Nie bez przyczyny uznawana jest za jedną z najzdrowszych aktywności fizycznych. Joga ma wiele odmian i niektóre znacząco różnią się od siebie. Zobacz różne oblicza jogi i wybierz najlepszą dla siebie.


Przed wybraniem określonego rodzaju jogi należy się zastanowić jakie są Twoje potrzeby. Dlaczego chcesz ćwiczyć jogę? Jakie są Twoje ograniczenia ciała? Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci wybrać odpowiednią odmianę jogi. W tym zestawieniu znajdziesz zarówno odmiany które pozwolą ci rozciągnąć i uelastycznić ciało, jak również takie które budują siłę izometryczną i dynamikę ruchów oraz odmiany relaksujące jogi gdzie możesz skupić się na medytacji.

Joga dynamiczna:

Asthanga Joga

Intensywna odmiana jogi Asthanga służy przede wszystkim wzmocnieniu ciała i kształtowaniu smukłej sylwetki. Pochodzi z południowych Indii, opracowana przez K. Pattabhi Jois'a. To jedna z najbardziej wymagających fizycznie rodzajów jogi. Cieszy się duża popularnością w krajach zachodnich gdzie często wypiera zajęcia fitness.

4146914599453023505385580.jpeg

Zajęcia z Asthanga Joga polegają na wykonywaniu specyficznych oddechów. Kolejność ćwiczeń w tej odmianie jest stała i każdą asanę wykonuje się przez czas 5 oddechów. To dobra propozycja dla osób młodych i zdrowych o dobrej kondycji fizycznej. Stopniowe wdrażanie w ćwiczenia gwarantuje wzrost siły ciała, poprawę równowagi i więcej energii na co dzień.

EOjVFk.gif

Vinyasa Joga

Kolejna dynamiczna odmiana jogi. Ćwiczenia w tej odmianie czerpią z Asthanga Joga jednak są trochę mniej intensywne. Ten system jogi polega na wykonywaniu kolejnych ćwiczeń z czego każda pozycja przygotowuje praktykującego do przyjęcia kolejnej. W połączeniu ruchu z oddechem osoba ćwicząca tą jogę odpręża i uelastycznia ciało, wzmacnia kręgosłup i biodra.

Tutaj zobaczycie vinaysa jogę w bardziej siłowym wydaniu:

To świetna odmiana dla osób poszukujących relaksu i spokoju. Znakomicie poprawia świadomość i samoocenę, jej elementy są nawet stosowane w szkoleniach biznesowych do budowania pewności siebie. Praktykowanie tej odmiany poza wzmocnieniem ciała daje również poprawę koncentracji i cierpliwości. Ta odmiana jest wybierana przez osoby w każdym wieku niezależnie od kondycji fizycznej. Vinyasa uchodzi za jeden z najbardziej uniwersalnych rodzajów jogi.

Hatha joga

Hatha czyli siła. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana odmiana jogi na Zachodzie. Jak w każdej jodze i w Hatha są asany oraz kontrola oddechu. Dodatkowo ten rodzaj jogi oferuje 6 procesów oczyszczających zwanych krija. Ten rodzaj jogi mniej skupia się na metafizyce i filozofii, a bardziej na praktykach ezoterycznych (z którego to powodu często jest krytykowana przez niektóre wyznania religijne jak np. Kościół Katolicki).

7690014599456873505385580.gif

Praktykujący Hathajoga dążą do uzyskania mocy ponadnaturalnych, przede wszystkim do zwycięstwa nad śmiercią, chorobami i starością (która uznawana jest przez tą odmianę za chorobę ciała). Ten rodzaj jogi zaleca kontrolę nad emocjami, wsłuchanie we własny organizm i przestrzeganie nakazów i zakazów moralnych. W aspekcie fizycznym dąży do równowagi ciała – ciało sztywne należy rozciągnąć i rozluźnić, a ciało wiotkie i rozluźnione należy wzmocnić.

