Momencik, trwa przetwarzanie danych   loading-animation

Koktajle i soki. 7 najczęściej popełnianych błędów

Koktajle i soki. 7 najczęściej popełnianych błędów

l_14633315275a92asokiotwarte.jpg

1. Picie soku / koktajlu bezpośrednio po posiłku Moja koleżanka jakiś czas temu wypróbowała jeden z moich przepisów na zielony koktajl i stwierdziła, że to nie dla niej, bo jego wypiciu miała brzuch jak balon…Zapytałam ją czy piła koktajl na pusty żołądek i jak się okazało wypiła go tuż po śniadaniu…. Zarówno świeży sok jaki i koktajl powinien być konsumowany na pusty żołądek. W innym przypadku może się to skończyć taką właśnie małą rewolucją☺ i zaburzeniami trawienia.


Ponadto picie koktajlu / soku na czczo ułatwia również wchłanianie witamin i minerałów. Idealnie więc sięgać po świeże soki i koktajle z samego rana, jako pierwszy posiłek. Doskonale sycą i wspomagają przemianę materii. Oczywiście warto po nie sięgać również w trakcie dnia ale proponuję odczekać przynajmniej 2 godziny po posiłku zanim wypijesz porcję świeżego soku czy koktajlu. Zaleca się również by po wypiciu soku /koktajlu odczekać ok. 20 minut zanim sięgniemy po inny posiłek.

l_1463332dbbc9479sodkieowoce.jpg

2. Używanie zbyt wielu słodkich owoców

Słodkie owoce są bardzo pożywne, ale to równocześnie spora dawka cukru, co wpływa na poziom insuliny i na naszą wagę☺. Warto w przypadku soków postawić głównie na warzywa, w przypadku koktajli przede wszystkim na zielone liście, a owoce dodawać do polepszenia smaku i dodania odrobiny słodyczy. Ważne jest, by utrzymać poziom cukru w ryzach przez co zapewnimy sobie stabilny i stały poziom energii. Wyjątkiem od tej zasady są cytryny i limonki, które mają niską zawartość cukru i nie powodują takiej zmiany poziomu insuliny we krwi, jak inne owoce.

l_1463337e3836321jarmu.jpg

Na początku mojej przygody z koktajlami i sokami moimi głównymi składnikami były właśnie owoce, jednak w miarę upływu czasu moje kubki smakowe się zmieniły i przyzwyczaiły do ich minimalnej ilości. Teraz główna rolę gra zielenina☺

3. Korzystanie z jednego rodzaju zieleniny

Każdy z nas ma swoje ulubione składniki, z których komponuje swój sok czy koktajl. A jak się pewnie nie raz przekonałeś na dłuższą metę taka monotonia smaku nudzi się. Ja dodawałam na początku do każdego swojego koktajlu banany i już po krótkim czasie nie mogłam znieść bananowego zapachu w koktajlach (jeśli masz podobny problem możesz je wcześniej zamrozić i w takiej postaci tracą swój intensywny zapach). 

l_14633606c370470GreenEyedMonster.jpg

W tym punkcie chciałam jednak zwrócić uwagę nie na owoce a na zielone liście, które powinny być jak najbardziej urozmaicone. Rodzajów zielonych liści jest dużo i koniecznie stosujmy je zamiennie, by uniknąć problemów związanych ze szczawianami. Do wyboru mamy sałatę masłową, dębową, rzymską, szpinak, jarmuż, kapustę włoską, mniszek lekarski, burak liściowy, rukiew ogrodową lub wodną, natkę pietruszki czy rzodkiewki, seler naciowy i wiele innych.

4. Mycie owoców na zapas

Nie rób tego! Jeśli chcesz by zachowały wartości odżywcze myj świeże warzywa i owoce tuż przed ich użyciem. Zwracaj uwagę podczas zakupów i wybieraj warzywa i owoce, które nie były uprzednio myte, będą miały więcej składników odżywczych. Oczywiście tuż przed przygotowaniem soku czy koktajlu wszystkie składniki trzeba starannie umyć, a nawet obrać jeśli nie są ekologiczne.

