Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Proste metody, aby być szczęśliwszym

Proste metody, aby być szczęśliwszym

Mówi się, że niewiele nam do szczęścia potrzeba. Patrząc na fakty zaprezentowane poniżej, dowiedziemy dziś, że pozytywny nastrój, przy odrobinie konsekwencji, uzyskać można w wyjątkowo łatwy i zdrowy dla wszystkich sposób.

Ćwicz więcej


Podczas wysiłku fizycznego w naszych ciałach wydzielają się endorfiny – hormon odpowiedzialny za stany euforyczne. Ponadto wcale nie oznacza to, że od razu powinniśmy dźwigać ciężary, walczyć w klatce, czy zawodowo uprawiać judo.


Nawet kilkuminutowe ćwiczenia wprawiają nas w relaks, zwiększają moc naszych mózgów, a przy okazji delikatnie, acz zauważalnie poprawić nasz fizyczny wygląd. A co za tym idzie – nastrój związany z podwyższoną samooceną.

Śpij więcej, a będziesz mniej wrażliwy na negatywne emocje


Spośród wielu różnych badań związanych ze stanem emocjonalnym ludzi, którzy nie wysypiają się, można przytoczyć to, w którym doktor Mathew Walker – dyrektor uniwersytetu w Kalifornii, sprawdzał pamięć grupy studentów cierpiących na bezsenność. Badacze dali im listę słów i poprosili, aby ci zapamiętali jak najwięcej z nich. Okazało się, że 81% uczestników eksperymentu, nie miało problemów z zapamiętaniem większości słów o negatywnym charakterze, jak na przykład „nowotwór”. Jednocześnie jednak potrafili wymienić jedynie 31% wyrazów nacechowanych pozytywnie typu „słonko”, czy „koszyczek”.

Również zauważono, że osoby mający problemy ze snem częściej przywołują złe wspomnienia, niż te, które zapamiętali pozytywnie.

Wyjdź na dwór – szczęście osiągniesz przy temperaturze 13,9°C

Amerykańskie Towarzystwo Meteorologiczne postanowiło zbadać jak temperatura działa na nasze poczucie radości. Doszli do wniosku, że przy 13,9 stopni C jest jesteśmy najszczęśliwsi...

Badania wykazują też, że jeśli pogoda dopisuje, powinniśmy spędzać minimum 20 minut dziennie na świeżym powietrzu – znacznie poprawia nam to nastrój, poszerza percepcję i poprawia działanie naszej pamięci.

Pomagaj innym


Okazuje się też, że czerpiemy spełnienie ze sprawiania radości innym. Co więcej psycholog Martin Seligman autor książki „Flourish” odkrył, że taki gest przynosi najszybsze uczucie euforię, niż jakakolwiek z innych, badanych sytuacji. Nie oznacza to, oczywiście, że powinniśmy rozważyć możliwość pójścia śladem Matki Teresy. Wystarczy tylko mała dawka empatycznych odruchów, aby poczuć się dobrze. Można powiedzieć – wszyscy na tym korzystają.

Zaplanuj podróż


Pracownicy, którzy czekają na urlop i podróż, są znacznie efektywniejsi i pozytywnie nastawieni do życia. Radość związana z planowaniem wycieczki daje potężny zastrzyk szczęścia na całe 8 tygodni – wykazało badanie holenderskich psychologów.

Okazuj wdzięczność


Trzy różne badania sugerują, że świadoma wdzięczność może mieć dla nas korzyści emocjonalne i interpersonalne. Podczas eksperymentu grupie ochotników kazano codziennie zapisywać rzeczy za które są wdzięczni. Mieli to robić przez trzy tygodnie. Wyniki były zaskakujące – znaczna większość z badanych czuła się znacznie szczęśliwsza i mówiła o silnym uczuciu spełnienia.

Częściej się uśmiechaj – to uśmierza ból


Uśmiech to forma znieczulenia, która zmniejsza stres spowodowany przykrymi sytuacjami, które nas spotkały. Okazuje się, że uśmiechanie się również uelastycznia naszą uwagę oraz sprawia, że myślimy bardziej holistycznie – roześmiani uczestnicy badania znacznie lepiej od pozostałych wykonali zadania sprawdzające ich czujność oraz zdolność do traktowania rzeczy całościowo, a nie skupianiu się na pojedynczych elementach.

Warto jednak pamiętać, że uśmiech ma być szczery. Obserwacje grupy serwisantek biznesowych, którym nakazano udawać uśmiech podczas spotkań z klientami, znacznie pogarszały swój rzeczywisty nastrój. Zupełnie odwrotnie niż pracownicy, którzy uśmiechali się w wyniku swoich zachowań socjalnych.

Dwa rodzaj uśmiechu: udawany i szczery:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…