Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Oczyszczanie panchakarma

Oczyszczanie panchakarma

Za niewiele bo ponad tydzień wiosna! Uwielbiam zapach mroźnego powietrza o poranku i śniegu, ale już wystarczy. Wiosna to czas oczyszczania organizmu kiedy lody topnieją, a w ogrodzie pojawiają się krokusy nasz organizm pragnie wiosennego oczyszczenia. Dzięki niewielkiemu nakładowi pracy możesz wspomóc proces oczyszczania.


Jest wiele sposobów oczyszczania organizmu, jednak najbardziej znanym jest w medycynie indyjskiej jest panchakarma, która jest prowadzona przez wyszkolonych profesjonalistów w specjalnych klinikach. Jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, możesz przeprowadzić dość efektywny detoks samodzielnie w domu. Takie głębokie oczyszczanie powinno się przeprowadzać co najmniej trzy razy do roku na 10 dni przed zmianą pory roku lub do 10 pierwszych dni nowej pory roku. Sama terapia zajmuje 9 dni. Podczas ich trwania powinnaś jeść lekkie produkty zalecane dla danej doszy i jak najwięcej odpoczywać. Prowadzenie detoksu zawsze powinnaś skonsultować z lekarzem prowadzącym, zwłaszcza w sytuacji, kiedy jesteś osobą chorą.

Uwagi:

Panchakarma (generalny detoks) jest na tyle silnym oczyszczaniem organizmu, że osoby z anemią lub czujące się słabo powinny go unikać.

Detoksu absolutnie nie wolno wykonywać podczas ciąży i laktacji.

Podczas oczyszczania możesz zauważyć wzrost negatywnych emocji, takich jak strach czy złość. Jest to normalne, ponieważ w ten sposób uwalnia się złogi i nadmiar nagromadzonej energii. Warto wtedy pić herbatkę uspokajającą skomponowaną w równych częściach z lipy i kwiatu lawendy.


Na 1 dzień przed oczyszczaniem Na noc napełnij pół szklanki ciepłym mlekiem i 1 łyżeczką masła klarowanego (przepis poniżej). Wypij napój rano.

Dzień 1-3 ‒ wewnętrzne nawilżenie

Podczas tych dni powinnaś pić od sześciu do ośmiu szklanek wody w pokojowej temperaturze. Ponadto warto do wody dodać cytrynę lub imbir. Jedz trzy posiłki dziennie, za każdym razem musi być to bulion z makaronem i soczewicą . Ponadto staraj się jak najwięcej odpoczywać, słuchać muzyki, medytować lub też modlić się. Do łóżka nie kładź się później niż o 22.30. Ponadto staraj się do minimum ograniczyć swoją pracę i stres z nią związany. Zacznij od wewnętrznego nawilżenia ciała przez kolejne trzy dni. Aby to uczynić, musisz pić 60 gramów klarowanego masła z rana, które nawilży nasze wnętrze w celu rozpoczęcia procesu usuwania toksyn z organizmu poprzez przewód pokarmowy. W procesie oczyszczania vata powinna spożywać klarowane masło wraz ze szczyptą soli kamiennej (niejodowanej), pitta konsumuje samo masło bez żadnych dodatków, zaś kapha do masła powinna dodać szczyptę mieszanki zmielonego imbiru, pieprzu czarnego i pieprzu indyjskiego zmieszanych w równych ilościach.

Dzień 4-6 ‒ zewnętrzne nawilżenie ciała i pocenie

Dieta taka sama jak powyżej, zaś aktywność życiowa również ograniczona do minimum i skupiająca się na własnym wnętrzu i harmonii. Ponadto w tych dniach przestajemy spożywać masło klarowane.

Po trzech dniach nadszedł czas na zewnętrzne naoliwianie ciała za pomocą masażu. Przez następne pięć do siedmiu dni wmasowuj w ciało przez 15 do 20 minut około 200 gramów ciepłego masła klarowanego (rozgrzanego pod bieżącą ciepłą wodą, niegorącego) jest ono uniwersalne choć niektóre typy człowieka jak np. Vata powinny używać oleju sezamowego.

Dzień 7 ‒ oczyszczanie

Dzisiaj czas na oczyszczanie, delikatną głodówkę oraz porządny odpoczynek.

Rano zażyj dwie łyżki stołowe oleju rycynowego popitego szklanką herbaty imbirowej lub ciepłą wodą z cytryną ‒ jeśli jesteś vatą lub kaphą, bądź też 1 łyżkę ‒ jeśli jesteś pittą. Powtarzaj picie olejku rycynowego i herbaty co pół godziny. W przerwach relaksuj się i wypoczywaj, słuchaj delikatnej muzyki, śpij, czytaj czy medytuj.

Podczas dzisiejszego dnia nie spożywaj żadnych posiłków do momentu aż nie wypróżnisz się od czterech do sześciu razy. Na kolację możesz zjeść miskę rosołu (z prawdziwej kury lub warzywnego, z odrobiną kurkumy, i koniecznie z soczewicą i makaronem, jest to posiłek idealny według medycyny indyjskiej ).

Dzień 8-9 ‒ harmonizacja organizmu:

Dziś czas na zasłużony odpoczynek. Taki generalny detoks sprawi, że do Twojego ciała i duszy na nowo powróci radość, witalność i młodość.


Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…