Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Guayusa - herbata silniejsza od Yerby Mate

Guayusa - herbata silniejsza od Yerby Mate

O Yerba Mate słyszał chyba każdy, ale nie każdy słyszał o Ilex Guayusa – herbacie, która ma właściwości znacznie silniejsze od Yerba Mate. Ilex jest bardzo znaną rośliną wśród szamanów i rdzennych mieszkańców Ekwadoru, a swoją tajemniczością i właściwościami zadziwia niejednego naukowca.Guayusa składa się z wielu substancji czynnych, ale najbardziej ciekawe jest to, że suszone liście mogą zawierać nawet do 5% czystej kofeiny, co daje jej pierwsze miejsce na świecie pod tym względem.

Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że działanie rośliny znacząco wykracza poza zwykłe właściwości tak dobrze nam znanej kawy.

Działanie rośliny

Pijący ją codziennie ludzie zawdzięczają Guayusie odprężęnie, naturalną energię i jasność umysłu.

Już po jednej filiżance nasze zmysły znacznie się wyostrzają, a spore ich ilości ułatwiają przejście do innych stanów świadomości.

Poza wyżej wymienionymi właściwościami tych liści uważa się, że mają one pozytywny wpływ na nasze libido, poprawę ciśnienia krwi i bóle głowy, zwłaszcza te migrenowe.

Guayusa parzona codziennie rano jest świetnym sposobem na dobre samopoczucie, ale też oczyszczenie duszy i ciała z toksyn i wolnymi rodnikami. Mimo dużej zawartości kofeiny i podobieństwa do kawy, nie ma żadnego z jej wielu minusów.

Nie można jej przedawkować tak łatwo jak kawy, a nasza wątroba nie musi pracować na najwyższych obrotach. Nie ma także efektu jej odstawienia.

Jest bardzo zasobna w pierwiastki alkalizujące, dzięki czemu pH naszego organizmu utrzymuje się na prawidłowym, zasadowym poziomie. Jest więc wskazana w przypadku kwasicy, kandydozy i wielu innych chorób w których ważne jest prawidłowe pH.

Oprócz kofeiny Guayusa zawiera także bardzo dużo teofiliny i teobrominy.

Podobnie jak ostrokrzew paragwajski ma bardzo dobre właściwości odchudzające.

Pijące ją osoby rzadko kiedy są otyłe, a ich waga utrzymuje się na bardzo dobrym, zdrowym poziomie.

Rozgrzewający napar błyskawicznie wyleczy nas z przeziębienia, które odejdzie w kilka godzin po wypiciu.
Trzeba wiedzieć, że istnieje możliwość przedawkowania Guayusy, jednak musielibyśmy wypić naprawdę spore jej ilości.

Przedawkowanie przejawia się różnego rodzaju halucynacjami, a nawet wymiotami.

Ilex Guayusa jest wykorzystywana przy ceremonii ayahuasca. Do dzisiaj nie udokumentowano, które dokładnie składniki wywołują halucynacje, ale pewne jest, że nie jest to kofeina. Prawdopodobne jest, że działanie takie zawdzięcza się połączeniu wielu składników naraz.

Guayuse przyrządza się bardzo podobnie do Yerba Mate. Suszu jednak parzy się kilka razy mniej, ze względu na bardzo silne właściwości i dużą kondensację substancji czynnych. Podobnie jak Mate także i ją możemy parzyć kilka razy.

Na rynku jest dostępna najczęściej w formie herbaty w torebce, ale jak dobrze poszukamy to znajdziemy susz, który ma działanie znacznie silniejsze.

Smak naparu jest bardzo łagodny i zdecydowanie bardziej przyjemny od gorzkawej Yerby, dzięki czemu cieszy się coraz większym zainteresowaniem i stosuje się ją jako alternatywę do wyżej wymienionej Yerby.

Co ciekawe naparu z tego ostrokrzewu nie powinny pić osoby zażywające leki typu Prozac, Zoloft i innych leków SSRI, gdyż jest możliwa interakcja między nimi, w tej kwestii trzeba koniecznie zasięgnąć porady lekarza. 

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…