Joga Sivananda

Opracowana przez jednego z najbardziej znanych joginów na Świecie. Autora wielu książek i podręczników - Vedanta Centres. Autor opisuje swoją jogę słowami: służ, kochaj, medytuj, zrozum. Sesje tej odmiany jogi polegają na wykonywaniu asan – czyli ćwiczeń fizycznych, pranajam – kontrolowaniu oddechu i śavasan – relaksacji. Dodatkowo Sivananda joga zakłada stosowanie zdrowej diety wzmacniającej organizm oraz ćwiczeń pozytywnego myślenia i medytacji. Podstawowe ćwiczenia tej odmiany to m.in. stanie na głowie, świeca, ryba, skłon do przodu z prostymi nogami, mostek, skręty tułowia, czy pozycja trójkąta.

Ta odmiana to dobry wybór dla osób poszukujących nie tylko samych ćwiczeń i medytacji, ale kompleksowej filozofii która może poprawić ich jakość życia i sposób patrzenia na otaczający świat.

Joga relaksująca i medytacyjna:

Kundalini Joga

Odmiana jogi skupiająca się na pobudzeniu naturalnej energii ciała i ducha zwanej „Kundalini”. Według tej odmiany energia skupia się u podstawy kręgosłupa w dolnej czakrze. Praktykując tą odmianę energia jest stopniowo kierowana do góry, do wyższych czakr w celu osiągnięcia wyższego stanu świadomości i wewnętrznej równowagi. Według mistrza tej metody Yogi Bhajan'a pobudzona i podniesiona Kundalini manifestuje się w człowieku poprzez miłość, prawdę i kreatywną inteligencję.

5453714599459583505385580.jpeg

Zajęcia Kundalini obejmują specjalne ćwiczenia, kontrolę oddechu, zamki energetyczne (opierające się często o izometrię), śpiew i medytację. Jest to wybór dla osób poszukujących spokoju i szukających cegoś więcej niż tylko samej pracy nad ciałem materialnym. W ujęciu fizycznym joga Kundalini działa oczyszczająco i wzmacniająco na organizm.

Iyengar Joga

Kolejny rodzaj jogi medytacyjnej. Ta odmiana pochodząca z północnych Indii jest oparta o wewnętrzną statyczną dynamikę pracy w asanach. Pozornie dla obserwatora z zewnątrz może wydawać się łatwa, jednak poprawne wykonywanie technik wymaga dużej koncentracji i kontroli nad mięśniami głębokimi. Praktykujący przyjmują określone pozycje w których przebywają medytując długi czas. Ta odmiana kładzie duży nacisk na precyzyjne ustawienie ciała w każdym ćwiczeniu. Do pomocy dla początkujących stosuje się wałki, klocki, gumy oporowe, pasy koce i inne przyrządy ułatwiające przyjęcie odpowiedniej asany.

5964914599460213505385580.png

Zajęcia z jogi Iyengar to dobry wybór dla osób z ograniczonymi zakresami ruchu, ta odmiana sprawdza się przy rehabilitacji i może być zastosowana do leczenia wad kręgosłupa. Wzmacnia i zwiększa zakres ruchu stawów, poprawia pracę narządów wewnętrznych.

Inne odmiany jogi:

Naga joga

3437414599458033505385580.jpeg

Ta specyficzna odmiana jogi dąży do akceptacji i pokochania swojego ciała. Ta mocno ekscentryczna odmiana jest praktykowana zarówno w grupach damskich, męskich jak i koedukacyjnych.

Hot joga

Odmiana jogi praktykowana w rozgrzanych pomieszczeniach. Według praktykujących przyśpiesza to proces rozciągania i odchudzania ciała. A także buduje odporność organizmu i pomaga w oczyszczeniu skóry. Generalnie hot joga jest połączaniem sauny i jogi.

Zobacz także:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…