Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Mózg, alkohol i marihuana

Mózg, alkohol i marihuana

14595337fcbd362MarijuanaIsSaferThan.jpg

Nowe badania sugerują, że marihuana może chronić mózg przed szkodliwym wpływem alkoholu. Badacze Uniwersytetu w Kalifornii, w San Diego, użyli zaawansowanych badań mikroskopowych, by porównać mikroskopijne zmiany w istocie białej mózg u nastolatków w wieku od 16 do 19 lat, którzy zostali podzieleni na trzy grupy:


- ludzie pijący alkohol (chłopcy, którzy wypijają pięć albo więcej drinków na jednym  spotkaniu i dziewczyny, które wypijają cztery lub więcej );

- ludzie pijący alkohol, którzy palil również marihuanę;

- ostatnia grupa to ludzie rzadziej eksperymentujący z alkoholem lub marihuaną.

Zgodnie z przewidywaniami, badania ujawniły zaniki istoty białej we wszystkich z ośmiu badanych obszarów mózgu u osób pijących alkohol. Ludzie pijący i palący marihuanę mieli mniej uszkodzeń, które ujawniono w siedmiu z ośmiu badanych obszarów. Osoby z ostatniej grupy miały lekkie uszkodzenia, najczęściej tylko w trzech obszarach mózgu.

l_1459534d9ef37be14991.jpg

Naukowcy stwierdzili, że istota biała mózgu była „bardziej zgodna ze zdrową u młodzieńców pijących i używających marihuany, niż u tych którzy wyłącznie piją.” Sugerują oni, że marihuana może działać ochronnie na neurony traktowane alkoholem.

„To badanie ukazuje nie tylko to, że marihuana jest bezpieczniejsza od alkoholu, lecz także to, że może ona zapobiec niektórym szkodliwym skutkom zażywania alkoholu” – stwierdził Steve Fox, dyrektor kampanii the Marijuana Policy Project. Dodał też: „Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest nie sięgać po żadne używki, lecz przywódcy narodu wysyłają niebezpieczne sygnały broniąc praw alkoholu, a walcząc z marihuaną”.

Badania ukazały się w sierpniowym numerze dziennika Neurotoxicology i Teratology.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…