Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

10 rzeczy,które ocalą od głodu twoją rodzinę

10 rzeczy,które ocalą od głodu twoją rodzinę

Zima. Bez wątpienia jest to czas kiedy jesteśmy najbardziej bezbronni na działanie czynników zewnętrznych. Przeważnie o tym jak źle przygotowani jesteśmy na tę porę roku dowiadujemy się, kiedy nas zasypie lub kiedy odłączą gaz bądź też prąd. Co wtedy? Nie tak dawno oglądaliśmy reportaże gdzie setki ludzi marzło w blokach bo odcięto dopływ gazu, a co jeśli zabraknie benzyny?


Rodzaje pożywienia jakie warto mieć w spiżarni:

1. Suche rzeczy jak kasze i makarony w słoikach -przechowywać można do 30 lat


2. Groch czy soczewicę można przechowywać można do 30 lat.

3. Tłuszcz- olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Przechowywać można do 5 lat. 


4. Przetwory, nie masz swoich to kup od innych lub w najgorszym wypadku udaj się do sklepu. Ich zaletą jest, że są gotowe do zjedzenia, warto mieć w słoikach gulasze, sosy czy grochówkę.


5. Rodzynki, inne suszone owoce i warzywa, są dobrym źródłem minerałów, a w przypadku rodzynek dodają jeszcze energii. Przechowywać można do 20 lat.

6. Zboża, całe nie mielone, są świetne jako zieleninka kiedy wykiełkują. Jeśli ktoś ma młynek może zrobić mąkę i chleb na zakwasie.

7. Nasiona warzyw! Często zapominamy o tym, lecz nawet jak żyjemy w mieście nasiona można kiełkować lub pozostawić, aby urosła nam w doniczce rzodkiewka.

8. Woda, nie zapomni o niej. Kilka 5l butelek to dobry początek. Nie cierpię butelek PET, dlatego wodę w domu trzymam w dymionie na wino, który jest szczelnie zamknięty. Kilkadziesiąt litrów bez plastiku-dla mnie super.


9. Warzywa w puszce- choć puszki są ponoć wyścielane BPA... jednak kiedy nie ma co jeść…


10. Miód dodaje energii, a równocześnie jest lekarstwem.

Jak dużo mieć w spiżarce? To zależy od rodziny ale przyjmijmy, że dla średniej rodziny potrzebujemy ok 11kg suchego pożywienia jak makarony, groch czy zboża. Suszone oraz pasteryzowane owoce ok 7kg i tyle samo warzyw.

Nie zapomnij o czworonogach i jedzeniu dla nich.Bibliografia:

Paskett, A. Food Storage for Self-Sufficiency and Survival: The Essential Guide for Family Preparedness./ autor: Ewa Kozioł

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…