Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wpływ używek i narkotyków na trening

Wpływ używek i narkotyków na trening

795991470908950705626372.jpeg

Osoby dbające o swoje zdrowie i trenujące fizycznie powinny stronić od używek i zażywania narkotyków. Ich działanie mimo chwilowego "kopa" jest w dłuższej perspektywie niekorzystne dla organizmu. W tym artykule opiszę w jaki sposób poszczególne narkotyki pogarszają efekty ćwiczeń fizycznych.


Narkotyki a trening

Zobaczcie negatywny wpływ na wydolność organizmu podczas wysiłku, regenerację i zdolność do budowana masy mięśniowej po zażyciu różnych rodzajów narkotyków. Zestawienie szkodliwości narkotyków Alkohol na podium pod względem ogólnej szkodliwości. Czyli negatywnych efektów na otoczenie i zdrowie użytkownika. Pod względem szkodliwości dla zdrowia pierwsze miejsce zajmuje metaamfetamina. Na drugim miejscu najwięcej szkód w organizmie zrobi heroina, później alkohol, kokaina i amfetamina.

598641470909038705626372.gif

Alkohol a aktywność fizyczna

Najpopularniejszy, legalny narkotyk. W skali szkodliwości opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia Nowej Zelandii z 2016 roku (powyżej) alkohol zajmuje pierwsze miejsce pod względem ogólnej szkodliwości¹ Raport uwzględnia jednak dwa czynniki: szkodliwość dla użytkownika i szkodliwość dla otoczenia. Z raportu wynika, że alkohol jest bardziej szkodliwy dla otoczenia niż użytkownika. Jednak jego toksyczność i szkodliwość dla organizmu nadal jest bardzo wysoka i plasuje go w grupie "twardych narkotyków".

564581470909294705626372.jpeg

Wpływ alkoholu na trening

Alkohol odwadnia. Odwodnienie sprawia, że mięśnie się kurczą i są słabsze. Wnioski nasuwają się same... Dodatkowo alkohol jest kaloryczny z powodu dużej zawartości węglowodanów. Osoby regularnie spożywające alkohol mogą więc mieć problem z nadmierną tkanką tłuszczową. Jedno piwo 4,5% (500 ml) to ok 18 gram czystego alkoholu.

Inne negatywne efekty spożywania alkoholu istotne dla osób trenujących fizycznie to: 

- gorsza synteza białek nawet do 20% utrzymująca się do 24 godzin po spożyciu alkoholu (czyli jeżeli wczoraj balowałeś trening następnego dnia będzie dużo mniej skuteczny)

- redukcja poziomu insulinopodobnego czynnika wzrostu 

- obniżenie poziomu testosteronu w przypadku spożycia większej dawki alkoholu niż 1,5g czystego alkoholu / kg masy ciała (czyli dla osoby o wadze 70 kg będzie to odpowiednik 5 i pół butelek piwa lub 330 ml wódki) 

- zwiększenie łaknienia wywołanego skokiem insuliny 

- piwo nie zawiera białka – podstawowego budulca mięśni

Metaamfetamina a trening

239641470909716705626372.jpeg

Silnie uzależniająca psychicznie substancja. Podnosi zdolność czuwania, pobudza aktywność fizyczną, zmniejsza apetyt.

Wpływ metaamfetaminy na trening

Negatywne skutki zażywania metaamfetaminy są głównie psychiczne (niepokój, dezorientacja, halucynacje, paranoja) – dlatego osoby uzależnione od tego środka będą mieć trudności z podjęciem zdrowej aktywności fizycznej i dbaniem o dietę.

Metaamfetamina jest wysoce toksyczna – powoduje skrócenie drzewa neuronowego w układzie nerwowym. Czyli najprościej mówiąc doprowadza do degeneracji mózgu. Jej przyjmowanie zwiększa również ryzyko infekcji szczególnie w przypadku przyjmowania domięśniowego lub dożylnego. Dodatkowo "meta" może powodować wypadanie zębów (tak, będziesz szczerbaty od metaamfetaminy) i duże problemy z układem trawiennym.

Metaamfetamina może też powodować bezsenność. Brak snu fatalnie wpływa na zdolność regeneracji organizmu po wysiłku.

