Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Jak muzyka wpływa na relaksację?

Jak muzyka wpływa na relaksację?

Dla większości osób, muzyka stanowi istotny element życia. Jest powiązana ze zmysłem słuchu, który pomaga w odbieraniu rzeczywistości. Ludzkie ucho pomaga bowiem w utrzymywaniu równowagi, a co za tym idzie – wyprostowanej postawy ciała. Już w latach 20 XX wieku pierwsze badania ukazały dobroczynne właściwości muzyki. Może ona poprawiać nastrój, relaksować fizycznie, zwiększać kreatywność i pamięć. Muzyka o wysokiej częstotliwości harmonizuje pracę serca, dodaje energii i synchronizuje obie półkule mózgowe.


Muzyka relaksacyjna

Naukowcy udowodnili, że taki rodzaj muzyki może złagodzić intensywny ból, nawet podczas porodu lub migreny. Do instrumentów, które pozytywnie oddziałują na Twój organizm, zaliczyć można gongi, dzwoneczki tybetańskie, bębny czy grzechotki. Oprócz wymienionych powyżej, w muzyce relaksacyjnej często pojawiają się dźwięki przyrody. W tym wypadku, to co dla jednej osoby jest przyjemne (np. szum morza), dla innej może okazać się denerwujące. Każdy z nas może więc wybrać utwory zawierające tylko te elementy, które będą oddziaływały na niego w pozytywny sposób.

Narzędzie w relaksacji

Muzyka może stanowić jedno z narzędzi, które pomogą Ci wprowadzić organizm w stan relaksu. Wpłynie na uspokojenie, doprowadzi do osadzenia się w sobie, osiągnięciu stanu alfa (częstotliwość fal mózgowych odpowiedzialnych za kreatywność i relaks) oraz zregeneruje Twoje ciało. Muzyka relaksacyjna może być przedmiotem medytacji – np. medytacja słuchania dźwięków, ale może również stanowić tło podczas wykonywania innego rodzaju relaksacji (np. podczas praktyki medytacji uważności lub obserwacji).

Dzięki uspokojeniu umysłu, odczujesz harmonię i prawdziwą radość. Wyrazisz wewnętrzny pokój, uspokoisz nadszarpnięte nerwy.

Jaką muzykę wybrać?

Przede wszystkim kieruj się intuicją. To co Ci się podoba i nie wywołuje negatywnych emocji czy skojarzeń – na pewno będzie dla Ciebie odpowiednie.

Muzyka relaksacyjna może nie tylko koić i uspokajać. Jej rytmy mogą również inspirować i podnosić poziom energii. Dlatego, w zależności od Twojego stanu energetycznego w danej chwili, zawsze możesz wybrać taki utwór, którego akurat będziesz potrzebować.

Jeżeli nie znasz jeszcze naszej ścieżki dźwiękowej stworzonej specjalnie do medytacji i relaksacji, jej darmową próbkę możesz pobrać tutaj.

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…