Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Babka płesznik

Babka płesznik

Co to jest babka płesznik?


Plantago psyllium to 30 centymetrowe krzewy z małymi listkami o fakturze meszku. Przy samych listkach wyrastają jasnobrunatne kwiaty. Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnomorskiego, dlatego babka płesznik nazywana jest także śródziemnomorską. Niestety w naszym kraju spotkać ją można głównie na prywatnych uprawach, ale dzięki swoim leczniczym właściwościom można bez problemów kupić cenne ziarna babki i stosować je w codziennej diecie.

Dla kogo i dlaczego?

Tym co czyni babkę płesznik tak cenną, jest zawarty w niej błonnik pokarmowy, który ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Dieta bogata w błonnik zapobiega zaparciom i hemoroidom, łagodzi biegunki, ponieważ jest naturalnym środkiem osłaniającym, pochłaniającym wodę i przeciwzapalnym. Nasiona babki wspomagają rozwój dobrych bakterii jelitowych, co z kolei zapewnia prawidłowy poziom witamin z grupy B i witaminy K.

Babka płesznik pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, nie tylko dzięki temu, że przyspiesza przemianę materii, ale także ogranicza wchłanianie tłuszczów i zmniejsza głód.

Po jej nasiona zdecydowanie powinny sięgnąć osoby z zespołem jelita drażliwego, ponieważ pozwala wyciszyć i uspokoić chorobę na minimum dwa tygodnie. Również cukrzycy odczują dobroczynną moc babki, która działa zbawiennie na wahania cholesterolu, obniża poziom tego złego, a zwiększa ilość dobrego. Mniej złego cholesterolu, to także mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Babka płesznik pozwala także aż o 12 procent obniżyć poziom glukozy we krwi osób z cukrzycą.

Babkę w postaci naparów mogą przyjmować także osoby ze schorzeniami dermatologicznymi, na przykład z atopowym zapaleniem skóry, przy trądziku różowatym i łuszczycy, po oparzeniach i w przypadku podrażnień.

Ponadto babka oczyszcza organizm z toksyn, zwiększa odporność całego organizmu i poprawia samopoczucie.

Jak przyjmować babkę płesznik?

Podczas kilku pierwszych dni przyjmowania babki płesznik można mieć poczucie ciężkości, a brzuch może być wzdęty. Objawy te jednak znikają z czasem. Podstawą przyjmowania babki jest wypijanie dużej ilości wody, co sprawi, że ziarenka zaczną pęcznieć i produkować śluz roślinny, który znacznie ułatwi pracę jelit.

Chociaż babkę mogą przyjmować nawet kobiety w ciąży, dzieci powyżej 6 roku życia, osoby starsze, to nie jest polecana w przypadku niedrożności jelit, bólów brzucha niewiadomego pochodzenia, w przypadku wymiotów i nudności oraz gdy odczuwamy silne skurcze żołądka.

Dwie, trzy łyżeczki nasion babki płesznika należy wsypać do szklanki i zalać letnią wodą do pełna. Po wymieszaniu i odczekaniu około 5 minut nasiona lekko pęcznieją i pokrywają się śluzem. Po powtórnym wymieszaniu można napar wypić i dodatkowo popić szklanką wody. Napar należy pić trzy razy dziennie, do 30 minut przed posiłkiem. Ziarna można także stosować jako dodatek do sałatek, surówek, zup, jogurtów, wypieków słodkich i chleba czy deserów. Napar można także wykorzystać do przygotowania okładów na zranioną, poparzoną lub zajętą chorobą skórę.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…