Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Portrety Sadhu - "Świętych mężów" z Indii

Portrety Sadhu - "Świętych mężów" z Indii

Sadhu, inaczej zwani "Świętymi mężami" to grupa religijnych ascetów z Indii, najczęściej joginów, którzy poświęcili swe życie dla osiągnięcia stanu zwanego moksa - czyli absolutnego wyzwolenia poprzez medytację.


Święci mężowie odrzucają wszelkie wygody. Śpią najczęściej w jaskiniach, lasach lub hinduskich świątyniach.

Szacuje się, że obecnie na terenie Indii i Nepalu żyje nawet i do 5 milionów sadhu.

Uduchowieni asceci są przez społeczeństwo traktowani z największym szacunkiem. Nierzadko wywołują też strach - ludzie wierzą, że sadhu potrafią rzucać klątwy.

Sadhu najczęściej nie noszą ubrań i nie obcinają swoich włosów. Noszą dready, które określa się mianem jata. Mężczyzna ze zdjęcia poniżej zapuszczał swoje dready przez 40 lat!

Istnieje grupa świętych mężów Aghori, którzy dotrzymują towarzystwa duchom. Elementem i duchowej ścieżki jest mieszkanie na cmentarzach.

Niektórzy sadhu zajmują się zdejmowaniem klątw, błogosławieniem małżeństw, czy niwelowaniem zgubnego działania uroków.

Kumbhamela to święto podczas, którego odbywają się pielgrzymki do świętych rzek (w tym i Gangesu). Wówczas z całego świata zjeżdżają się duchowni, jogini oraz święci mężowie. Impreza ma miejsce raz na 12 lat i jest największym pokojowym zgromadzeniem na świecie. w jednym miejscu spotyka się niekiedy i 100 milionów osób!

Istnieją tez sekty, do których należą także i kobiety. Żeńską wersję "świętego męża" określa się mianem sadhvi. 

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…