Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Wege olimpijczycy!

Wege olimpijczycy!

Oto lista najbardziej znaczących wegetarian i wegan olimpijczyków w historii. Zwycięstwa, medale, treningi, wyścigi i zero mięsa.

Bode Miller – jest wegetarianinem od urodzenia. Na Zimowej Olimpiadzie zdobył pięć medali w dyscyplinach narciarskich. Obecnie jego dieta niewiele się zmieniła - posiada własną farmę organiczną podobną do tej, na której się wychowywał. Znajdziemy ją w New Hampshire. Miller jest działaczem na rzecz zrównoważonego jedzenia, uprawy i życia.Paavo Nurmi – jeden z najwybitniejszych długodystansowych biegaczy w historii. Tzw. „Latający Fin” zdobył dziewięć złotych medali podczas Igrzysk Olimpijskich w latach 1924 i 1928, w tym za zwycięstwo na dystansie 1 500 m i 5 000 m.

Edwin Moses – był siłą, z którą wszyscy musieli się liczyć. Zdobył złote medale za bieg z przeszkodami na 400 metrów na Olimpiadach w 1976 i 1984 roku. Brał udział w 122 wyścigach, z których wygrał kolejno 107 z nich. Do tego czterokrotnie ustanowił rekord świata.
Moses jest zagorzałym wegetarianinem, filantropem i działaczem na rzecz pokoju. Od 2000 roku jest przewodniczącym Laureus World Sports Academy i promuje sport jako narzędzie zmian społecznych na całym świecie.

Emil Voigt – ostatni Brytyjczyk, który wygrał zawody w biegu długodystansowym na Olimpiadzie w 1908 roku. Voight był również dziennikarzem „Guardiana” i zdeklarowanym wegetarianinem.

Martina Navratilova – pomimo przegranej na Olimpiadzie w Atenach z 2004 roku, Navratilova pozostaje jedną z największych tenisistek w historii. Osiemnaście razy wygrała Wielki Szlem, w tym odniosła dziewięć zwycięstw w Wimbledonie. Jest wegetarianką, przez lata wspierała działalność PETY.

Carl Lewis – należy chyba do najbardziej znanych wegańskich olimpijczyków na świecie. Zdobył 10 medali Olimpijskich, w tym 9 złotych. Jego Olimpijska kariera trwała od 1979 do 1996. We wstępie do książki Jannequin Bennet „Very Vegetarian” pisał:


To mit, że mięśnie, siła i wytrzymałość wymagają spożywania dużej ilości pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Ten mit istniał jeszcze zanim zaczęto rozmawiać o białku (…) Twoje ciało jest twoją świątynią. Jeśli będzie je odpowiednio odżywiał, będzie dla ciebie dobre i zwiększysz swoją długowieczność.

Ronda Rousey – pierwsza kobieta w Stanach Zjednoczonych, która wygrała medal na Olimpiadzie w judo (w 2008). Kiedy zdobyła brąz i zapytano ją, co zamierza teraz robić odpowiedziała: „Teraz jestem weganką, odkładałam to aż skończą się mistrzostwa”. Jej decyzja by nie być weganką przed Olimpiadą spotkała się z krytyką ze strony wegetariańskiej/wegańskiej społeczności. Niektórzy utrzymują, że Roussey mogła mieć problemy ze swoim trenerem i być pod wpływem innych nacisków, które utrudniły jej możliwość przejścia na dietę roślinną. Po swojej wygranej w judo, zdecydowała, że będzie jeździć ekologicznym samochodem, nauczy się surfować i będzie na zdrowej, pozbawionej mięsa i nabiału diecie. Została zawodniczką MMA w sierpniu 2010 i jest obecnie zwyciężczynią w Strikeforce (organizacja promująca MMA i kick-boxing – przyp. tłum.) i numerem 1 wśród, ważących 135 funtów, zawodniczek MMA na świecie.

Surya Bonaly – wielokrotnie brała udział w wydarzeniach Olimpijskich, ale nigdy nie zdobyła medalu. Była jednak trzykrotną srebrną medalistką w łyżwiarstwie figurowym na Mistrzostwach Świata, pięciokrotną w Mistrzostwach Europy i dziewięciokrotną w Mistrzostwach Francji. Jest wegetarianką i aktywistką PETY. Brała udział w angielskich i francuskich akcjach na rzecz zaprzestania polowań na foki i przeciwko przemysłowi futrzarskiemu.

Chris Campbell – jest mistrzem świata oraz brązowym medalistą olimpijskim w wrestlingu. Jest wegetarianinem i jednym z najstarszych mężczyzn, którzy zdobyli medal Olimpijski – w wieku 37 lat, w 1992 na Olimpiadzie w Barcelonie zdobył brązowy medal. „Seattle Times” twierdzi, że Cambpell jest wyjątkowym indywidualistą.


Praktykuje Zen i interesuje się poezją, medytuje i cytuje wszystko począwszy od Kazania na Wzgórzu po Nauki Buddy. Jest wegetarianinem, który uważa, że nie ma nic lepszego niż tofu stroganoff.

Hannah Teter – jest wegetarianką i zdobywczynią złotego oraz srebrnego medalu olimpijskiego w snowboardingu. W 2010 roku powiedziała gazecie Huffington Post:


Czuję się silniejsza niż kiedykolwiek byłam, zarówno psychicznie, fizycznie jak i emocjonalnie. Dieta roślinna otworzyła przede mną wiele drzwi. Wznoszę się na zupełnie inny poziom. Jakiś rok temu przestałam jeść zwierzęta i czuje się jak nowo narodzona, jak nowa osoba, nowy sportowiec.

Murray Rose – zmarł na białaczkę w wieku 73 lat, ale jest wciąż pamiętany jako jeden z najbardziej wiekopomnych wegańskich sportowców. Był gwiazdą pływania podczas Olimpiady w Australii. Ustanowił 15 rekordów świata i zdobył sześć medali Olimpijskich, w tym cztery złote, co uczyniło go legendą sportu i bohaterem Australii. Podczas swojej długiej sportowej kariery Rose stosował wegańską dietę i styl życia. W 1958 roku w programie radiowym „You Bet Your Life” w rozmowie z Groucho Marxem powiedział, że złote medale z 1956 roku mogłyby być przypisane jego weganizmowi.

Debbie Lawrence – trzykrotnie brała udział w Olimpiadzie i utrzymuje światowy rekord w kobiecym chodzie sportowym. Wierzy, że jej sukces to w dużej mierze zasługa ciężkiej pracy i diety wegetariańskiej.

Tłumaczenie: Marta Mikita

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…