Papierosy a aktywność fizyczna

541181470909797705626372.jpeg

Dym papierosowy jest źródłem wielu trujących substancji. Obecnie liczba wykrytych szkodliwych substancji wynosi ok 5 tysięcy! Dodatkowo palenie papierosów pogarsza cechy motoryczne palacza. Zmniejsza się siła, wytrzymałość, zwinność oraz równowaga osoby palącej. To sprawia, że osoba uzależniona od nikotyny nigdy nie będzie wykorzystywać w 100% swojego potencjału genetycznego do ćwiczeń. 

Wpływ palenia papierosów na trening 

Dodatkowo palenie papierosów zmniejsza pojemność płuc. Skutkuje to obniżeniem progu tlenowego i słabszą wytrzymałością. To utrudnia zrobienie optymalnego treningu.

Inne negatywne efekty wdychania dymu papierosowego istotne dla osób trenujących fizycznie: 

- zwiększona produkcja Miostyny – substancji hamującej przyrosty mięśniowe. 

- maleje tempo budowania siły i masy mięśniowej negatywna modyfikacja hemoglobiny we krwi – Hemoglobina jest związkiem odpowiedzialnym za transport tlenu w organizmie. W efekcie spada wytrzymałość organizmu.

- zwiększa ryzyko nowotworów

Marihuana a trening

816911470909912705626372.jpeg

Marihuana jest popularnym „miękkim narkotykiem”. Często można spotkać się z opinią, że palenie marihuany nie przeszkadza w treningach, budowaniu masy mięśniowej, czy nie wpływa negatywnie na kondycję (wytrzymałość). Nie jest to prawda.

THC zawarta w marihuanie może wpływać na zahamowanie procesów komórkowych w jądrach. Skutkuje to obniżeniem produkcji testosteronu – najważniejszego hormonu odpowiedzialnego za budowanie masy mięśniowej.

Inne negatywne efekty palenia marihuany istotne dla osób trenujących fizycznie: 

- zwiększenie produkcji estrogenu – co skutkuje wzrostem tkanki tłuszczowej zwiększenie łaknienia negatywny wpływ na układ krążenia. 

- zażywanie marihuany może doprowadzić do tachykardii, czyli przyśpieszenia akcji serca. Przy ćwiczeniu może to powodować skoki ciśnienia, zawroty głowy, omdlenia, uczucie słabości, mrowienie w kończynach.

- zmniejszenie pojemności płuc – podobnie jak palenie papierosów, marihuana osadza się w postaci substancji smolistych w płucach zanieczyszczając je i utrudniając wchłanianie tlenu z powietrza.

Kokaina a trening

384641470910076705626372.jpeg

Kokaina jest silnie pobudzającym i mocno uzależniającym narkotykiem. Jej zażywanie przynosi krótkotrwale efekty. Zażywanie tej substancji może prowadzić do depresji, w takcie której raczej ostatnią rzeczą o której się myśli jest trening na siłowni. 

Dodatkowo wciąganie kokainy uszkadza błonę śluzową nosa, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do przedziurawienia przegrody nosowej i deformacji jamy nosowej. Kokaina z racji swojego silnego działania wyczerpuje zasoby energetyczne organizmu, wydłuża się więc regeneracja a co za tym idzie - w dłuższej perspektywie maleją efekty ćwiczeń. 

Inne negatywne efekty zażywania kokainy istotne dla osób trenujących fizycznie:

- spowolnienie metabolizmu glikogenu w mięśniach 

- zwiększenie syntezowania mleczanów – substancji hamujących rozwój masy mięśniowej 

- szybsze zmęczenie treningiem 

- negatywny wpływ na układ krążenia i serce – zwiększone ryzyko zawału mięśnia sercowego 

- wysokie ryzyko uzależnienia psychicznego

Tabletki ekstazy (MDMA)

226441470910249705626372.jpeg

Do szkodliwych skutków zażywania MDMA należy zaliczyć:

- ryzyko odwodnienia – w wyniku pobudzenia i wysokiej temperatury znacząco zwiększa się temperatura ciała i potliwość

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…