Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jak konopie rozprzestrzeniły się na cały świat?

Jak konopie rozprzestrzeniły się na cały świat?

Konopie były wykorzystywane przez człowieka już 12 tys. lat temu, jak wynika z ostatnich znalezisk archeologicznych. Marihuana była również ważną częścią kultury starożytnych Chin oraz dobrze znana przez Wikingów. W raporcie podsumowującym swoje badania naukowe, profesor geografii Barney Warf z Uniwersytetu w Kansas tłumaczy, w jaki sposób roślina rozprzestrzeniła się na cały świat.


Konopie były przez długi czas wykorzystywane w celach medycznych i duchowych. W Średniowieczu używali jej jako leku przeciwbólowego zarówno Wikingowie, jak i plemiona germańskie, szczególnie aby ulżyć w bólach porodowych i bólach zębów. – tłumaczy Warf i dodaje, że: Wyklęcie marihuany jako złego narkotyku jest bardzo współczesnym pomysłem, pewnego rodzaju historyczną anomalią.

Konopie dzielą się na dwa główne podgatunki, obydwa posiadające właściwości psychoaktywne. Pierwszym jest cannabis sativa, a drugim cannabis indica. Konopie przemysłowe o bardzo niskim poziomie THC są przy tym chemotypem cannabis sativa, a nie odrębnym podgatunkiem, który został wyizolowany już w starożytności do produkcji ubrań, sznurów i bardzo wyrzymałego papieru, który posłużył m.in. do napisania pierwszej wersji amerykańskiej konstytucji.

Warf potwierdza to, co naukowcy wiedzieli już od pewnego czasu. Kolebką konopi pozostaje Azja Centralna, a konkretnie obszar dzisiejszej Mongolii i południowej Syberii, skąd roślina rozprzestrzeniła się stopniowo na terytorium całej Azji ponad 6 tys. lat temu. Jak twierdzi Warf: Bardzo prawdopodobne, że konopie rosły obficie na bogatych w składniki pokarmowe miejscach, gdzie plemiona łowców-zbieraczy wyrzucały odpadki.

Na wpół spalone ziarna konopi zostały odkryte przez archeologów w syberyjskich kurhanach, datowanych na 3 tys. lat p.n.e., a wciąż psychoaktywna marihuana w grobach arystokracji, odkrytych w chińskiej prowincji Xinjiang, których wiek szacuje się na 2,5 tys. lat p.n.e. W Chinach tego okresu używano zarówno konopi w swojej psychoaktywnej, co i przemysłowej formie – pisze Warf.

Pierwsze pisemne świadectwo stosowania konopi w medycynie datowane jest na 4 tys. lat p.n.e., kiedy były one używane jako środek znieczulający podczas operacji chirurgicznych, być może nawet przez mitycznego cesarza Shen Nunga, żyjącego wg chińskich źródeł około 2737 r. p.n.e. Z Chin konopie przedostały się do Korei około 2 tys. lat p.n.e., a stamtąd rozprzestrzeniły się na resztę kontynentu azjatyckiego w ciągu następnego tysiąclecia, docierając do Wietnamu, Tajlandii i Japonii.

Do Indii konopie dotarły w tym czasie za sprawą kupców chińskich lub kontaktów z Arjami (hipotetycznym plemieniem indoeuropejskim), gdzie marihuana zyskała szybko status rośliny świętej, stając się jednym z „pięciu kardynalnych ziół uwalniających nas od strachu”, jak czytamy w jednym z poematów wedycznych, którego tytuł można przetłumaczyć jako „Nauka uroków”. Konopie stały się tam elementem kultu boga Sziwy, który znany jest jako władca bhang – psychoaktywnego wywaru mlecznego z marihuaną.

Z centralnej Azji konopie przedostały się na terytorium dzisiejszego Pakistanu, Afganistanu i Tadżykistanu, gdzie zostały najprawdopodobniej przyniesione przez Scytów pomiędzy 2 tys., a 1.4 tys. rokiem p.n.e. To Scytowie rozprzestrzenili także uprawę rośliny na obszar dzisiejszej Rosj, Ukrainy i Polski, ponieważ okupowali te terytoria przez wieki. Plemiona słowiańskie zastały podczas swojej emigracji ze wschodu konopie dziko rosnące na obszarach, które stały się ich domem pomiędzy I i VII w. n.e.

Z Europy Wschodniej konopie poniosły dalej na zachód plemiona germańskie. W istocie, na obszarze Wysp Brytyjskich roślina zadomowiła się już w 5 w. n.e. podczas inwazji anglo-saskiej. Jak twierdzi również Warf: Nasiona konopi zostały znalezione we wrakach statków Wikingów, datowanych na połowę 9 w.

Następnie roślina powędrowała w stronę Afryki, a także Ameryki Pd. i Ameryki Pn. na początku XIX w. W tym samym czasie konopie zadomowiły się również na Karaibach, gdzie marihuana szybko stały się ulubioną używką czarnych niewolników. W tym mniej więcej okresie rozpoczęła ona również karierę jako środka rozluźniającego w Meksyku, skąd emigrujący na północ rolnicy i robotnicy kolejowi rozpowszechnili ją w USA na początku XX wieku, szczególnie w okresie rewolucji meksykańskiej, 1910-1911.

Cała ta wczesna fobia przed marihuaną zasadzała się na bardzo niezręcznie maskowanych pobudkach rasistowskich, bardzo często podsycanych przez konserwatywne gazety. Meksykanie byli często obwiniani o palenie marihuany, rabowanie domów, uwodzenie dzieci i angażowanie się w brutalne zbrodnie. – pisze Warf. W efekcie konopie zostały najpierw zdelegalizowane w konserwatywnym Utah w 1915 , by w 1931 stać się nielegalne w 29 stanach.

Podobało się? Koniecznie wejdź na:

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…