Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Tajemnice kocich oczu

Tajemnice kocich oczu

Każda osoba, która żyje pod jednym dachem z takim czworonogiem doskonale wie, że kot to zwierzę niemalże magiczne. Fotograf Andrew Marttila uchwycił piękno kocich oczu - jednego z niepodważalnych atrybutów tych zwierząt. My, natomiast powiemy wam, jaką tajemnicę te oczy skrywają...


Najlepszą ostrość widzenia kot osiąga przy przedmiotach znajdujących się 60 cm - 100 cm od swojej głowy.

Koty doskonale widzą w warunkach gdy do ich oczu dociera nawet 1/6 światła, które by zapewniło dobrą widoczność człowiekowi.

Koty nie są daltonistami. Doskonale widzą niektóre kolory. Szczególnie odcienie niebieskiego. Słabiej natomiast radzą sobie z kolorem czerwonym...

Eliptyczna źrenica otwiera się znacznie się znacznie szybciej niż okrągła źrenica człowieka. Dzięki temu kot szybciej przyzwyczaja się do światła w otoczeniu, w którym się znajduje. Ciekawostka: Lwy posiadają źrenice okrągłe, bardziej zbliżone do ludzkich. To dlatego, że polują w ciągu dnia. Domowy kot widzi nieporównywalnie lepiej w ciemności, niż jego wielcy kuzyni.

Kształt kociej źrenicy ma też związek z jego stanem emocjonalnym. Wąska źrenica może oznaczać gniew i irytację, podczas gdy szeroka - strach lub ekscytację.

Białe koty z błękitnymi oczami bardzo często są głuche. W rzadkich przypadkach zdarza się, że taki kot ma tylko jedno błękitne oko - wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie głuchy na ucho znajdujące się po tej samej stronie.

Koty, mimo że mają doskonały wzrok, widzą znacznie mniej detali niż ludzie.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…