Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czym jest ZERO WASTE

Czym jest ZERO WASTE

9061615754535201944579494.jpeg

Zero Waste, to w dosłownym tłumaczeniu „brak marnowania” lub „brak śmieci”. Jest to styl życia, w którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów nie zanieczyszczając środowiska. Nie jest to wcale takie proste w czasach, gdzie ze sklepów dosłownie wylewa się plastik. Wszystko mamy pakowane w plastik.


Staramy się ale wciąż zapominamy przy zakupach o własnej siatce, słoiku na kasze, czy ziarna, worku na chleb czy pojemnikach wielorazowych w których możemy trzymać produkty. Pakujemy jednego pomidora w foliówkę, by przenieść go ze sklepu do domu, a nie myślimy o tym ile lat taka "zrywka" będzie rozkładała się. Robimy to samo z każdym innym owocem czy warzywem, niezależnie od ich ilości. Czy aż tak ciężko wziąć je bez torby, a później w domu dobrze umyć? Zapewne.

6138815754537361944579494.jpeg

W mediach społecznościowych oraz Internecie możemy znaleźć mnóstwo apeli do ludzi o rozwagę podczas kupowania. Planeta tonie w śmieciach, a za kilkadziesiąt lat może być tak zanieczyszczona, że nie da się na niej żyć.

Mamy w Polsce nakaz segregowania śmieci.

8442115754537521944579494.jpeg

Po co to robić? Między innymi po to:

"Każdy z nas wyrzuca w ciągu roku około 56 opakowań szklanych nadających się w pełni do ponownego wykorzystania, produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu), jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypiska w całej Polsce trafi rocznie 10 tysięcy ton szkła, każda szklana butelka ponownie wprowadzona do obiegu pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100-Watowej żarówki przez 4 godziny,

► w Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Wyprodukowanie 6 puszek ze złomu aluminiowego daje oszczędność energii równoważną energii uzyskanej ze spalenia 1 litra benzyny.

► ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125 cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew, każda tona odzyskanej makulatury pozwoli zaoszczędzić 1200 litrów wody w papierni

► każde 100 kg papieru to średniej wielkości dwa drzewa, przy czym należy wiedzieć, że jedno drzewo produkuje w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób, zdrowe dziesięciometrowe drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie człowiek zużywa go ok.176 kg a zatem dwa drzewa średniej wielkości zaspakajają potrzeby jednej osoby,

► wykorzystanie w produkcji papieru 1 tony makulatury to uratowanie 17 drzew, oszczędność 25 procent energii, aż o 75 procent mniej zanieczyszczeń atmosfery oraz oszczędność 26.000 litrów wody w stosunku do papieru nowego z drzewa! "

Bezśmieciowe życie sprowadza się w praktyce do konsekwentnego stosowania kilku zasad, tak zwanych 5R: 

Refuse (odmawiaj) – nie gódź się na zbędne zanieczyszczenia, odmawiaj ulotek reklamowych, jednorazowych opakowań, a także wszelkich produktów wyprodukowanych ze szkodą dla środowiska, generujących odpady i zanieczyszczenia.

Reduce (ograniczaj) – redukuj liczbę przedmiotów, prowadź możliwie minimalistyczne życie, otaczaj się tylko tym, czego faktycznie używasz i co jest ci niezbędne do życia.

Reuse (używaj ponownie) – nie stosuj rozwiązań jednorazowych. Używaj wielorazowych opakowań (na przykład słoika po ogórkach konserwowych używaj do robienia przetworów lub kupowania i przechowywania ryżu), termosów, naczyń, a nawet artykułów higienicznych (golarki na żyletki, kubeczka menstruacyjnego, pasty cukrowej do depilacji). Używaj ponownie także tego, co na pierwszy rzut oka jest już śmieciem (na przykład zasadź kwiatki w dziurawym garnku, zamiast kupować nową doniczkę albo szklaną butelkę po oleju dokładnie umyj, wyparz i zlej do niej domową nalewkę).

Recycle (segreguj i przetwarzaj) – zadbaj o to, żeby zbędne rzeczy zostały przerobione na coś pożytecznego. Segreguj śmieci (papier można przetwarzać 6-krotnie) i zanoś do stosownych punktów, przerabiaj co się da nawet w domu (na przykład ze starego prześcieradła uszyj materiałową torbę na zakupy).

Rot (kompostuj) – kompostuj odpadki organiczne, otrzymując z nich energię lub naturalny nawóz. Stosuj to, co gdy się zużyje, może trafić na kompost (na przykład drewnianą szczoteczkę do zębów, konopną myjkę do naczyń).

Można dodać do nich kolejne:

Repair (naprawiaj) – łataj ubrania, noś buty do szewca, spawaj pękniętą ramę roweru, lutuj złamany kabel.

Remember (pamiętaj) – ucz się żyć świadomie, pamiętaj, że twoje wybory konsumenckie i to jak spędzasz czas mają wpływ na środowisko. Pamiętaj też o wszystkich powyższych zasadach  

Spróbuj wprowadzić te nawyki, nawet jeśli Twoja wygoda lekko na tym ucierpi. 

Wybieraj pojemniki wielorazowego użytku.

źródła:

http://www.zkns-losice.pl/po-co-segregowac-odpady-,25,l1.html

http://zero-waste.pl

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…