Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Miechunka - złota jagoda Inków na oczyszczenie krwi

Miechunka - złota jagoda Inków na oczyszczenie krwi

Miechunka, zwana też jagodą peruwiańską toednoroczna, a ciepłym klimacie wieloletnia roślina owocowa. Należy do rodziny psiankowatych, rodzima dla górskich, tropikalnych obszarów Ameryki Południowej (Wenezuela, Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru), osiąga wysokość 1-2 m. W końcu XVIII wieku została sprowadzona do Anglii dla swoich ozdobnych i jadalnych owoców.
Obecnie uprawiana komercyjnie w Ameryce Południowej, Republice Południowej Afryki, Gabonie, Egipcie, Francji, północno-wschodnich Chinach i Indiach.
Ma duże, sercowate, aksamitne liście i dzwonkowate żółte kwiaty, które są zapylane przez owady lub wiatr. Owoce to pomarańczowe, okrągłe, słodkie jagody o średnicy 1,25 - 2 cm, każda jagoda znajduje się w papierowej otoczce.
Nie należy spożywać niedojrzałych owoców, gdyż zawierają solaninę. Owoce zbiera się pod koniec sierpnia lub września.
Owoce są bardzo delikatne, dlatego też trzeba zbierać je ręcznie, co powoduje że ich cena jest wysoka. Jeśli owoc pozostawi się wewnątrz łuski, jego trwałość w temperaturze pokojowej wynosi około 30-45 dni. Ze względu na wygląd owoce są popularne w restauracjach jako egzotyczna dekoracja do deserów. Są bogate w witaminę C, B1, A, przeciwutleniacze, karotenoidy, fitosterole, żelazo, fosfor. Ich smak przypomina słodkie pomidory z nutą ananasa i wanilii.


Owoce są idealne do ciast i dżemów, można je jeść na surowo, w sałatce owocowej, suszyć, przyrządzać z nich koktajle, budynie lub inne desery. W Republice Południowej Afryki gdzie są komercyjnie uprawiane, owoce w puszkach i dżem z nich jest powszechnie dostępny w handlu. Suszone obecnie sprzedawane są we Francji pod nazwą "Jagoda Inków".
Owoce wzmacniają nerw wzrokowy i łagodzą ból gardła. Są polecane dla osób z cukrzycą wszystkich rodzajów, wspomagają leczenie pacjentów z prostatą, oczyszczają krew, mają właściwości moczopędne.
Używane jako naturalny środek uspokajający, ze względu na zawartość flawonoidów. Mają zastosowanie terapeutyczne, eksperci twierdzą, że pomagają oczyścić krew, tonizują nerw wzrokowy i łagodzą infekcje jamy ustnej i gardła. Według badań pomagają zapobiegać rakowi jelit, żołądka i jelita grubego.

Badania naukowe owoców wykazały w nich zawartość polifenoli i karotenoidów, które mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Surowy ekstrakt z owoców działa przeciwzapalnie i przeciwko rakowi atakującemu wątrobę.

W badaniach in vitro wykazały możliwe działanie przeciwcukrzycowe, przeciwnowotworowe i właściwości obniżające wysokie ciśnienie krwi. Melatonina znaleziona w roślinie może przyczynić się do zapobiegania lub leczenia chorób związanych ze stresem oksydacyjnym, w tym chorób neurodegeneracyjnych, które często występują w czasie starzenia.


W Kolumbii, wywar z liści jest podawany jako diuretyk i lek przeciwastmatyczny. W Afryce, liście są tradycyjnie wykorzystywane na maść do leczenia ran. W medycynie ludowej używana w leczeniu raka, białaczki, malarii, astmy, zapalenia wątroby, zapalenia skóry i reumatyzmu.

Więcej o magii, ziołach i jedzeniu na oficjalnej stronie Akademii Ducha.

Zobacz także:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…