1463371da8a41b6fruitbeingwashed11.jpg

5. Używanie słabej jakości składników

Dobry sok czy koktajl to przede wszystkim dobre składniki – bez pestycydów i nawozów, świeże, jędrne i soczyste. Wybieraj w miarę możliwości produkty ekologiczne, możesz je kupić w sklepach typu organic, w sklepach internetowych, na pobliskich bazarkach, ale też bezpośrednio u zaprzyjaźnionych rolników w twojej okolicy (ja mam takich i uważam, że to najlepszy sposób – kupuję dużo taniej, mam super świeże produkty zerwane dosłownie przed chwilą, mam pewność skąd pochodzą i wpieram lokalnych rolników).

l_1463380654756d2FruitCocktail.jpg

Dobre składniki soków i zielonych koktajli to gwarancja dobrego smaku (intensywny i przyjemny smak) i ogromna różnica w dostarczeniu wartościowych składników odżywczych. Wierzcie mi to kolosalna różnica! Mój kolega zachwycony przygotowanym przeze mnie sokiem poprosił mnie o pomoc w wyborze dobrego sprzętu do wyciskania (mam tutaj bardzo duże doświadczenie, więc jeśli masz pytania napisz do mnie) i dwa dni później zadzwonił do mnie skarżąc się na potworne pieczenie w żołądku…. Co zrobił nie tak? Okazało się że kupił piękny plastikowy worek marchewki w supermarkecie….to z całą pewnością była marchewka, która zawierała więcej chemii niż jakichkolwiek składników odżywczych. Po zaopatrzeniu się w dobra marchewkę problem zniknął☺

6. Nieodpowiednie przechowywanie soku/koktajlu

Pewnie już nie raz zastanawiałeś się co z tym sokiem czy koktajlem jest nie tak – rozwarstwiony, wodnisty w dodatku w dziwnym szaro-burym kolorze… Szczególnie to widać, jeśli do przygotowywania soków wykorzystujesz sokowirówkę a nie wyciskarkę – efekt rozwarstwienia widać prawie od razu…

l_14633817b8d943fsummer_fruit_cocktai.jpg

No właśnie. Świeżo wyciśnięty sok czy przed chwilą zmiksowany koktajl wygląda i smakuje najlepiej, a co najważniejsze ma wówczas najwięcej wartości odżywczych. Z biegiem czasu jego uroda i smak przemija a właściwości zdrowotne się wprost się ulatniają…. Wystawione na działanie powietrza po prostu się utleniają. Jeśli masz taką możliwość pij je wiec w krótkim czasie po przygotowaniu. Sok przygotowany w dobrej, wolnoobrotowej wyciskarce możesz przelać do szklanych butelek i przechowywać w lodówce maksymalnie do 2 dni. Jeśli nie masz takiej możliwości lub po prostu chcesz zabrać porcję swojego ulubionego soku lub koktajlu ze sobą przechowuj je w hermetycznym pojemniku w chłodnym miejscu. Pojemnik powinien być wypełniony maksymalnie (staraj się nie zostawiać w nim miejsca na powietrze).

146338721ddaff4mk_.jpg

7. Zbyt szybkie picie soku/ koktajlu

Sok czy zielony koktajl to nie woda mineralna tylko skoncentrowana dawka składników odżywczych, którą należy się delektować i to nie tylko ze względu na smak☺ W naszej ślinie znajdują się enzymy trawienne, które biorą udział w trawieniu pokarmu. Pij je więc małymi łyczkami. Na zdrowie!

Zapraszamy do odwiedzenia strony autorki tego artykułu!

Komentarze

Momencik, trwa ładowanie komentarzy   ładowanie…