Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Olej czarnuszkowy - jeden z najwartościowszych

Olej czarnuszkowy - jeden z najwartościowszych

Czarnuszka – Nigella należy do grupy najcenniejszych roślin zielarskich. Jest rośliną przyprawową i leczniczą. 


W czarnych nasionkach zawiera saponiny, alkaloidy, olejek eteryczny, tymochinon, politymochinon, kwercetynę, kemferol, sporo aminokwasu waliny i cenny olej tłusty.

Olej czarnuszkowy – Oleum Nigellae jest zaliczany do drogich olejów tłustych, podobnie jak olej rokitnikowy, z pestek porzeczki, ogórecznikowy itd. Najwartościowszy jest olej czarnuszkowy za pełnym bukietem aromatyczno-zapachowym, czyli nie pozbawiany olejku eterycznego, nigelliny (alkaloid) i nigellonu (poltymochinonu). Zachowuje wówczas swoje silne właściwości przeciwpasożytnicze, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zabija również pierwotniaki chorobotwórcze. W jelitach hamuje rozwój Candida. Na pasożyty działa po spożyciu na czczo. W smaku jest lekko drapiący i specyficzny, nieco przypominający tymol. Olej czarnuszkowy jest bogaty w kwas gamma-linolenowy, witaminę F, fitosterole i witaminę E (tokoferole). Posiada również witaminę K (fitochinon). Olej czarnuszkowy należy do nielicznych leków mających zastosowanie w terapii chorób autoimmunologicznych, np. cukrzycy, reumatyzmu, tocznia, łuszczycy, pokrzywki, pęcherzycy. Jet skuteczny w leczeniu trądzików przewlekłych, trudno gojących się odleżyn, oparzeń i ran. Wcierany profilaktycznie zapobiega grzybicom, infekcjom bakteryjnym i demodex. Odstrasza roztocze pasożytnicze. Może być stosowany do codziennej pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i łuszczycowej, w leczeniu chorób troficznych paznokci i włosów (pękanie, łamliwość, plamki, łupież, brak połysku). Ponadto w leczeniu suchości małżowin usznych, świądu odbytu i sromu. Do smarowania piersi przy stanach zapalnych (okłady z ciepłego oleju), rozstępach i cellulitis. 

Do leczenia suchości warg w okresie zimowym. Doustnie spożywany poprawia trawienie, reguluje wypróżnienia, zapobiega marskości wątroby, zwiększa produkcję żółci, działa lipotropowo, pobudza przemianę materii, odkaża jelita i drogi moczowe. Tymochinony wydzielają się z żółcią, potem i powietrzem wydychanym, działając antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo.

Olej czarnuszkowy hamuje stany zapalne, działa przeciwbólowo i przeciwalergicznie. Hamuje procesy autoagresji immunologicznej. Wspomaga detoksykację i odnowę komórek. Hamuje agregację krwinek i działa przeciwzawałowo i przeciwzakrzepowo. Poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne. Obniża poziom glukozy we krwi. Rozszerza oskrzela, zapobiegając dychawicy oskrzelowej. Zmniejsza objawy dusznicy bolesnej. Alfa-hederyna w nasionach czarnuszki działa przeciwnowotworowo. 

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…