Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Czym są trichomy?

Czym są trichomy?

Trichomy (łac. pilus) to jedno lub wielokomórkowe, żywe lub martwe wytwory epidermy u roślin, które są zróżnicowane pod względem funkcji, jak i kształtu. Konopie należą do roślin wytwarzających trichomy w dużej obfitości, sięgającej nawet do 30% suchej wagi kwiatostanu, co jest przyrodniczym ewenementem, jako że zawierają one głównie wtórne metabolity tj. THC, CBD, CBN, CBC czy terpeny, które nie są bezpośrednio niezbędne do wzrostu i rozwoju rośliny.Trichomy konopne, zwane też czasem gruczołami żywicznymi, strukturalnie dzielą się na trzy typy:


Bulwiaste – najmniejsze ze wszystkich (15-30 mikrona). Jedna do czterech komórek tworzą „stopę” i „łodyżkę”, a 1 do 4 komórek buduje „głowę” gruczołu. Komórki główki zawierają żywicę: kannabinoidy i substancje pokrewne, które gromadzą się między głównymi komórkami i naskórkiem. Kiedy gruczoł dojrzewa, na błonie, od ciśnienia gromadzonej żywicy może uformować się podobne do sutka uwypuklenie. Bulwiaste gruczoły są rozproszone na całej powierzchni nadziemnych części rośliny.

Główkowate-siedzące – dużo większe i bardziej liczne niż gruczoły bulwiaste. Są zwane główkowatymi, ponieważ mają kulisty kształt główek. Na niedojrzałych roślinach główki leżą w jednej płaszczyźnie, wydają się nie mieć łodyg i są zwane główkowato-siedzącymi, ale mają one łodygę, która ma wysokość jednej komórki i dlatego jest niedostrzegalna pod kulistą głową. Główka jest zbudowana zwykle z 8-16 komórek, które formują wypukłą rozetkę. Te komórki wydzielają kannabinoidy i podobne związki chemiczne, które gromadzą się między rozetką i ich zewnętrzną błoną. To nadaje im sferyczny kształt. Rozmiary gruczołów wahają się od 25 do 100 mikronów w poziomie.

Główkowato-nóżkowate – kannabinoidy najobficiej występują właśnie w gruczołach główkowato-nóżkowatych, które składają się z warstwy wydzielniczych komórek dyskowych, przeciwległych do dużej bezkomórkowej jamy wydzielniczej. Podczas kwitnienia rośliny, główkowate gruczoły, które pojawiają się na nowo utworzonych częściach rośliny, przyjmują trzecią formę. Niektóre z gruczołów dochodzą do wielkości rzędu 150 – 500 mikronów, kiedy ich łodygi się wydłużają. Główkowato-nóżkowate gruczoły pojawiają się podczas kwitnienia rośliny i najgęściej pokrywają przykwiatki (małe listki) żeńskich roślin. Mocno są też skoncentrowane na tzw. zredukowanych liściach, które towarzyszą kwiatom. Męskie kwiaty wytwarzają trichomy główkowate na listkach kielicha, ale są one mniejsze i mniej skoncentrowane niż na żeńskich przykwiatkach. Męskie kwiaty tworzą rząd bardzo dużych główkowatych gruczołów wzdłuż boków przeciwległych pylników.

Powiększenie na trichomy główkowato-nóżkowate – główne źródło THC i CBD

Dojrzałość trichomów główkowato-nóżkowatych jest głównym wskaźnikiem, dzięki któremu ustala się żniwa. Interesują zaś one najbardziej growerów, ponieważ zawierają przytłaczającą większość kannabinoidów tj. THC, THCV, CBC, CBD czy CBN. Zabarwienie główek trichomów zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości rośliny. Większość odmian konopi ma na początku przejrzyste trichomy, które stopniowo mętnieją lub nabierają mlecznego zabarwienia, a kiedy THC zaczyna się rozkładać, zmieniają kolor na bursztynowy lub pomarańczowy.

Jak przyjmują najczęściej botanicy, konopie produkują trichomy, aby chronić kwiaty oraz nasiona przed promieniowaniem UV-B, bardzo szkodliwym dla żyjących organizmów, a THC wykazuje generalnie bardzo wysokie właściwości absorpcyjne UV-B. Ewolucja konopi mogła teoretycznie sprzyjać ewolucji genotypów, które produkowały obładowane podstawkowo-nóżkowatymi trichomami struktury, będące swego rodzaju ekranami przeciwsłonecznymi, chroniącymi przed promieniowaniem UV-B. Niektóre związki chemiczne obecne w trichomach hamują ponadto wzrost grzybów pasożytniczych oraz chronią przed wieloma owadami.

Conradino Beb

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…